Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Moderátor Rasťo Sokol: Okolie privádzam do zúfalstva!

október 10, 2016 - 13:37
Svoj hlas dal najväčším filmovým hviezdam Richardovi Geremu, Bradovi Pittovi či Keanu Reavesovi. No diváci jeho tvár, hoci sa vo svete televízie pohybuje viac ako dvadsať rokov, registrujú až teraz vďaka zábavnej relácii, ktorú moderuje po boku humoristov Kemku a Jakaba. Čím všetkým ešte moderátor a dabingový herec RASŤO SOKOL (47) prekvapuje svoje okolie?
Foto: 

Váš hlas je známy každému, paradoxne vaša tvár sa dostala do povedomia až nedávno vďaka súťažnej relácii Dobre vedieť! Aký je to pocit, keď vás zrazu pozná polovica národa?

Takto som sa nad tým nikdy nezamýšľal. Dostal som príležitosť a robím svoju prácu, to, že je „viditeľná“, je fenomén televízie. Okrem práce v rozhlase či dabingu som moderoval množstvo programov, ale tie neboli v televízii.

Tvoríte trio po boku zabávačov Juraja Kemku a Roba Jakaba. Títo herci patria medzi najobľúbenejších, relácia sa vysiela v najlepšom čase. To sú atribúty, ktoré z moderátora dokážu urobiť prvotriednu hviezdu. Ste pripravený na podobný scenár?

V prvom rade si myslím, že Dobre vedieť! je formát, ktorý ľudí baví preto, že sa niečo nové zábavnou formou dozvedia. Taká televízna škola hrou. Fantastickým spestrením sú pokusy
Sama Trnku alias vedátora Karola. Ja som len rád, že môžem byť pri tom a previesť diváka
príjemným programom. Vôbec neriešim iné scenáre.

Ruku na srdce, keď prechádzate súťažné otázky, ako ste na tom s vedomosťami? Ste niekedy poriadne prekvapený správnou odpoveďou, podobne ako známi hostia?

Správne odpovede poznám, pretože nahováram dokrútky, ale pri ich výrobe sa veľakrát veľmi bavím na tom, o čom všetkom som nevedel. Nasmejem sa aj na možnostiach k otázkam, ktoré pripravuje kreatívny tím Paliho Grausa.

Aký bol podľa vás najvtipnejší moment zo zákulisia nakrúcania šou Dobre vedieť!? Určite nastali na pľaci viaceré úsmevné chvíle...

Každá epizóda prináša vtipné situácie a tie nezostávajú v zákulisí, ale diváci si ich môžu vychutnať na obrazovke. Pre mňa bolo najzábavnejšie účinkovanie Andreja Bičana, keď sa „pohádal“ s Ďurom Kemkom o správnej odpovedi a pridal sa k súperom. Ďurova odpoveď bola správna a Andrej sa mu musel ospravedlniť...

Takmer dve dekády ste čakali na príležitosť stáť pred kamerou, osudný vám bol dlhé roky práve dabing. Túžili ste byť v mladosti hercom?

Ako malý chlapec som účinkoval v televízii dosť často, či už v seriáloch ako My sme malí muzikanti, Kúzelné mestečko, vo filmoch Kraj sveta Istanbul, Stôl pre štrnástich, rozprávkach ako Ovčiar Bebek alebo inscenáciách, hral som v divadle... Áno chcel som byť hercom, VŠMU mi však nevyšla, ale dostal som sa do Slovenského rozhlasu ako hlásateľ a to bola určitým spôsobom tiež škola herectva.

Keby ste mali zrekapitulovať vašu kariéru, ktorý jej bod vás doteraz bavil najviac?

Na to mám ešte asi čas, nie? (smiech) Ale vážne, na túto otázku asi nemám jednoznačnú odpoveď, no pôsobenie v Slovenskom rozhlase a najmä v rádiu Rock FM bolo pre mňa profesionálne aj ľudsky veľmi inšpirujúce.

Čo považujete za svoje najväčšie kariérne úspechy? Požičali ste hlas aj Shrekovi a Keanu Reevesovi v kultovom Matrixe...

Ja som sa skôr vždy tešil z príležitostí, ktoré som dostal v úspešných filmoch. Do trilógie Matrix ma obsadil režisér Bohumil Martinák, s ktorým som spolupracoval aj na Diablovom advokátovi, kde Al Pacina daboval Boris Farkaš. A to bola pre mňa vysoká škola dabingu. Po týchto projektoch som Keanu Reevesa viac nedaboval, pretože filmy s ním obsadzovali iní režiséri. Na „slovenského“ Shreka, Tarzana či Woodyho si ma vybrala americká produkcia. Ďalších skvelých hercov Richarda Gereho v Prvom rytierovi, Brada Pitta v Legende o vášni a 7 rokov v Tibete, mi zas umožnil dabovať Štefan Mandžár. Jednoducho, dostal som príležitosť pracovať na skvelých a až kultových filmoch a to si veľmi vážim. Tých dabingových postáv bolo samozrejme oveľa viac. (smiech)

Úžasná práca je nahovárať komentáre k prírodopisným a dokumentárnym filmom a seriálom. Tých som tiež robil nespočetné množstvo. A v epizódnych postavách som sa objavil aj v televíznych seriáloch Mesto tieňov, Kriminálka Staré Mesto, Horúca krv či v Rodinných prípadoch...

