Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Letný "hot spot" má meno RIO DE JANEIRO: Spoznajte jeho najväčšie vychytávky!

júl 06, 2016 - 14:07
„Boh stvoril svet za šesť dní, ten siedmy si nechal na Rio.“ Takto expresívne, no zato výstižne, opisujú hrdí obyvatelia Cariocas, ktorí svoje milované mesto nenazvú inak ako Cidade Maravilhosa – nádherné mesto. Ten, kto zažil nenapodobiteľnú bohémsku atmosféru Ria, vie, o čom je reč. Bezstarostný životný štýl, samba, karneval, nádherné pláže, futbal, sex a nikdy nekončiaca zábava. Už aj vy ste sa doň zamilovali?!
Foto: 
Archív

Rio sa stalo priam umeleckým synonymom pre životný optimizmus

Fakt je to láska na prvý pohľad. Viete si predstaviť, čo to s vami spraví, keď to pocítite na vlastnej koži? Nie nadarmo sa tejto brazílskej metropole hovorí najkrajšie mesto sveta. Jeho meno má na svedomí portugalský moreplavec Gonçalo Coelho. 1. januára 1502 vplával do zátoky Guanabara. Domnieval sa, že je ústím rieky, preto ju pomenoval podľa dátumu v kalendári ako „Januárovú rieku“ – Rio de Janeiro. Dnes sú tam lukratívne štvrte s rovnomennými plážami – Copacabana, Ipanema, Leblon, Flamengo či Botafogo. Okrem toho najväčší a najznámejší karneval na svete s extravagantnými transsexuálmi, ženy s najdokonalejšími telami na svete, brazílska high society, rušné bulváry, horúce diskotéky, drahé butiky s najluxusnejšími značkami a najpestrejšie reštaurácie exotických vôní. Aj to robí Rio Riom…

Čo treba v Riu vidieť? Zapíšte si „povinné“ jazdy…

Socha Ježisa Krista Spasiteľa (Cristo Redentor)

Azda najväčší symbol Ria – monumentálna socha Krista, ktorá rozprestiera ruky nad mestom, sa týči na 710 metrov vysokom pahorku Corcovado. Je súčasťou národného parku Ticuja, zeleného kúska divočiny, a naskytá sa z nej majestátny výhľad na mesto i najznámejšie pláže Copacabana a Ipanema. Betónový kolos navrhol v roku 1921 brazílsky architekt Heitor da Silva Costa, ale pre nedostatok financií museli počkať na jej dokončenie. Po finančnej injekcii od cirkvi a zbierok od veriacich ju 12. októbra 1931 do plnej svojej krásy dokončil francúzsky sochár Paul Landowski. Z jej veľkosti padnete na kolená. 38 metrov vysoká a 635 ton vážiaca dominanta je najväčšou sochou v štýle Art Deco na svete a vo svojom vnútri ešte ukrýva malú kaplnku. Ročne ju navštívia milióny turistov všetkých vierovyznaní. Možno aj preto, že každý, kto túto sochu uvidí, uverí, že sa mu splnia všetky sny.

Cukrová homoľa (Pão de Açúcar)

Žiadne mesto na svete nemá toľko úchvatných vyhliadkových miest ako práve Rio. Povinnou turistickou zastávkou je pôsobivá skala, tzv. Cukrová homoľa. Vypína sa vo výške 396 metrov nad morom a je z nej unikátny výhľad na celé mesto. Odvezie vás tam priamo lanovka, ktorá má dve časti: prvá časť trasy končí na vrchole Morro da Urca vo výške 220 metrov a ďalšia pokračuje až na samotný vrchol.

Futbalový chrám Maracana (Estádio do Maracanã)

Brazília bez futbalu?! To si snáď ani nemožno predstaviť! Pelé, Ronaldo, Rivaldo, Romário, Ronaldino alebo súčasné hviezdy Kaká, Neymar či Dani Alves… všetci sú futbaloví hrdinovia, ktorých oslavuje celá krajina. V Riu sa nachádza jeden z najväčších futbalových svätýň – Estádio do Maracanã, štadión postavený na príležitosť Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 1950. Naposledy sa tu konali MS sveta vo futbale v roku 2014.

