Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mária Kráľovičová oslavuje 89. narodeniny. Blahoželáme!

jún 07, 2016 - 10:00
Herecká diva, nestarnúca Mária Kráľovičová oslavuje dnes svoje 89. narodeniny. V mene vydavateľstva STAR production jej prajeme všetko najlepšie a pevné zdravie.
Foto: 

Rodáčka zo záhoráckej dedinky Čáry, začínala ako osemnásťročná v Komornom divadle v Martine, kde za dva roky vytvorila 14 postáv a hneď v prvej sezóne získala na Divadelnej žatve v Prahe ocenenie Talent roku za postavu Aničky v Tajovského Ženskom zákone. O päťdesiat rokov neskôr vytvorila v tej istej hre prepísanej pre SND do záhoráckeho dialektu nezabudnuteľnú Doru Chomútsku. Medzitým sedliačky takmer nehrala, stala sa totiž najprv lyrickou a neskôr charakterovou dramatickou herečkou.

 V rokoch 1947 - 1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, ale už 1. januára 1948 sa stáva členkou Slovenského národného divadla , kde pôsobí dodnes. V marci 1948 tu premiéruje po boku Andreja Bagara svoju Agnesu v Molierovej Škole žien. Skutočnou hviezdou sa stáva v novembri 1948, keď ju Josef Budský obsadí do zdramatizovanej Sládkovičovej Maríny. Moderný javiskový tvar tohto výnimočného predstavenia obrazov, svetla a veršov, ktoré neskôr pasujú za inscenáciu storočia, ale ktoré zakrátko zakázali a stiahli, bolo aj spoločným dielom výtvarníkov Dezidera Millyho, Jána Mudrocha, skladateľa Anreja Otčenáša a literátov Alexandra Matušku a Jozefa Felixa. Marína sa stáva jej osudom a predurčí jej recitátorskú dráhu.

Odohrala vyše štyristo divadelných, filmových a televíznych postav a ešte dva razy toľko v rozhlase. Je považovaná za celoživotnú prvú dámu našej prvej scény, kde vo výbere z jej postáv nechýba Shakespearova Júlia, Ofélia, ani pani FordováHiezdoslavova Salome, Schillerova Amália, Brechtova Virginia, Arbuzovova Vala, Čechovova Sára aj Ranevská, lady Torrancová Tennessie Williamsa, Maggie-Marylin Arthura Millera, Ivaskiewiczova George Sandová, či Costeaova Ona a Edith Piafová. K osemdesiatinám jej venovalo SND hru S Mamou Táne Kusej - kde za postavu Terézie Klimovej bola navrhnutá na ocenenie Dosky a k osemdesiatpäťke rovnako hlavnú úlohu Cissy Robsonovej v hre oscarového dramatika Richarda Harwooda Kvarteto. V roku 2013 sa vydala na rozlúčkové turné po Slovensku s komédiou Marca Camolettiho Kto zhasol svetlo a detektívkou Ryba v trojke.

Je prvou slovenskou televíznou herečkou (r. 1957 spolu s Elom Romančíkom "Dovidenia Luciene"v réžii Jána Roháča) a prvou recitátorkou, ktorá slovenskú poéziu prezentovala v recitáloch na troch kontinentoch (napr. už v r.1958 na Expo v Bruseli v réžii Alfreda Radoka, v Montreale, Havane, Hanoji, Jeruzaleme...) Je národnou umelkyňou, dvojnásobnou laureátkou štátnej ceny, nositeľkou Radu Ľudovíta Štúra I. triedy, Zlatého krokodíla, Krištáľového krídla, má svoju tabuľku na chodníku slávy v Bratislave, je v sieni slávy osobností televíznej obrazovky OTO. Aktívne pracovala v Zväze slovenských dramatických umení a v ústrednom výbore Slovenského zväzu žien a od roku 2006 je richtárkou Spolku Záhorákov. S manželom, básnikom, spisovateľom a novinárom Mirom Procházkom, má dve deti.

 BLAHOŽELÁME!

 

 

- - Inzercia - -