Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktické rady: Ako vybrať jedálenský stôl

december 01, 2016 - 13:11
Jedálenský stôl nie je miestom, kde sa stretne rodina iba preto, aby si pochutila na nedeľnom obede. Takýto stôl slúži aj na prijímanie návštev, rozhovory či hry. Na jeho výbere naozaj záleží. Ako si vybrať ten správny?
Foto: 

Na čo treba myslieť pri výbere jedálenského stola?

Rozmer a tvar

V prvom rade je potrebné  premyslieť, kde bude stôl stáť. Aká veľká je miestnosť. Koľko ľudí bude pri stole sedávať? Využívate ho často na pohostenie návštev a na spoločné rodinné obedy? Alebo sa všetci ako rodina pri stole celý týždeň nestretnete? 

Veľmi obľúbené sú okrúhle alebo oválne stoly. Takýto stôl rodinu spája, navyše všetci sú si rovnocenní a netreba tu zavádzať pravidlá, kto bude sedieť za vrchom stola a kto na druhej strane. Okrúhly stôl je náročnejší na priestor, veľmi dobre vynikne vo väčšej a štvorcovej miestnosti. Priemer takéhoto stola by mal byť pre 3 – 4 osoby 100 cm, pri väčšom počte pripočítajte na každé dve ďalšie osoby 25 cm. Okrúhle stoly majú väčšinou jednu nohu. Dbajte na to, aby bol podstavec stabilný.

Ak ste sa rozhodli pre obdĺžnikový stôl, oveľa ľahšie vyberiete ten správny do vašej jedálne či kuchyne. Dnešný trh ponúka stoly v rôznych veľkostiach. Pokiaľ potrebujete za stôl usadiť viac ľudí, najlepším riešením sú pre vás rozkladacie stoly. Pre štyri osoby sa odporúča stôl s dĺžkou min. 120 cm, pre päť osôb dĺžka 150 cm, pre šesť osôb až 200 cm.

nabytok.png

Foto: 

Materiál

Pri výbere stola nás v zásade ovplyvňujú dva faktory: pohodlie a dizajn. Stôl má byť stabilný, pohodlný, najlepšie s oblými hranami, doska by mala byť príjemná na dotyk, odolná a ľahko udržiavateľná. Druhé hľadisko, ktoré nás ovplyvňuje, je dizajn stola, materiál a farba. Stôl vyberáme podľa zariadenia a štýlu miestnosti. 

Preferované ostáva aj dnes drevo. Stoly z masívu sú typické svojou doskou príjemnou na dotyk, svojou charakteristickou vôňou, kresbou dreva, sú odolné a ľahko udržiavateľné. V ponuke nájdete aj laminované a dyhované stoly, ktoré sa od tých masívnych na prvý pohľad nijako nelíšia. Obľúbené sú tiež kovové stoly a stoly so sklenenou pracovnou doskou. Materiály možno kombinovať. 

3web.jpg

Foto: 

Kúpiť s jedálenským stolom zároveň aj stoličky?

Kúpa jedálenských setov má svoje výhody aj nevýhody. Pri setoch ste obmedzení počtom stoličiek, ktoré výrobca ku stolu ponúka. Na druhej strane máte komplet, ktorý je zladený materiálovo aj farebne. Ak ste kreatívna duša, môžete si dovoliť kúpiť najprv samotný stôl a potom k nemu doladiť vhodné stoličky. Kreativite sa medze nekladú. Moderné je tiež zaobstarať si stoličky v rozličných farbách a prevedeniach. 

Ako dosiahnuť maximálne pohodlie?

  • zabezpečte si dostatok miesta pri vstavaní od stola, min. 1 meter od steny alebo od nábytku,
  • doska jedálenského stola má byť 25–35 cm nad sedadlom stoličky a súčasne 75 cm nad zemou,
  • stôl má byť stabilný, pri kúpe skontrolujte konštrukciu stola aj pevnosť použitého kovania,
  • voľte stoličky bez opierok na ruky – zaberajú veľa miesta, komplikované je aj usádzanie sa,
  • vyberajte čalúnené stoličky, min. na sedacej časti,
  • sviežo a moderne pôsobia stoličky v rôznych dizajnoch a farbách,
  • pri rozkladacích stoloch je dobré mať v zásobe skladacie stoličky, ktoré v prípade potreby vyberiete zo šatníka,
  • stôl umiestnite čo najbližšie k oknu, aby ste zachytili čo najviac prirodzeného svetla,
  • luster umiestnite do stredu stola a min. 75 cm nad stôl.

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Viac na: www.temponabytok.sk

- - Inzercia - -