Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Na Sliači slávnostne odhalili lavičku Márie Kráľovičovej!

jún 18, 2017 - 13:42
90. narodeniny. Oslavu krásneho životného jubilea túto sobotu herečka Mária Kráľovičová zavŕšila na Sliači, kde pri príležitosti Sliačskeho kúpeľného kultúrneho leta otvorili Park velikánov, v ktorom stále energickej umelkyni venovali lavičku s jej menom. A týždenník SLOVENKA bol súčasťou tohto milého podujatia.
Foto: 

,,Moji drahí, som veľmi rada, že som tu s vami a neviem, či si to zaslúžim,” povedala herečka pri otvorení Parku, v ktorom osadili taktiež lavičku Boženy Němcovej s názvom jej najväčšieho diela Babička a Andreja Sládkoviča a jeho Maríny, ku ktorej mala Mária Kráľovičová tak blízko.

Osudová Marína

Písal sa rok 1948, kedy dvadsaťjeden ročnú Máriu Kráľovičovú režisér Jozef Budský obsadil do zdramatizovaného predstavenia Andreja Sládkoviča Marína. Práve v tomto roku sa herečka na doskách Slovenského národného divadla stala múzou mnohých mužov a odštartovala svoju hereckú kariéru. ,,Úžasná, fascinujúca, zmysluplná, nádherná herečka, ktorá do iscenácie Sládkovičovej Maríny vložila celé svoje srdce a umenie. Keď Sládkovičova Marína, skvost našej literatúry, ostane na večné veky v srdciach ďalších generácii, tá živá Marína, veríme všetci, ostane tak isto ako skvost v srdciach budúcich generácii nielen divadelníkov, ale aj všetkých ľudí na Slovensku aj mimo neho,” zneli slová z úst hereckého kolegu Juraja Sarvaša, po ktorých slávnostne prestrihli stužku na drevenej lavičke s jej iniciálmi.

Na fotografii Mária Kráľovičová spoločne s hercom Jurajom Sarvašom

Veľkolepé oslavy

Organizátori podujatia na Sliači samozrejme nezabudli ani na oslavu a terasa kúpeľného domu Palace sa zaplnila množstvom gratulantov, medzi ktorými nechýbala ani spoluorganizátorka podujatia a riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková. „Marína, gratulujem ti k tvojim úžasným 90-tym narodeninám! Dnes som spočítala, koľko krát som ti gratulovala – a vyšlo mi, že to začalo 1. júna, keď bola vernisáž tvojich fotografií, ktoré monitorovali tvoje úžasné divadelné a filmové hry. Druhá gratulácia bola 7. júna na galavečeri, ktorý týždenník Slovenka spoločne s RTVS a SND spoluorganizoval. Na tomto podujatí ti herci vzdali hold, a musím povedať, že všetci do jedného boli úžasní a blahoželám ti aj dnes...,“ povedala na úvod svojho príhovoru Mária Reháková, ktorá má s Marínou veľmi blízky vzťah. 

Na fotografii Marína spoločne s riaditeľkou vydavateľstva STAR production a spoluorganizátorkou podujatia Máriou Rehákovou

„V tejto súvislosti nemôžem nepovedať vetu, ktorú povedal Martin Huba, a  ktorá mi doteraz rezonuje v ušiach, že si jediná žena, jediná herečka, jediná dáma, ktorá stojí stále na zemi a rukami sa dotýka hviezd. To si celá ty, veľká umelkyňa, ale stále na nohách. Som veľmi rada, ako rodáčka z tohto kraja, že na strednom Slovensku budeš mať svoju lavičku. Zároveň som rada, že si aj moja osobná priateľka, čo si nesmierne vážim. No a okrem toho máme spoločne aj jednu paralelu - ty si 69 rokov na doskách SND a týždenník Slovenka vychádza 69 rokov. Na budúci rok budeme mať 70 a dúfam, že to oslávime spoločne. Som rada, že si bola 69 rokov súčasťou Slovenky, na stránkach ktorej sme po celý čas monitorovali tvoje úspechy. 400 divadelných a filmových hier, dvakrát toľko rozhlasových postáv, je to priam neuveriteľné, ale stále sme boli s tebou. Na záver by som povedala, že Slovensko je známe svojimi prírodnými krásami, ale ty si náš kultúrny poklad, ktorý nám môže závidieť celý svet,” dodala na záver.

Na fotografii Mária Reháková, Mária Kráľovičová a moderátor podujatia Radoslav Kuric

Kultúrny program sa popoludní niesol v znamení hudby. Na pódiu vystúpil Martin Petrák s pesničkou od Karla Duchoňa Cítim, člen divadla Nová scéna Igor Roy, ktorý si s Marínou dokonca zatancoval, deti z Umeleckej školy, speváčka Lucka Václaviková a nechýbala ani ľudová hudba, ktorá spríjemnila záver celého podujatia.

Na oslave bola aj maličká Marínka, menovkyňa Márie Kráľovičovej

 

Ak chcete zablahožeľať Maríne Kráľovičovej osobne aj vy, srdečne vás pozývame na slávnostné odhalenie pamätnej dlaždice hercovi Martinovi Hubovi na filmovom chodníku slávy v Bratislave 21. júna o 15.00. Marína, ako držiteľka prvej symbolickej dlaždice, príde osobne podporiť svojho hereckého kolegu.

- - Inzercia - -