Dnes je sobota, 23.október 2021, meniny má: Alojzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako funguje smäd a čo naň zaberie najlepšie?

júl 25, 2018 - 13:23
Máte prehľad o tom, koľko vody počas dňa vypijete? Pijete pravidelne, alebo až vtedy, keď pociťujete smäd? A prijímate v lete alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite viac tekutín ako obyčajne? Možno už tušíte, že pijete málo. Pozrite sa teda spolu s nami na to, ako vlastne smäd funguje, prečo treba piť preventívne, ako dodržiavať pitný režim a čo zaženie smäd najlepšie.
Foto: 
shutterstock.com

Ako funguje smäd

Vedeli ste, že keď pociťujete smäd, je váš organizmus dehydrovaný? Mozog totiž neustále sleduje koncentráciu vody v krvnom obehu a keď klesne o 1 – 2 %, začnete cítiť smäd. Inými slovami, pocit smädu je symptómom počiatočnej fázy dehydratácie. Práve preto treba dopĺňať tekutiny preventívne, a to obzvlášť u detí a starších ľudí, u ktorých organizmus nedokáže signalizovať nedostatok vody tak rýchlo ako u dospelých. Preto je dobré začať deň pohárom vody a počas dňa popíjať v pravidelných intervaloch ešte skôr, než sa dostaví pocit smädu.

A koľko tekutín treba denne vypiť? To závisí od pohlavia, veku, fyzickej aktivity i počasia, no všeobecné odporúčania hovoria o 2 litroch denne u mužov a 1,6 litri u žien. Iné pravidlo hovorí o 4 dcl tekutín na 10 kg váhy, pričom dve tretiny treba vypiť dopoludnia. Samozrejme, v horúcich letných dňoch treba príjem tekutín zvýšiť, napríklad aj konzumácie šťavnatého ovocia a zeleniny.

Naučte sa dopĺňať tekutiny pravidelne

Z prieskumu, ktorý bol v roku 2017 realizovaný na vzorke 1 019 respondentov vo veku od 15 do 59 rokov vyplynulo, že pitný režim dodržiava iba necelá tretina Slovákov. Dodržiavanie pitného režimu má pritom hneď niekoľko významných výhod. Nielenže pomáha predchádzať bežným dôsledkom dehydratácie, akými sú bolesti hlavy, únava či pokles fyzickej a duševnej výkonnosti, ale zároveň prospieva radu telesných funkcií od vnútorných orgánov až po pokožku. A ženy určite ocenia, že pravidelné dopĺňanie tekutín pomáha aj chudnúť, keďže smäd sa nezriedka – a s narastajúcim vekom čoraz viac – „prezlieka“ za hlad.

Dodržiavanie pitného režimu pritom nie je nič zložité. Základom je vypiť hneď po prebudení dva poháre, respektíve pollitra vody, ktorá pomôže aktivovať vnútorné orgány. Ak pracujete za počítačom, je dobré mať na stole džbán či fľašu vody, ktoré vás budú nabádať k pravidelnému pitiu. Fľaša vody by nemala chýbať ani v aute, alebo keď idete na prechádzku, výlet alebo športovať tam, kde sa k vode nedá ihneď dostať. 

Sladené vody sú tabu! Vieme o skvelej alternatíve

Pri dodržiavaní pitného režimu však nie je dôležité iba množstvo tekutín, ktoré vypijete, ale aj to, čo vypijete. Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že najlepšie funguje obyčajná voda. Nečudo. Naše telo predsa zo 75 % netvoria, sladené nápoje či čaje, ale práve voda. Samostatnou kapitolou sú práve sladené nápoje, ktoré obsahujú nezriedka rôzne chemické prísady a veľké množstvo cukru, a tak ich kvôli vysokému energetickému obsahu spracovávame ako jedlo. Práve preto sa sladké nápoje nedostanú k bunkám, ktoré potrebu vody vyvolali a pocit smädu sa – naopak – zhorší. Nehovoriac o zvýšenom príjme tzv. prázdnych kalórií, ktoré môžu viesť napríklad k nárastu hmotnosti. 

Tip redakcie: Ak vám však obyčajná neochutená voda nevonia alebo nechutí a zároveň sa chcete vyhnúť sladeným a prifarbovaným nápojom, Toma Nesladená je dokonalým riešením.  Tá totiž vznikla len ochutením „živej“ pramenitej vody prírodnými zložkami.   Neobsahuje  tak žiadne  kalórie, sladidlá, konzervanty a éčka. 

Tak teda na zdravie! 

- - Inzercia - -