Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Chladnokrvne zavraždili novinára Jána Kuciaka: Slovensko vyjadruje úprimnú sústrasť

február 26, 2018 - 10:26
Vo Veľkej Mači zastrelili reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho priateľku. Úkladná vražda reportéra pravdepodobne súvisí s jeho investigatívnou činnosťou, informoval policajný prezident Tibor Gašpar. K prípadu sa vyjadril prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, Lucia Žitňanská a ďalší, ktorých tento hrozný čin šokoval.
Foto: 

Prezident SR Andrej Kiska

,,V prvom rade chcem vyjadriť úprimnú sústrasť príbuzným, priateľom, známym a kolegom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Som otrasený a zhrozený tým, že sa také niečo mohlo na Slovensku stať. Chladnokrvná vražda mladých ľudí je otrasným činom, ktorý musí byť potrestaný. Musíme čo najrýchlejšie nájsť tých, čo to urobili, a zaistiť bezpečnosť novinárov. Využitím všetkých prostriedkov, ktoré na to máme."

Podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská

,,V prvom rade vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obidvoch obetí. Neviem nájsť slová, ktorými sa dá dostatočne odsúdiť tento čin. Už len to, že vôbec mohlo vzniknúť podozrenie, že vražda novinára súvisí s jeho prácou, je zlé. Je preto potrebné vyšetrovaniu venovať mimoriadnu pozornosť. Ak by závery vyšetrovania naozaj potvrdili spojitosť smrti mladého novinára s jeho investigatívnou činnosťou, bol by to bezprecedentný útok proti slobode slova a prejavu, ktorý musí odsúdiť celá spoločnosť." 

Boris Kollár

,,Na úvod by sme chceli vyjadriť pozostalým a kolegom zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice hlbokú sústrasť nad ich ťažkou stratou. Zároveň vyjadrujeme ľútosť a znepokojenie nad tým, čo sa stalo a o čom informoval policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej besede k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice - že sa jedná o úkladnú vraždu a že najpravdepodobnejším motívom je novinárska investigatívna činnosť zavraždeného. Dúfame, že sa tato spoločnosť neposúva do stavu, kedy budu novinári bežne vystavovaní takýmto postupom."

Monika Beňová

,,Každého z nás sa celkom určite hlboko dotkla vražda mladých ľudí, novinára a jeho priateľky. Žiaľ, podobne ako pred pár mesiacmi na Malte, kde zavraždili investigatívnu novinárku, aj tu u nás sa ťažko hľadajú slová, ktoré by naše zdesenie ale najma odsúdenie tohto ohavného činu dostatočne popísali. Požiadam vedenie EP, aby na svojej schôdzi v stredu a štvrtok tento týždeň vraždu odsúdili a uctili pamiatku zavraždeného novinára minútou ticha. Samozrejme že to ale nestačí. Novinárov a slobodu slova si ctí každá demokratická spoločnosť a verím, že vraha/ov čo najrychlejsie odsúdia. Úprimnú sústrasť pozostalým a redakcii aktuality.sk."

Členka Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu Beata Balogová

Vražda novinára je zároveň útokom na občanov tejto krajiny, lebo novinári sú očami, ušami a ústami verejnosti. Týka sa to každého novinára, lebo cieľom týchto brutálnych činov nie je len umlčať jedného novinára, ale zastrašiť.“ 

Slovenský syndikát novinárov

„Tento barbarský čin je snahou nielen o zastavenie novinárskych aktivít Jána Kuciaka, je aj bezprecedentným útokom na nezávislú žurnalistiku v našej krajine. Apelujeme, aby orgány činné v trestnom konaní, no aj nezávislé médiá a novinárov, aby sa týmito udalosťami nenechali zastrašiť a pokračovali vo svojej práci. Len tak je možné vyslať jasné posolstvo smerom k tým, ktorí tento ohavný čin spáchali. Nemôžeme byť zatlačení do kúta a nechať zvíťaziť teror a násilie. Slovensko musí prijať všetky kroky k vyšetreniu tejto dvojnásobnej vraždy a nemôže dovoliť, aby sme sa vrátili o niekoľko rokov späť. Pozerá sa na nás celá Európa a my všetci musíme ukázať, že sme tu pre to, aby sme bránili svoje práva, ktoré nám chcú vziať.“

RTVS

,,Vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska vyjadruje v mene celej RTVS hlbokú sústrasť rodine a priateľom zavraždeného reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky, ako aj spolupatričnosť kolegom z portálu Aktuality.sk, kde pracoval. Vraždu investigatívneho novinára považuje za absolútne neprijateľný, v modernej histórii Slovenska doposiaľ nevyskytujúci sa skutok, ktorý sa viac nesmie opakovať. V demokratickej spoločnosti je neprípustné, aby prichádzalo k popravám novinárov, ich príbuzných a priateľov pre ich prácu, čo RTVS vníma ako útok na slobodnú žurnalistiku a takéto konanie ostro odsudzuje. Vedenie RTVS verí, že sa zodpovedným orgánom podarí čo najskôr tento čin vyšetriť a jeho páchateľov potrestať. RTVS sa stavia a vždy bude stavať za plnohodnotné fungovanie všetkých princípov demokratického štátu s osobitným zreteľom na slobodu vyjadrovania."

Štefan Urban

„Je to ešte jeden dôkaz, že práca novinára je v niektorých prostrediach nebezpečná. Vláda a iné orgány by mali zabezpečiť, aby každý v tejto krajine mohol slobodne a bezpečne pracovať.“

Študentská rada vysokých škôl

„Pozostalým obetiam tohto ohavného činu vyjadrujeme tú najúprimnejšiu sústrasť. Ako študenti si uvedomujeme dôležitosť slobodných médií ako jedného zo stavebných kameňov stabilnej a spravodlivej demokratickej spoločnosti. Z tohto dôvodu musíme chápať vraždu známeho novinára a jeho partnerky aj ako stav najvyššieho ohrozenia demokracie. Nesmieme pripustiť, aby ich práca a budúcnosť znamenali pre nich neistotu, ba až hrozbu, a musíme spraviť všetko pre to, aby sme princípy slobody ochránili."

Zdroj foto: facebook

- - Inzercia - -