Dnes je štvrtok, 02.december 2021, meniny má: Bibiána
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vyčarujte si nádherný balkón! Prinášame vám tipy, ako na to!

jún 08, 2018 - 14:45
Nie každý má to šťastie bývať v dome so záhradkou. Mnohé dámy však vedia vyčariť nádherný kúsok prírody aj na balkóne. Ak ste naň ešte stále nazasadili kvety, lebo ste sa báli, že im prípadný chlad predsa len môže uškodiť, je najvyšší čas tak urobiť. Pri výbere kvetiniek berte do úvahy veľkosť balkóna či lodžie, ale aj svetovú stranu, na ktorú je otočený.
Foto: 

Kvety milujúce slnko

Na južný balkón saďte muškáty, verbeny, gazánie, petúnie, portulaky, lobelky. Obľúbené muškáty sú citlivé na vietor a prievan. Muškát vydrží aj sucho, ak ho budete príliš zalievať, korene hnijú. Na dne nádoby vytvorte preto dostatočne vysokú drenážnu vrstvu, dožičte im špeciálne hnojivo. Vrcholce rastlín po čase zaštipnite, aby sa rozkonárili.

Verbeny môžete kombinovať v rozličných farebných variáciách. Milujú celodenné slnko, no musia mať dosť vlahy. Radšej ich zasaďte do samozavlažovacích nádob. Pravidelne ich prihnojujte. Po zakorenení im zaštipnite prvé výhonky, neskôr aj všetky ďalšie, aby sa rozkonárili.

Portulaky kvitnú takmer stále, ale ich žiarivé kvety sa otvárajú iba za plného slnka. Vydržia bez polievania a majú rady piesočnatý substrát. Hnojiť ich takmer nemusíte.

Gazánie pekne kvitnú, ak im pravidelne odstraňujete odkvitnuté kvety. Ak je zamračené alebo daždivo, kvety zostávajú zatvorené. Doprajte im substrát obohatený o živiny, dostatočne a pravidelne zalievajte a hnojte aspoň raz týždenne. Odkvitnuté kvety odstraňujte, podporíte vytváranie nových. Gazánie sú odolné voči chorobám a škodcom.

Lobelky majú drobné modré kvietky a môžete ich vysádzať do jedného črepníka spolu s petúniami či muškátmi. Sú nenáročné, akurát potrebujú veľa slnka, teplo a veľa vody. Raz do týždňa ich prihnojte hnojivom s vyšším obsahom fosforu.

Petúnie budú bohato kvitnúť, ak zasadíte kvalitné sadenice, veľa priesad a ak budú dostatočne zaštipnuté. Inak vytvoria len jeden výhonok a nerozrastú sa do šírky. Rozkonárený kvet si tiež lepšie uchová vlhký a menej vysychajúci substrát. Petúnie nemusíte veľa hnojiť. Potrebujú však raz mesačne ošetrujúci postrek, pretože ľahšie podliehajú hubovým chorobám.

Osteospermum, bohato rozvetvený, vytvára mierny previs. Kvety saďte do vzdušného substrátu, ktorý vie udržiavať vodu. Do črepníka dajte radšej drenážnu vrstvu. Po zasadení vrcholce výhonkov viackrát zaštipnite, aby sa kvetiny rozvetvili. Ak je horúco, polievajte denne, pretože suchý substrát môže spôsobiť žltnutie listov.

Oleander tiež krásne kvitne na južnej strane. Pokiaľ by nemal dosť slnka, puky nerozkvitnú. Dávajte však pozor na listy, najmä v prípade malých detí, pretože sú jedovaté.

Kvetiny v polotieni

Západne či východne orientovaný balkón neposkytuje slnko po celý deň, preto naň vyberte kvety, ktoré majú rady polotieň. Vhodné sú aksamietnice, zvončeky, okrasný tabak a žihľava či agerát.