Iguaçu vodopády (Cataratas del Iguazú)

Áno, vieme, že to nie je „úplne“ Rio, ale byť od najväčších a najkrajších vodopádov sveta taký kúsok a nevidieť ich je niečo také, akoby ste absolvovali svätú spoveď a nešli na prijímanie… Už chápete tú dôležitosť?! Ležia na území hraníc Argentíny a Brazílie (80 % : 20 %). Brazílska časť vodopádov Iguacu leží v provincii Paraná, argentínska v provincii Misiones.

Letné olympijské hry 2016

Dokonalé načasovanie! Od 5. augusta do 21. augusta vypukne najväčšie športové šialenstvo, na ktorom sa zúčastní viac ako 10 500 športovcov z vyše 200 krajín sveta. V skratke: momentálne neexistuje viac „in“ mesto na svete ako práve Rio. Aj keď to bude už na last minute, príležitosť zažiť toto kúzelné mesto v magickej atmosfére športových výkonov sa nebude len tak opakovať… Aj pre fanúšikov futbalu máme program: čakajú na vás futbalové zápasy v Belo Horizonte, Brazílii, Salvadore, Sao Paule a v Manaus, v severnej časti Brazílie. Práve toto mesto bolo na konci 19. storočia najbohatším mestom celej Južnej Ameriky a lákadlom pre mnohých biznismenov vďaka ťažbe a spracovaniu kaučuku. Ak náhodou tento termín nestíhate, počkajte si na 7. september, keď sa začnú paraolympijské hry s predpokladanou účasťou viac ako 4-tisíc športovcov.

Kde sa ubytovať?

Hotel Fasano

Absolútna „topka“. Lokalita. Štýl. Charakter. Servis. Izby. Jedlo. Atmosféra. Jednoducho všetko, vyberte si. Ak vás tu náhodou niečo sklame, sťažujte sa u nás. Hviezdny dizajnér Philippe Starck „stvoril“ vôbec prvý hotel v Brazílii vzdávajúci hold zlatému veku bossa nova. Stačí už len dodať, že nehnuteľnosť je v rukách giganta LVMH, a tí teda vždy vedia zainvestovať…

Caesar Park

Vpadli ste rovno do siete pláže Ipanema, kde sa televízne hviezdy, futbalisti na dôchodku aj zlatá mládež cítia ako na Hollywood Boulevard. V blízkosti prvotriednych obchodov a gurmánskych reštaurácií sa tento plážový hotel etabloval medzi spoločnosťou oceňujúcou jeho dokonalý servis. V súčasnosti je v rukách siete Sofitel, čo značí prísľub francúzskej „savoir faire“.

La Suite by Dussol

V exkluzívnej rezidenčnej štvrti Joá sa nachádza sídlo pôvodne postavené v roku 1968, ktoré do detailu prepracoval François-Xavier. Miesto s originálnymi umeleckými dielami starostlivo vybranými po celom svete a neuveriteľný panoramatický výhľad na more aj všetky ikony mesta. Jednoznačná voľba!

Hotel Santa Teresa Relais & Chateaux

Atmosféru tohto koloniálneho skvostu kombinuje tradičná autenticita s „tropickým elegantným dizajnom“. Či už pri bazéne, alebo v tropickej záhrade, ponúka krásny výhľad na záliv Ria a centra. Unikátny dekor izieb je vybavený exotickou drevinou, prírodnými vláknami a zlatou bridlicou. K tomu všetkému moderná brazílska kuchyňa a výber tých najlepších verzií nápoja Caipirinha.

Čo ste nevedeli o Brazílii? 

Brazília je piatou najväčšou krajinou sveta. Je centrom svetovej biomasy: je tu najviac druhov rastlín a živočíchov zo všetkých krajín sveta, cca 4 milióny.

Nachádza sa tu viac ako 4-tisíc letísk – prekonali ich iba Spojené štáty americké.

Je najväčším svetovým exportérom kávy – pred druhou svetovou vojnou išlo o 80 %, dnes je to tretina.

V Riu de Janeiro sa narodil jeden z najslávnejších súčasných spisovateľov na svete, Paulo Coelho.

Je najväčšou katolíckou krajinou na svete.

Územím Brazílie preteká najväčšia rieka na svete – Amazonka (viac ako 7 000 km).

Motto krajiny je „Ordem e Progresso“, čo znamená „poriadok a pokrok“.

Najpopulárnejším priezviskom v Brazílii je SILVA.

Brazília má 19 pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO.

Zmena pohlavia spadá pod zdravotné poistenie a je zadarmo. 

- - Inzercia - -