Dnes je nedeľa, 03.júl 2022, meniny má: Miloslav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Inšpirácia od Róberta Bartolena: Originálne adventné vence a dekorácie

november 27, 2016 - 10:08
Zapaľujeme prvú sviečku na adventnom venci. Všetko vôkol stíchne, čas sa zastaví... Uchovajme si ten moment – veď čoskoro nás bude chcieť pohltiť vír predvianočného zhonu. Nedajme sa úplne do neho vtiahnuť a tešme sa až do Štedrého dňa z blikotu tichého plamienka... O kráse a symbolike adventných vencov sme sa porozprávali s floristom Róbertom Bartolenom – autorom týchto neobyčajne zaujímavých aranžmánov.
Foto: 

Adventný veniec je pre veriacich súčasťou duchovnej prípravy na Vianoce, no často je – najmä v poslednom čase – súčasťou komercie a konzumu. Ako to vnímate vy, keď pripravujete tieto krásne aranžmány?

Veniec je symbol zväzku, spojenia – rodiny, súdržnosti, vzťahu... Vyjadruje zomknutosť. Pre mňa ako tvorcu znamená aj intimitu, ktorú sa usilujem vniesť do každého venca. Cítim pritom aj akúsi oddanosť práci, tvoreniu. Rád pripravujem adventné vence – hlavným dôvodom nie je len možnosť uplatniť fantáziu a doslova sa „pohrať“ s každým nápadom, no aj to, že vence budú súčasťou mnohých domácností a aj vďaka nim sa stanem akýmsi nevideným hosťom a spríjemním predsviatočné chvíle...

img_1145_foto_pavol_kulkovsky.jpg

Foto: 
Pavol Kuklovský

Aké sú tohtoročné trendy v aranžmánoch adventných vencov?

Trend sa odvíja od rôznych aspektov, no už asi dva roky môžeme sledovať návrat ručne zhotovovaných doplnkov, tiež retro-ozdôb a ďalších detailov. Veľký boom zažívajú prírodné a pôvodné materiály – drevo, rozmanité plody, čečina, ako aj prírodné sviečky. Znovuobjavovanie prírody v posledných rokoch je reakciou tvorcov na požiadavky ľudí.

Je dôležité vnímať adventný veniec ako súčasť interiéru a teda farebne, veľkostne či inak ho prispôsobiť, alebo ho možno poňať ako „solitér“ a nechať ho vyniknúť, veď je súčasťou istého obdobia, na ktoré sa všetci tešíme?

Adventný veniec je predovšetkým o symbolike. Je to prvok, ktorý si dávame do príbytkov takpovediac „dočasne“ – má vymedzený čas štyroch týždňov, keď dohorí posledná svieca, sú tu Vianoce. Keďže pri svojich aranžmánoch rád využívam kontrast a výraznosť, prikláňam sa k tomu, aby bol veniec na ten „svoj“ čas neprehliadnuteľnou dominantou v interiéroch.

20161117_140400.jpg

Foto: 
archiv R.B.

Alternatíva adventného venca v modernom poňatí – štíhle červené sviece vo fľaškách, na vetvičkách magnólie visia drevené hviezdičky, kompozíciu dotvárajú umelé kvety magnólie.

20161117_131653.jpg

Foto: 
archiv R.B.

Ak máte doma rustikálne šálky, tieto sviatky je ten správny čas vybrať ich a vyskúšať podobný aranžmán.

20161117_140328.jpg

Foto: 
archiv R.B.

Kuchynský servis je hitom tejto sezóny – či už ide o tortový podnos, rôzne šálky alebo tzv. etažéry, čiže dvojstupňové tácky, ktoré sa neobjavujú len na svadobných tabuliach, no nachádzajú si miesto aj pri vianočných dekoráciách. Hrubé vanilkové sviece sú obložené perníkmi, výrazný akcent dodáva kvet vianočnej ruže.

20161117_133027.jpg

Foto: 
archiv R.B.

Retro-perníčky sa môžu stať neprehliadnuteľnou a najmä voňavou vianočnou kreáciou. Vôňa medovníkového korenia je určite porovnateľná s vôňou čečiny.

- - Inzercia - -