Aksamietnice vďaka výraznej vôni listov odpudzujú rôzny hmyz. Preto ich nazývajú aj „smrdľavky“. Po odkvitnutí zanechá biomasa ich koreňov v pôde humus, takže pôsobia priaznivo aj ako zelené hnojivo. Je ich mnoho druhov, ale na balkóny si vyberte radšej nižšie druhy. Aksamietnice sa hodia aj k zmiešanej výsadbe – napríklad medzi fuksie či muškáty. Obľubujú priepustnú pôdu s humusom a vydržia aj nepravidelnú zálievku. Práve preto, že mladé priesady sú citlivé na mráz, odporúča sa vysádzať ich von v druhej polovici mája.

Zvončeky obľubujú síce svetlé miesto, ale bez priamych slnečných lúčov. Neznášajú prievan. Darí sa im v pôde s humusom a pieskom. Doprajte im výdatnejšiu zálievku a hnojte asi dvakrát do týždňa. Ak odkvitnú, zostrihnite ich, podporíte tak rast ďalších kvetov.

Ageráty sú nízke rastlinky, dobre vyzerajú v kombinácii s dominantnejšími druhmi kvetov. Na balkón vyberajte radšej nižšie rastúce odrody. Obľubujú výživnú, vlhkú a priepustnú pôdu a priemernú zálievku, na premočenie sú však citlivé. Odstraňujte pravidelne odkvitnuté kvety, predĺžite im tak obdobie kvitnutia.

Okrasný tabak je dobré zasadiť až po „troch zamrznutých“, pretože je citlivý na prípadné mrazíky. Darí sa mu na svetlom mieste, ale bez dopadu priamych slnečných lúčov. Obľubuje pôdu bohatú na živiny, ktorá dokáže udržať vlhkosť. Tabak hnojte dvakrát za týždeň, hnojivom bez prílišného obsahu dusíka.

Okrasná žihľava potrebuje svetlé, nie priveľmi teplé stanovište. Farba listov je krásna a závisí od intenzity svetla. Obľubuje odvápnený substrát a hnojivo bez vápnika. Potrebuje dostatok mäkkej vody, substrát by nemal preschnúť.

Balkón v tieni

Severne orientovaný balkón tiež nemusí zostať bez kvetinovej nádhery. Len treba vybrať vhodné rastlinky. Vhodné sú begónie, fuksie, hortenzie, netýkavky či krušpán.

Begónie saďte do závetria a nikdy nie na slnko. Kvetiny obľubujú výživnú a priepustnú pôdu, bohatú na humus. Počas kvitnutia ich hnojte dvakrát do týždňa a dostatočne zalievajte, dajte však pozor na zamokrenie.

Fuksie obľubujú tienisté miesta chránené pred dažďom a vetrom. Doprajte im sustrát, v ktorom je asi tretina piesku a rašeliny. Pri zalievaní musíte brať do úvahy počasie – pôda by nemala byť vyschnutá, ani premočená. Ak je horúco, zvlhčite jej aj listy.

Hortenzie sú nádherné kvety, ktoré aj v tieni treba dostatočne zalievať a hnojiť. Odkvitnuté kvety a schnúce listy pravidelne odstraňujte. Farba kvetov závisí od pôdy – v zásaditej pôde kvitnú viac do ružova a červena, v kyslejšej do modra.

Netýkavky kvitnú od mája až do septembra. Neznášajú premočenú pôdu, vtedy môžu začať hniť. Zalievajte ich menej. Neobľubujú ani chlad, v chlade im môžu opadávať listy. Ak chcete podporiť u netýkaviek kvitnutie, odstráňte mladým rastlinkám púčiky, aby zmocneli.

Krušpán, krík, môžete mať na balkóne ako doplnok ku kvetom. Zvykne rásť na slnečných i na tienistých miestach. Je nenáročný a vždyzelený, vydrží aj sucho. Darí sa mu v hlinitej vlhkej pôde, vápenatú neobľubuje. Krušpán môžete rôzne a zaujímavo strihaním tvarovať.

Zdroj foto: pixabay.com, shutterstock.com

- - Inzercia - -