Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veľkolepý návrat Mela Gibsona

november 16, 2016 - 10:49
Oscarového režiséra zaujal príbeh nevýrazného muža, ktorého nekonvenčná náboženská viera spravila vyvrheľom medzi svojimi rovesníkmi. Desmond Doss bol členom adventistov siedmeho dňa a pacifista, ktorý slúžil ako zdravotník americkej armády v Okinawe. Svojou vierou a silou presvedčenia dokázal viac, ako by bol o ňom kto kedy povedal...
Foto: 
Hacksaw Ridge

Keď prišiel rozkaz k ústupu, jeden muž zostal.

Krátko potom, čo Japonci 7. decembra 1941 zaútočili na Pearl Harbor, prihlásil sa dvadsaťtriročný Američan Desmond Doss, tak ako mnoho iných mladíkov, do služby vlasti. Z hĺbky svojho presvedčenia však odmietal nosiť akúkoľvek zbraň a zabíjať. Stal sa zdravotníkom 307. pešieho pluku 77. pešej divízie.

hacksawridge_d14-6618.jpg

Foto: 
Hacksaw Ridge

Skutočnosť, že Doss odmietal zbraň, sa nestretávala s pochopením u jeho spolubojovníkov. Len blázon by chcel, aby mu v boji kryl chrbát chlapík, vyzbrojený len odhodlaním a lekárničkou. Často musel čeliť nevraživosti a útokom ostatných vojakov. Napriek tomu, ako jediný americký vojak 2. svetovej vojny, bojoval v prvých líniách neozbrojený.

V marci 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Dossova rota mala za úlohu dobyť 120 metrový vysoký útes. Keď sa vojaci vyšplhali s pomocou lán na vrchol, dostali sa do ťažkej delostreleckej, mínometnej a guľometnej paľby. Vojak Doss sa odmietol ukryť a zostal uprostred krvavého pekla. Znášal jedného zraneného po druhom z útesu do bezpečia. Počas vyčerpávajúcich 12 hodín, za stáleho ostreľovania, zachránil životy 75 vojakom.

Za jeho čin mu prezident Harry Truman odovzdal najvyššie ocenenie – Medailu cti. Rozhodol sa aj naďalej viesť tichý a skromný život.

Pozrite si upútavku k filmu 

HACKSAW RIDGE

Autor: 

Desmond Doss je pozoruhodný. Existuje iba veľmi málo ľudí, pokiaľ vôbec nejakí sú, ktorí boli schopní niečoho takého. Desmond tvrdil, že pokora je dôkazom odvahy muža,“ povedal režisér o hlavnom hrdinovi. Keď bol Desmond požiadaný o súhlas k spracovaniu jeho príbehu do filmovej podoby, opakovane odmietal a trval na tom, že skutoční hrdinovia sú tí, ktorí padli. Nakoniec sa ale podarilo vojnového veterána presvedčiť, aby mohol film vzniknúť. „V súčasnej dobe vládnu filmovému plátnu vymyslení super hrdinovia. Povedal som si, že je čas osláviť aj jednoho skutočného. Bolo pre mňa privilégium a česť spracovať tento príbeh,“ prezradil režisér.

hacksaw_export.jpg

Foto: 
Hacksaw Ridge

Film Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu rozpráva neobyčajný príbeh o obetavosti, ktorý sa stal legendou. Pod scenárom sú podpísaní držiteľ Pulitzerovej ceny Robert Schenkkan (The Kentucky Cycle, Tichý Američan) a Andrew Knight (Cesta nádeje). Režisér Mel Gibson (Statočné srdce, Umučenie Krista) opäť dokazuje svoj obrovský cit pre silné príbehy.

- - Inzercia - -