Dnes je sobota, 04.december 2021, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Najväčšia masová streľba v USA: K útoku sa prihlásil Islamský štát!

október 03, 2017 - 10:08
Najmenej 58 mŕtvych a 500 zranených si podľa informácií vyžiadala streľba do divákov na koncerte v Las Vegas. Ide tak o najhoršiu masovú streľbu v dejinách Spojených štátov amerických.
Foto: 
sita

K útoku sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS). V stanovisku, ktoré zverejnila v angličtine a španielčine prostredníctvom svojich obvyklých komunikačných kanálov, IS uvádza, že páchateľ útoku pred niekoľkými mesiacmi konvertoval na islam a "operáciu vykonal ako odpoveď na naše výzvy útočiť na krajiny koalície". Pod koalíciou myslí IS krajiny, ktoré sa podieľajú na operáciách proti nej v Sýrii a Iraku.

Agentúra AP upozorňuje, že Islamský štát sa často hlási aj k útokom páchateľov, ktorých väzby na túto organizáciu sa nedajú vystopovať. Podľa mienky expertov na terorizmus je možné, že niektoré z týchto útokov s IS v skutočnosti nesúvisia a organizácia sa na nich chce iba "priživiť".

Podobné pochybnosti existujú aj v prípade streľby na festivale v Las Vegas, ktorej páchateľom bol 64-ročný biely Američan z Nevady Stephen Paddock. Polícia sa podľa doterajšieho vyšetrovania domnieva, že šlo o útok "osamelého vlka".

Útočník sa zastrelil, keď ho policajti konfrontovali na 32. poschodí hotela Mandalay Bay. V jeho izbe našli aj desať strelných zbraní. V hoteli sa Paddock ubytoval už 28. septembra.

- - Inzercia - -