Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pútnici Svätojakubskej cesty sa zastavili v Bratislave

júl 30, 2017 - 10:52
Súčasťou trasy legendárnej náboženskej púte sa tento rok stalo prepojenie maďarskej a slovenskej Svätojakubskej cesty. Pútnici sa vydali na Svätojakubskú pešiu púť v nedeľu 23. júla 2017 so začiatkom v maďarskom mestečku Lebény a po novovyznačenej trase pokračovali do pohraničnej Rajky, odkiaľ sa malebnou cestou popri Dunaji dostali až do Bratislavy.
Foto: 
www.bratislavskyhrad.eu
Záujemcovia zo slovenskej strany, ktorí sa chceli púte zúčastniť, sa mali možnosť pripojiť k spolupútnikom v utorok 25. júla 2017 buď v MČ Čunovo alebo v MČ Petržalka. Počas putovania hlavným mestom sa pútnici zastavili na viacerých zaujímavých miestach v Bratislave. „Účastníci púte navštívili bratislavskú Kaplnku sv. Jakuba v dolnej časti Námestia SNP, kde mali jedinečnú možnosť navštíviť inak zatvorenú kaplnku. V rámci tejto návštevy im pracovníci Mestského úradu ochrany pamiatok poskytli aj odborný výklad,“ informovala námestníčka primátora hlavného mesta Iveta Plšeková. Časť Svätojakubskej púte, ktorá viedla Bratislavou, zakončili jej účastníci slávnostnou svätou omšou v Dóme svätého Martina o 18-tej hodine.

Svätojakubská púť tradične kopíruje historické cesty v Španielsku, Portugalsku, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku a Taliansku. Od roku 2005 sa k trase pripájajú nové európske regióny a vznikli tak ďalšie Jakubské cesty v Poľsku, Slovinsku, Švajčiarsku, Českej republike, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku a tiež aj na Slovensku. Záujem o túto púť prudko stúpol v 80. rokoch 20. storočia aj vďaka púti pápeža Jána Pavla II. V roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hlavnému mestu Bratislava je veľkou cťou, že sa tento rok stalo súčasťou tejto historicky a kultúrne prestížnej pútnickej trasy.

História prvej oficiálne doloženej Svätojakubskej púte, teda púte vedúcej do katedrály v slávnom španielskom pútnickom meste Santiago de Compostela, siaha do roku 951 a viedol ju francúzsky biskup Godescalc z Le Puy. Miestna katedrála je pútnickým miestom, kde sú podľa legendy uložené ostatky svätého Jakuba. Popri ceste boli postupne umiestnené orientačné kamene, kamenné kríže, malé kaplnky a studničky. Neskôr sa pri nej zriadili kaplnky, kostoly a kláštory, v ktorých pútnici nachádzali prístrešie. Dnes trasy Svätojakubskej cesty používajú medzinárodne dohodnuté označenie (jakubskú mušľu alebo žltú šípku, prípadne tiež červený svätojakubský kríž na bielej jakubskej mušli).  
  

- - Inzercia - -