S manželkou Katkou ste spolu už dvadsaťšesť rokov. Nie ste z jednej brandže, vaša polovička je očná lekárka. Myslíte, že aj to prospieva vášmu vzťahu?

Zdravotne určite! Okuliare mám bez čakania. (smiech) Ale po osemhodinovej dabingovej šnúre, keď mám doma problém povedať súvislú vetu, a dostanem otázku: Prečo nie som lekár, že by potrebovala konzultovať určitý problém s pacientom, len ticho sedím a počúvam... A vtedy sú ženy šťastné, nie?

Aký je teda váš recept na šťastné manželstvo? Herecká brandža rovnako ako televízny svet partnerstvám často nepraje...

Asi nie je na svete pár, ktorý by si neprešiel rôznymi krízami. Podľa mňa je to o zvládnutí daného problému. Ak jednému na tom druhom naozaj záleží, v konečnom dôsledku problém vyriešia. A ak nie? Idú každý svojou cestou...

Ako Katka vníma, že jej manžel sa stáva zo dňa na deň známejším a známejším? Na vašu adresu chrlí doslova chválospevy?

To je skôr otázka pre Katku. Ale ja sa často bavím na jej nezverejniteľných poznámkach...  Apropó, aj Katka bola pred rokmi ako študentka dokonca na titulnej fotografii vášho časopisu!

Vidíte, mám medzery, to som ani netušila. Málokto tiež vie, že máte dve dospelé deti. Čomu sa dvadsaťšesťročný Martin a dvadsaťjedenročná Lucia venujú?

Maťko je inžinier ekonómie, ale ťahá ho to k hudbe. Hrá na niekoľkých hudobných nástrojoch, má kapelu, na slovenské pomery dosť „tvrdú“, ale pracuje na tom, aby sa z neho stal skôr zvukový majster. Lucka skončila štúdium na Strednej umeleckej škole animovanej tvorby, skvele fotografuje, ale či sa jej podarí presadiť sa, uvidíme.

Ako trávite čas s deťmi? Ste so synom parťáci? Máte aktivity, ktoré patria len vám?

Moje deti sú už dospelí ľudia. Aj keď s nami bývajú, majú už svoj okruh priateľov a aktivít, ale samozrejme s čímkoľvek prídu, snažíme sa im pomôcť či poradiť.

Je známe, že kamera pridáva minimálne päť kíl. Vám sa však pred rokom podarilo schudnúť celých desať. Poradíte recept, ako na to?

Nepoviem nič nové. Upraviť stravu, pravidelne cvičiť a byť trpezlivý. Netrvá to dni, ani týždne, ale mesiace. Namotivoval ma môj kamarát, majster sveta v kulturistike Ľuboš Maliňák. Keď som sa ho spýtal, či to dokážem, povedal, že je to len v hlave. Veľmi mi pomohol môj tréner Viktor Vincze. Na každom tréningu v posilňovni mi trpezlivo všetko vysvetľoval, až sa mi to stalo samozrejmým. Kulturista zo mňa určite nebude, ale cítim sa dobre. (smiech)

Medzi vaše koníčky patrí aj futbal, ste aktívnym členom Mufuzy, spolu s mnohými známymi tvárami. V čom ste vo futbale naozaj dobrý, prezradíte neskromne?

Futbal som od malička hrával len na ulici s chalanmi, no neskromne sa pochválim, že mám bronzovú medailu z prvých Majstrovstiev sveta umelcov vo futbale zo Soči a dokonca som tam po prihrávke jedného z najlepších futbalistov Slovenska Ľuba Moravčíka strelil gól do siete Francúzska. No a sem-tam sa mi podarí dať gólik aj na zápasoch Mufuzy po Slovensku... Je to tím, ktorý predovšetkým rozdáva dobrú náladu.

Aj v tom ste „doma“, považujú vás za veľmi príjemného a šarmantného muža nielen na pľaci, ale aj v súkromí. Dokonca vám vraj nerobí problém ani vysávanie, a keď boli vaše deti malé, pravidelne ste žehlili aj plienky. Tak to sa teda u muža len tak nevidí!

Keď sa dobre nevyspím, alebo cítim nespravodlivosť, viem byť aj nepríjemný... Ale to, že mám rád poriadok, alebo niečo upravujem a opravujem, vyplýva z toho, že musím neustále niečo robiť. Nedokážem dlho obsedieť. A to moje okolie niekedy privádza do zúfalstva.

Takže ste mimoriadne energický muž. Čo je vaším životabudičom?

V podstate čokoľvek! Bicykel, korčule, more, lyžovačka, dobrá kniha, ale aj posedenie s priateľmi. Akákoľvek zmysluplná činnosť.

Máte vysnívanú rolu alebo cieľ v rámci hereckej brandže, ktorému by ste sa mimoriadne potešili?

Momentálne mám prácu, ktorá ma napĺňa. A čo prinesie ďalší život? Nechám sa prekvapiť!

zak_1549.jpg

Foto: 

- - Inzercia - -