Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Choroba ma zmenila, chvalabohu...

október 09, 2012 - 10:42
Spočiatku vôbec netušila, že je chorá, to je na rakovine kostnej drene zákerné. Milada Hrianková zo Žiliny žije s touto chorobou siedmy rok.
Foto: 

 

No pritom z nej vyžaruje obrovský optimizmus, entuziazmus a zasmeje sa, že aj v jej veku má pred sebou vždy nové výzvy. Veď čo je na tom?      

Z okien žilinského konzervatória počuť zvuky tých najrôznejších nástrojov a pred budovou si všimneme, že tvárou každého okolo sa náhliaceho Žilinčana prebehne aspoň na chvíľu malý úsmev. Pretože hudba môže byť liekom na dobrú náladu. Keď o chvíľu už pozorujeme v triede konzervatória pani profesorku Mgr. art. Miladu Hriankovú, ktorá so zápalom prežíva hru na hoboji svojej nadanej študentky Aničky, kvôli výnimočnému talentu ktorej sa aj napriek svojej chorobe rozhodla pokračovať v pedagogickej práci, verím, že hudba môže byť liekom aj na veľmi vážne ochorenie. Pretože to je príbeh ženy, ktorá po diagnostikovaní nádorového ochorenia kostí podstúpila chemoterapiu a transplantáciu kostnej drene, ale chuť do života, odhodlanie nevzdávať sa svojich snov a bojovať, to má optimistická pani Milada v kostiach tiež, o tom nepochybujem. 


Príznaky, ktoré nebolia
„Viete, čo je mojím liekom? Dobrá nálada, moja rodina a hudba, ktorá ma uzdravuje a nabíja nesmiernou energiou,“ začne rozprávať o svojom ochorení pani Milada. „Zaiste, keď som sa to dozvedela, nebolo mi ľahko. Začala som premýšľať, ako ďalej. Smútok a slzy mi pomáhala potlačiť podpora rodiny a počúvanie opernej hudby,“  vracia sa v spomienkach k začiatku dlhej cesty s onkologickým ochorením. Nikdy sa však nepýtala, prečo práve ona musí podstupovať túto cestu a ako matka si v duchu hovorila, že je pre ňu šťastím, že jej deti, dcéra a syn s rodinami, sú zdraví. Nádorové ochorenie kostnej drene – mnohopočetný myelóm – lekári zachytili až v druhom štádiu. Bolievala ju chrbtica, čo pripisovala svojmu povolaniu, dlhé roky totiž hrala v orchestri. Časté herpesy a opakované vysoké horúčky považovala za následok anémie a oslabenej imunity. „Po opakovaných návštevách u ortopéda ma obvodný lekár poslal na hematologické vyšetrenie, kde mi diagnostikovali nádorové ochorenie kostnej drene,“ hovorí pani Milada.


Manželova pomoc
Toto vážne ochorenie zasiahlo aj najbližších rodinných príslušníkov. Manžel Miroslav začal hľadať informácie o ochorení v najrôznejších odborných článkoch publikovaných doma i v zahraničí. „Chcel som manželke pomôcť s touto chorobou, to ma však priviedlo aj k ďalším pacientom s týmto ochorením. Ponúkol som pomoc Klubu pacientov s myelómom pri Slovenskej myelómovej spoločnosti. Mojou snahou je sprístupniť informácie o tomto ochorení, liečbe a nových liekoch aj ostatným pacientom a ich rodinám. Spomínam si na obdobie, keď mi tieto informácie chýbali a nevedel som nájsť odpoveď na mnohé otázky,“ hovorí manžel. V súčasnosti je pán Miroslav zástupcom Klubu pacientov s myelómom, kde v rámci projektov a rôznych aktivít  pomáha pacientom v rámci celého Slovenska zlepšovať ich kvalitu života. Ako zástupca Slovenskej myelómovej spoločnosti sa zúčastňuje aj na stretnutiach pacientov v zahraničí a získané skúsenosti prenáša do života pacientov na Slovensku. „Som vďačná manželovi za všetko, čo pre mňa robí. Pomáha mi prekonávať zložité situácie, ktoré ochorenie prináša, a neobmedzuje sa len na našu rodinu,“ zdôveruje sa pani Milada a nezabudne poďakovať aj Univerzitnej nemocnici v Martine, kde sa lieči.     


Prišla radikálna zmena
Pán Hrianka sa pousmeje na svoju manželku a prezradí, že občas to mali všetci v rodine ťažké. Najmä, keď si pani Milada nedala povedať a bola počas náročnej liečby tvrdohlavá. Vtedy ešte netušili, že liečba mnohokrát ovplyvňuje aj konanie a postoje pacienta. Tak napríklad pred transplantáciou kostnej drene, „ušla“ z nemocnice na synovu svadbu, veď „tam“ predsa nemohla chýbať. Našťastie, všetko dopadlo dobre. Priznáva sa, že choroba ju radikálne zmenila, jej život, psychiku, pohľad na svet aj dovtedajší životný štýl. Začala sa stravovať podľa zásad makrobiotiky, ktorá pozostáva z obilnín, strukovín, varenej zeleniny. Nejedla mäso a mliečne výrobky, tuky ani rafinované cukry. Schudla som dvanásť kilogramov a úplne zmenila výzor, čo mi psychicky veľmi pomohlo. S fyzickou zmenou prišla rýchlo i zmena duševná. Modlitby, meditácie, prebdené a preplakané noci, rozhovory s Bohom, mojou už nežijúcou mamou mi denne prinášali riešenia a otvárali nové cesty. Vyhodila som množstvo starých vecí a šiat, ktorými som dovtedy mala zaprataný byt. Konečne som objavila svoje korene v rodisku mojej mamy. Táto pre mnohých tvrdá rana sa pre mňa stala požehnaním a zmenila mi dokonale život – chvalabohu k lepšiemu,“ zdôveruje sa pani Milada.


