Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovensko sa rozlúčilo s hereckým velikánom Mariánom Labudom (†73)

január 12, 2018 - 14:42
Posledný potlesk pre majstra smiechu, veľkého malého muža Mariána Labudu (†73). Ten odznel v piatok, 12. januára v Sále činohry Slovenského národného divadla za účasti jeho priateľov, divadelných, či filmových kolegov a širokej verejnosti.
Foto: 
Ramon Leško

V programe počas poslednej rozlúčky vystúpili predstavitelia prvej divadelnej scény, medzi nimi generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a riaditeľ činohry SND Michal Vajdička. Spomedzi kolegov sa hereckému majstrovstvu zosnulého herca prišli pokloniť Martin Huba, Milan Kňažko, Emília Vašáryová, z mladšej slovenskej generácie Daniel Fischer a ďalší kolegovia, s ktorými Labuda spolupracoval.

Spoza českých hraníc sa smútiacim prihovoril Bolek Polívka, ktorý nezostal nič dlžný svojej povesti humoristu. ,,Celý život túžil byť malý tučný a nikdy mu to nepodarilo, odpusťme mu to." Labudovo umenie priblížili nielen spomienkové listy prítomných, ale aj ukážky z jeho divadelnej, televíznej i filmovej tvorby.

ram_2567.jpg

Foto: 
Ramon Leško

O hercovi

Marián Labuda bol jedným z najznámejších slovenských a československých hercov. Narodil sa 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemciach a krátko po absolvovaní Vysokej školy múzických umení v Bratislave nastúpil do Slovenského národného divadla (1965 - 1968). Účinkoval vo vyše 200 filmoch, často komédiách, a tiež v desiatkach seriálov a televíznych programov. Preslávila ho najmä hlavná rola v slávnom filme režiséra Jiřího Menzla Vesničko má středisková (1985).

Labuda bol v roku 1968 spoluzakladateľom legendárneho bratislavského Divadla na korze, po jeho zákaze prešiel na Novú scénu. Od roku 1990 bol opäť členom Činohry Slovenského národného divadla. Jeho poslednou úlohou na doskách národného divadla bola postava Krautkopfa v Nestroyovom Pánovi Mimo (2014). Marián Labuda úspešne hosťoval v rôznych divadlách na Slovensku i v Česku. Na divadelných doskách ho preslávila napríklad úloha Tisa v rovnomennej dráme Rastislava Balleka v Divadle Aréna, za ktorú získal cenu Dosky.

Nezabudnuteľné sú Labudom stvárnené filmové postavy. Okrem snímky Vesničko má středisková (1985), ktorá bola nominovaná aj na Oscara, účinkoval napríklad vo filmoch Ružové sny (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), vo filmoch Martina Šulíka Záhrada (1995), Orbis Pictus (1997) a Krajinka (2000), v historickej dráme Všichni moji blízcí (1999), maďarskom filme Jadvigin vankúšik (2000) a jednu z posledných úloh si zahral vo filme Odcházení (2011) Václava Havla.

Marián Labuda zomrel v piatok 5. januára vo veku 73 rokov. Skolaboval ráno, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke neďaleko Bratislavy a prišlo mu zle pri nastupovaní do auta.

 

- - Inzercia - -