Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

S Jánom Kuciakom sa prišlo rozlúčiť vyše tisíc ľudí

marec 03, 2018 - 18:27
Sobotňajší pohreb Jána Kuciaka v jeho rodisku, obci Štiavnik pri Bytči, bol nielen dojímavou rozlúčkou s milovaným synom, talentovaným, odvážnym mladým človekom, ale aj demonštráciou za slobodu slova, spochybnenou jeho tragickou smrťou.
Foto: 
SITA

Hoci rodina Jána Kuciaka prežíva najťažšie dni života, keď sa vyrovnáva s nečakanou násilnou tragickou smrťou drahého syna, dovolila, aby sa pre nich najbolestnejšej chvíle, poslednej rozlúčky, zúčastnili aj novinári, lebo verili, že takto sa tragédia stane mementom pre celú spoločnosť, aby sa také niečo už nikdy nezopakovalo.  S Jánom Kuciakom sa okrem jeho najbližších lúčili priatelia aj kolegovia, poslednú úctu mu prišlo vzdať viac ako tisíc ľudí.

Zádušná omša sa začala netradične, básňou, ktorú Ján napísal svojej láske Martine. Posledné verše zanikali vo vzlykoch a slzách. Mladí ľudia už nenaplnia svoje životné sny a túžby.

Omšu celebroval arcibiskup Stanislav Zvolenský a v jeho kázni sa niekoľkokrát opakovalo ubezpečenie, že „zlo nezvíťazí. Aj keď to niekedy tak vyzerá, že slávi svoj triumf, vždy je to len dočasné. Víťazstvo zla nikdy nie je definitívne.“

Arcibiskup Zvolenský veľmi vyzdvihol aj prácu novinárov: „Hovoriť a písať pravdu je ťažká a nevďačná úloha, no bez toho nie je možné ustrážiť slobodu. A práve to je poslanie a vznešená povinnosť novinára. Útok na novinára považujem za útok na vlasť.  A ak sa vrah domnieval, že Jána umlčí, dosiahol pravý opak. Veľké rozhorčenie nad jeho smrťou spojilo ľudí na celom Slovensku, aby posilnili jeho hlas, ktorý volal po pravde...“

Smútočný sprievod, ktorý odprevádzal Jána k čerstvému hrobu, miestu jeho posledného odpočinku, si niesol tieto slová ako posolstvo, odhodlanie nedať sa zastrašiť, pokračovať v tom, čo mladý talentovaný novinár nestihol dokončiť.       

ram_4830.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -