Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Iniciatíva Čistá voda deťom pomáha na celom svete

október 27, 2017 - 22:01
Prostredníctvom programu Čistá voda deťom sa poskytne pitná voda v oblastiach s jej nedostatkom. Pomôcť môže každý nákupom špeciálnych produktov a to až do konca októbra. Finančný výťažok z vášho nákupu firma venuje rôznym celosvetovým nadáciám, ktoré ohrozeným deťom zabezpečia pitnú vodu. Jedná sa najmä o rozvojové krajiny, kde deti nemajú prístup k čistej vode alebo sa to týka oblastí, ktoré postihla prírodná katastrofa ako napríklad povodne alebo požiare.
Foto: 

V súčasnosti nemá prístup k pitnej vode takmer 1 miliarda ľudí na svete, 1000 detí denne zomrie v dôsledku chorôb spôsobených pitím kontaminovanej vody a viac než 2 milióny ľudí, najmä detí do 5 rokov, ročne zomrie kvôli nedostupnosti zdroja pitnej vody a základnej hygieny. Vzhľadom k alarmujúcim číslam sa určité obchodné spoločnosti rozhodli angažovať v tejto oblasti.

Slovenskou ambasádorkou tohto projektu sa stala slovenská herečka pôsobiaca v Prahe Andrea Růžičková, ktorá popisuje svoje bohaté zážitky z Afriky: „Hneď po príchode som si uvedomila, že si naozaj musím rozmyslieť aj činnosti, ktoré sú pre nás Európanov bežné. Napríklad v oblasti s ťažko dostupnou pitnou vodou aj obyčajná príprava kávy predstavuje aktivitu na niekoľko hodín. Samozrejme čas, ktorý by deti ušetrili vďaka lepšej dostupnosti pitnej vody, by mohli venovať niečomu úplne inému, či už návšteve školy, domácim úlohám alebo len detským hrám, o ktoré by určite nemali byť ukrátené kvôli vážnejším starostiam.“

„Dieťa by malo podľa správnosti prijať jeden až dva litre tekutín denne, záleží na jeho hmotnosti. Do tohto objemu sa počíta i tekutejšia strava a ovocie s vysokým obsahom vody. Samozrejme, že pri požívaní kontaminovanej vody hrozí deťom celý rad vážnych ochorení, často sprevádzaných  tráviacimi ťažkosťami, ktoré detský organizmus veľmi vysiľujú a sú pre nich veľmi nebezpečné,“ dodáva MUDr. Eva Vitáriušová, PhD., z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Program Čistá voda deťom beží na celom svete už niekoľko rokov. Všetko funguje tak, že vedci vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne mikroorganizmy a rozptýlené čiastočky. Ich použitie je naozaj jednoduché. Prášok sa nasype do znečistenej vody, zamieša sa a po prefiltrovaní je za 30 minút voda použiteľná na pitie. Prostredníctvom partnerských charitatívnych organizácií sa vďaka čistiacim balíčkom poskytlo 12 miliárd litrov pitnej vody v 85 krajinách sveta, kde ľudia najviac bojujú s nedostupnosťou pitnej vody. 

Zakúpenie jedného výrobku Procter&Gamble v obchodnom reťazci Metro bude znamenať jeden deň čistej vody tam, kde je to najviac potrebné.

 

- - Inzercia - -