Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zuzana Mauréry: K Márii Terézii som sa vrátila

január 16, 2018 - 11:43
ZUZANA MAURÉRY prežila ťažký záver minulého roka. Prišla o milovaného otca, ktorý zomrel po ťažkej chorobe. Na druhej strane mala niekoľko krásnych divadelných rolí a zažiarila aj v úlohe šľachtičnej v historickom dvojfilme Mária Terézia. Ako prežívala nakrúcanie o významnej panovníčke?
Foto: 

Film Mária Terézia, ktorý sa premietal na Vianoce, nadchol televíznych divákov. Bol to zatiaľ váš najväčší projekt? Ako ste získali úlohu v ňom?

Neviem, čo myslíte pod výrazom „najväčší projekt“. Bola to síce štvorprodukcia, v tom sa to javí ako veľkoprojekt, asi aj z hľadiska finančnej náročnosti, ale moja postava bola malá, no hrala sa mi veľmi fajn. Je príjemné, že konečne dokážeme participovať v medzinárodných projektoch. Počula som, že rokovania boli veľmi zložité, lebo každá zo všetkých štyroch strán mala trochu inú predstavu o svojich národných ikonách, resp. hrdinoch. Scenár napísala Češka, ale samozrejme bolo nemysliteľné, aby Máriu Teréziu hral niekto iný ako Rakúšanka... V závislosti od toho som bola obsadená do postavy mademoseille de Chartres, ktorá mala mať v tom čase šesťdesiatdva rokov! To ma pobavilo, asi tak isto, ako to, že Vojto Kotek mal byť môj syn! Napokon moja maska a kostým boli, dá sa povedať, „bez veku“ a samozrejme prekrásne. K tejto práci som sa dostala cez konkurz.

Vo filme sú nádherné exteriéry a výpravné kostýmy. Ale zaujímavé bolo, že pri medzinárodnom obsadení každý herec hovoril svoj part vo svojom jazyku. Zvládali ste to?

Nuž, priestory a kostýmy boli naozaj krásne. Zaujímavá bola aj konfrontácia so zahraničnými, v mojom prípade s českými a rakúskymi kolegami. Tým, že hovorím po nemecky, nebol pre mňa problém zistiť, kedy sa končí replika kolegu. Ak by som mala maďarského partnera, bol by to asi väčší problém. A mala som aj prvý raz v živote vlastný karavaník! Síce len jeden deň, keď už všetky hlavné hviezdy nenakrúcali, ale aspoň som si vyskúšala to, čo je už aj v Česku normálny štandard...

Ako vnímate osobnosť Márie Terézie?

Je to kus našej histórie, ktorou sa radi pýšime, ale na druhej strane nie sme schopní túto realitu skutočne doceniť. To, že jej nádherná socha na koni padla za obeť socialistickejším prioritám, je smutné, ale nie je po nej pomenovaná ani ulička, nie to ešte námestie. Súčasné snahy o obnovu a umiestnenie jej repliky sú mi preto veľmi sympatické. Ale mám s ňou spojené aj prozaickejšie spomienky. Ako malá som sa hrávala s pamätným medailónom Márie Terézie, ktorý moja mama po niekom zdedila. Ten istý, ale v obnovenej edícii, som dostala pred rokmi od vtedajšej intendantky Vereinigten Buehnen Wien, po premiére hry Die Habsburgischen, kde som hrala práve Máriu Teréziu. A aby sa kruh úplne uzavrel, spomínaná intendantka Kati Zechner bola hlavnou producentkou filmu Mária Terézia...

Foto: archiv RTVS

Viac sa dočítate v novom vydaní týždenníka Slovenka 02/2018!

- - Inzercia - -