Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Mladá krv Lina Mayer: Teším sa z každého úspechu!

december 20, 2016 - 11:14
Kráska menom Lina Mayer je čím ďalej tým úspešnejšia. My sme si ju odchytili po vystúpení na Zlatom koncerte a zistili sme niečo viac o talentovanej speváčke.
Foto: 

Personal Sky – pesnička, ktorá odštartovala vašu kariéru. Ako ju vnímate dnes, niekoľko mesiacov po ošiali, ktorý spustila?

Tak ako spontánne vznikla, tak spontánne ju prijali aj ľudia, a za to som veľmi vďačná. Vnímam, že na vystúpeniach ju ľudia spoznávajú, a to ma veľmi teší. Zároveň nechcem, aby skladba zapadla do kategórie „one hit wonder“, preto pracujem na ďalších songoch a som naozaj rada, že aj na moju ďalšiu skladbu Nothing sú zatiaľ dobré reakcie.

Ako by ste charakterizovali svoju tvorbu? Koho najčastejšie uvidíme v hľadisku na vašich koncertoch?

Chcem, aby moja tvorba bola súčasná, moderná, ale nie povrchná. Som mladý človek, ktorý vníma trendy, a myslím si, že aj na Slovensku sa dá takto tvoriť, ak máte okolo seba ľudí, ktorí to vnímajú rovnako. Píšem si hudbu aj texty, do ktorých vždy vkladám vlastné skúsenosti, názory a emócie. Záleží mi na forme aj obsahu, mali by byť v harmónii. Žánrovo moju tvorbu asi najlepšie vystihuje pop, ale páči sa mi, ak sú v ňom aj iné prvky. Do Personal Sky sme vložili napríklad prvky dub-stepu. Na koncertoch zatiaľ stretávam „všehochuť“, najviac asi reagujú mladí ľudia alebo aj tí, ktorí sa cítia duchom mladí a majú radi súčasnú hudbu podobného žánru...

zlatykoncert00003.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pri počúvaní vašich songov má človek pocit, akoby mu v ušiach znela zahraničná speváčka. Ako to robíte, že zniete tak svetovo?

Mnohokrát som sa stretla s reakciou, že mi nechceli veriť, že som zo Slovenska. (smiech) A to je to! Prečo by aj na Slovensku nemohla vzniknúť takáto hudba? Sme o niečo horší ako tí za hranicami?

Málokto vie, že ste súťažili aj v speváckej súťaži, ktorá odštartovala kariéru mnohým Slovákom...U vás však neznamenala ten povestný zlom. Ako sa vám podarilo preraziť?

Bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť, no napriek tomu si nemyslím, že samotná súťaž môže znamenať zlom a začnú sa diať veci. Veď bolo mnoho takých, ktorí na chvíľu zažiarili a potom sa „stratili“. Zlom môže nastať, len ak na sebe pracujete a máte okolo seba tých správnych ľudí. A určite nepríde hneď. Veď samotná súťaž so skutočnou tvorbou, o ktorej hudba je, nemá veľa spoločného. Bol to skôr taký lakmusový papierik na zistenie, ako na vás reaguje širšie publikum. Všetko ostatné je už ale na vás a na tom, ako tvrdo dokážete na sebe pracovať.

Ste krásna žena a skvelá speváčka – myslíte, že to je tá kombinácia, ktorá zaručuje úspech?

Veľmi pekne ďakujem za kompliment, no neviem, či som v pozícii to hodnotiť, podľa mňa je to dobrý predpoklad, ale samotný úspech to určite nezaručí. O tom, že spevák by mal vedieť spievať, sa asi netreba baviť. Ale určite je dôležitá aj charizma a to, ako interpret  pôsobí na ľudí, a to nielen na javisku, ale aj mimo neho. A hlavne je to samotná tvorba, ktorá by mala byť ľuďom blízka.

Skladáte si texty sama? Práve slová dokážu dať melódii tú pravú esenciu...

Alebo melódia dá tú správnu esenciu slovám. Myslím, že je to tak pol na pol. Áno, skladám si sama. Veď práve o tom to je, dať zo seba niečo, čo by inak ostalo skryté. O niečo sa podeliť. Chcelo to však, aspoň v mojom prípade, odvahu. Už dávno som si začala písať texty, mám ich doma celé kopy, ktoré som sa dlho neodvážila ukázať nikomu.

Aké sú vaše kariérne méty? Dobyť napríklad Ameriku, ako si z času na čas praje každá mladá začínajúca speváčka...

Nechcem sa nikam dobýjať! Buď ma prijmú takú, aká som, alebo nie. Pre mňa je podstatné tvoriť, robiť to, čo ma teší a dáva zmysel môjmu životu. A robiť to najlepšie, ako viem. Hudba je dobíjač energie, liečiteľ a ja som rada, ak ju môžem šíriť. A rada budem šíriť aj dobré meno o Slovensku, ak na to budem mať príležitosť. Nemusí to byť až v ďalekej Amerike.

Najobľúbenejší song z vlastnej produkcie? Ktorý a prečo?

Každý jeden, lebo každý má svoj význam, buď preto, za akých okolností vznikal, alebo preto, akú skúsenosť a emóciu odráža. V skladbách sa snažím ľuďom posúvať, akým spôsobom sa pozerám na svet a na život, a ako by sa mohli aj oni. Iné zas odrážajú moje vlastné skúsenosti a etapy života. Napríklad aktuálny singel Nothing uzatvára kapitolu, keď som o sebe neustále pochybovala, bola neistá vo svojej tvorbe a bála som sa vyjadriť. Dávala som na rady tých nesprávnych ľudí, ktorí ma skôr brzdili, ako podporovali. Musela som sa odvážiť a začať konečne počúvať svoj vnútorný hlas. A presne od tej chvíle, keď som si toto uvedomila, sa začali veci meniť. Aj to, že robíte veci s presvedčením a s dobrým pocitom, vám ešte nezaručí okamžitý úspech. Ale ak sa nenecháte ničím odradiť, určite vás to posunie k niečomu lepšiemu. Nemám prehnané očakávania, teším sa z každého úspechu. Viem, že moja tvorba sa nemusí páčiť každému, ale teším sa, ak sa niekoho dotkne a spraví radosť. Veď o to ide. 

Pozrite si videorozhovor s Linou Mayer:

 

Lina Mayer prezradila ako bude tráviť Vianoce

Autor: 
Milan Kulifaj

- - Inzercia - -