Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Výstava Taká bola Petržalka pokračuje od 16. februára

február 11, 2017 - 09:52
Cyklus výstav Taká bola Petržalka v miestnej knižnici v bratislavskej Petržalke pokračuje. V piatom cykle predstavia mestskú časť v rokoch 1973-1989 a zamerajú ju na život nových Petržalčanov a formovanie novej lokálnej komunity.
Foto: 
kniznicapetrzalka.sk

Výstava prináša spomienky na susedské vzťahy, spoločné brigády, trávenie voľného času, kultúry a športový život i ďalšie zaujímavosti zo života na sídlisku. Ako informuje mestská časť na svojej oficiálnej webovej stránke, výstava sa začína vo štvrtok 16. februára vernisážou o 16:00. Trvať bude do 30. apríla, ľudia si ju môžu pozrieť v pobočke Miestnej knižnice na Prokofievovej ulici v Petržalke. Počas trvania výstavy pre žiakov základných a stredných škôl pripravujú sprievodné lektorské prednášky.

Projekt Taká bola Petržalka vznikol v roku 2012 a je určený širokej verejnosti. Tvorí ho dlhodobý cyklus výstav so sprievodnými podujatiami pre deti, mládež a dospelých. Prvou z cyklu interaktívnych výstav pod spoločným názvom Taká bola Petržalka je výstava Petržalka do roku 1918. Výstavu otvorili a sprístupnili verejnosti v januári 2013 v priestoroch petržalskej pobočky knižnice na Prokofievovej ulici. Zachytáva počiatky vzniku a osídlenia obce, prvé zmienky o nej, o vývoji priemyslu až do roku 1918, do konca prvej svetovej vojny.

Druhá výstava približovala históriu Petržalky v období rokov 1919 – 1946. Tretie pokračovanie cyklu výstav mapuje históriu Petržalky, ktorá sa po roku 1946 stala mestskou časťou Bratislavy. Výstava v sebe zahŕňa všetky industriálne stavby, stavby občianskej vybavenosti a iné objekty, ktoré vznikli v týchto rokoch. Predstavia aj osobnosti tej doby, ktoré žili v Petržalke, športový aj kultúrny život Petržalčanov. Viac informácií nájdu záujemcovia na adrese http://www.kniznicapetrzalka.sk/podujatie/taka-bola-petrzalka-2/.

Výstavu organizujú Miestna knižnica Petržalka, Katedra etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Mestská časť Bratislava-Petržalka.

- - Inzercia - -