Žije naplno
Počas svojej choroby neprestala pracovať a vyučovať študentov na konzervatóriu a hovorí, že chemoterapiu, našťastie, zvládla popri tom bez väčších problémov. „Nebývalo mi zle, dokonca som v záhradke aj okopávala jahody,“ pousmeje sa pani Milada. Najťažším obdobím po fyzickej aj psychickej stránke bola transplantácia kostnej drene. Zvládla to, ale po troch rokoch sa choroba vrátila. „Bola som na to pripravená, vedela som, že myelóm sa vo väčšine prípadov opakuje. Ale bolo to ťažké prijať,“ zdôveruje sa pani Milada a priznáva sa, že obdobie po transplantácii ju tak vyviedlo z miery, že začala užívať aj antidepresíva. Dnes sú pre ňu liekom traja vnuci, práca s mladými ľuďmi a nepohrdne ani pohárom dobrého červeného vína či špeciálnej medovice a nové výzvy. „Teším sa z každého dňa, ďakujem, že som tu. Keďže dcéra žije v Anglicku, učím sa po anglicky, s manželom veľa cestujeme, rada plávam a chodím do sauny. To je môj svet, ktorý ma lieči,“ s úsmevom prezrádza pani Milada, aby sa rovnako chorí pacienti nikdy nemuseli vzdávať a našli v sebe silu a odhodlanie bojovať, aj keď nie vždy je to ľahké. Ani v živote pani Milady to tak nie je každý deň, ale rozhodne hovorí, že každý deň stojí za to sa o to snažiť.  


Vieme myelóm liečiť?
Odpovedá MUDr. Zdenka Štefániková, hematologička – onkologička a predsedníčka Slovenskej myelómovej spoločnosti

 

Aké sú rizikové skupiny pacientov s mnohopočetným myelómom?
V súčasnosti žije v Európe viac ako 77 000 ľudí podstupujúcich liečbu mnohopočetného myelómu, najbežnejšieho nádorového ochorenia kostnej drene. Výskyt tohto ochorenia narastá. Napriek tomu je povedomie európskej verejnosti o myelóme na nízkej úrovni.  Priemerný vek objavenia sa ochorenia je okolo 60 rokov, ale 5 až 10 percent pacientov s myelómom je mladších ako 40 rokov. V Európe sa v súčasnosti po diagnostikovaní myelómu dožije viac ako päť rokov len približne 35 percent pacientov.


Aké sú príčiny tohto ochorenia?
Základná príčina mnohopočetného myelómu je neznáma. Niektoré druhy zmien v DNA vedú k nekontrolovanému deleniu plazmatických buniek a k ich zmene na rakovinové bunky. Prečo sa niečo takéto deje, nie je známe a príčina vzniku týchto zmien je predmetom výskumu. Všeobecne pravdepodobnosť vzniku rakoviny zvyšuje rodinná záťaž a niektoré komplexné vplyvy životosprávy ako napríklad nedostatok odpočinku, spánku málo pohybu alebo dlhodobé stresové situácie. Ďalšie faktory sú špecifické podľa orgánov, fajčenie, slnečné žiarenie, radiácia, chemikálie, výživa.


Je mnohopočetný myelóm vyliečiteľné ochorenie? Ako prebieha liečba?
Toto ochorenie je dlhodobo dobre liečiteľné. Najprv je potrebné určiť štádium ochorenia, teda približne odhadnúť množstvo chorých buniek v tele pacienta. Liečba spočíva v  zabíjaní chorých plazmatických buniek chemoterapiou alebo rádioterapiou. Je dôležité si uvedomiť, že úplne zlikvidovať všetky choré bunky sa nepodarí, ale správnou liečbou a sledovaním pacienta sa darí ochorenie dobre kontrolovať.


Medicínsky výskum napreduje, existujú aj pri tomto ochorení nejaké nové postupy, vyhliadky pre pacientov na ich uzdravenie?
V liečbe nastal za posledných 10 – 20 rokov významný pokrok. Zavedenie súčasných liečebných stratégii viedlo k predĺženiu prežívania, k zlepšeniu kvality života pacientov. Výber lieku u konkrétneho pacienta je na základe platných odporúčaní v súlade s európskymi a americkými odporúčaniami. To znamená, že pacient na Slovensku dostane pri rovnakom type ochorenia rovnaký liek ako pacient v USA.


Najtypickejším prejavom je bolesť  
V počiatočných štádiách ochorenia niektorí pacienti trpia niekoľkými často nešpecifikovanými symptómami alebo netrpia žiadnymi príznakmi, čo výrazne sťažuje diagnostikovanie. Kým sa zistí, že ide o rakovinu, pacient často býva vyšetrovaný najskôr u ortopéda, neurológa alebo reumatológa. Až podrobnejším vyšetrením sa postihnutý nakoniec dostáva do starostlivosti hematológa, prípadne onkológa. Celkové prejavy sú anémia, únava, infekcie, náchylnosť na krvácanie, ľahká tvorba modrín, problémy s obličkami, bolesť kostí.  

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Dušan Kittler, archív M. H.

 

 

 

- - Inzercia - -