Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Alergia: Čo je jej príčinou a na čo si dávať pozor? Poradili sme sa s imunológom!

júl 30, 2018 - 08:40
I keď sa to zdá neuveriteľné, hrejivé a životodarné slnko u každého piateho človeka vyvoláva alergiu. I moderná doba a často až prehnaná snaha o čistotu robia ľudí oveľa citlivejšími na tzv. alergény, ktoré sú všade navôkol.
Foto: 
shutterstock.com

„Alergie sú, okrem iného, odrazom vysokého hygienického štandardu súčasnej doby. Vplyvom superčistoty a nižšej expozície mikroorganizmom v dôsledku vakcinácie či nadmerného a prehnaného užívania antibiotík náš imunitný systém lenivie a neodpovedá na mikróby tak, ako u našich predkov,“  hovorí imunológ prof. Milan Buc. Dá sa povedať, že imunitný systém je nečinný a vybíja sa na podnetoch, ktoré si počas desiatok tisíc rokov evolúcie nevšíma.  Takým podnetom môže byť prach, peľ, roztoče, ale aj slnko či potraviny.

Je dedičná!

Mali vaši rodičia alergiu? Predispozíciu na alergiu totiž možno zdediť. Štatistiky dokazujú, že ak jeden z rodičov je alergik, existuje až tridsaťpercentná pravdepodobnosť, že u jeho potomka vznikne alergické ochorenie. Ak sú obaja rodičia alergici, pravdepodobnosť sa zvyšuje až na šesťdesiat percent. Nie je to však pravidlo. Dedičný predpoklad môže preskočiť jednu generáciu.

Pozor na stres

Máte stresujúcu prácu? Jedným zo spúšťačov alergie môže byť práve stres. Ak pretrváva dlhodobo, naruší imunitné pochody v organizme, pretože bunky imunitného a nervového systému veľmi úzko medzi sebou komunikujú. Nervové bunky, ak sme dobre naladení, vyplavujú endorfíny, čiže hormóny šťastia, ktoré pozitívne pôsobia aj na stav našej obranyschopnosti. Naopak, pri dlhodobej depresii a pocite nešťastia či zlej nálade alebo pri veľkom pracovnom, rodinnom  i osobnom strese sa vyplavujú negatívne látky, ktoré  môžu poškodiť imunitný systém. 

Ako alergii predchádzať?

Každé, aj zdanlivo banálne neliečené alergické ochorenie  sa môže zhoršovať rozširovaním alergénov. V súčasnosti je liečba alergie veľmi pohodlná. Ide väčšinou o jednu tabletku anithistaminík denne. Treba dodať, že adekvátne liečený pacient nie je ničím obmedzovaný a môže viesť plnohodnotný život. No ani jeden z liekov, či už sú to tabletky, očné kvapky, nosné spreje, alergika nevyliečia. Dôležité je vnímať alergiu ako určitú vlastnosť organizmu, ktorú si, bohužiaľ, pacient väčšinou nesie so sebou po celý život. Liečba je preto dlhodobá a často aj celoživotná. Existujú však rôzne podporné a preventívne  prípravky, ktoré dokážu alergiu pozitívne ovplyvniť. Jednou z účinných metód prevencie je užívanie beta-glukánových prípravkov, ktoré pôsobia na určité skupiny buniek a tie následne regulujú ostatné zložky imunitného systému. Beta-glukán obsahuje huba hliva ustricová. Je dokonca dokázané, že nepomáha len pri alergii, ale aj pri mnohých ďalších ochoreniach, vrátane onkologických. V spojení s klasickou farmaceutickou medicínou poskytuje významne ľahší priebeh liečby a zároveň pomáha potláčať negatívne vedľajšie účinky liečiv.

Alergia na slnko

Patríte medzi ľudí, ktorí sa slnku vystavujú len nárazovo? Potom sa možno u vás prejaví alergická reakcia na slnečné žiarenie. Medzi jej prejavy patria červené fľaky, vyrážky či pľuzgieriky s čírym obsahom. Často celé červené mapy  najmä na tvári a na ušiach, v dekolte, na krku, na rukách a na ramenách. Je smutné, že v dnešnej dobe je preukázané, že slnečnou alergiou trpí každý piaty až desiaty človek v oblastiach, kde sa striedajú štyri ročné obdobia. Častejšie postihuje ženy než mužov. 

Účinná prevencia

Účinnou formou prevencie je užívanie betakaroténu, a to dva až štyri týždne pred odchodom na dovolenku. Príznaky alergie môžu zmierniť aj tabletky s obsahom kalcia a zinku.  Aj pri krátkom pobyte na slnku jednoznačne nezabúdajte na ochranné prostriedky s vysokým faktorom. Dnes už existujú aj také, ktoré sú špeciálne určené pre ľudí so slnečnou alergiou. Po kúpaní v mori alebo v bazénoch s chlórovanou vodou sa osprchujte. Soľ a chlór totiž zhoršujú alergické prejavy na koži. Ak prevencia nepomôže a objaví sa vyrážka, chráňte zasiahnuté miesta látkou a snažte sa čo najmenej škriabať, aj keď vás vyrážky svrbia. Upokojiť pokožku môžu peny v spreji s obsahom panthenolu. Pomôžu  tiež lieky na alergiu v tabletkách, a to aj v rámci prevencie. Pre menšie deti jestvujú vo forme sirupov alebo v tabletkách s príchuťou, ktoré sú rozpustné na jazyku. Na malé plochy  môžete použiť gély s obsahom protialergickej látky alebo čajovníkového oleja.

Pozor na štípance

I keď sa mnohí snažia eliminovať hmyz rôznymi postrekmi, to môže v prípade, že komár či iný blanokrídlovec prežije, spôsobiť poštípanému napokon viac problémov ako osohu. Ak vás totiž poštípe komár, ktorý v sebe má postrek, môžete dostať silnú alergickú reakciu. Okrem komárov reagujú niektorí ľudia mimoriadne zle aj na poštípanie osou či včelou, ktoré môže v najhorších prípadoch vyvolať anafylaktický šok. Hlavne v prípade detí si na to treba dávať obzvlášť veľký pozor. Poruke by ste preto vždy mali mať tabletku na alergiu či upokojujúci gél.

Neexperimentujte

Na dovolenke máme často tendenciu skúšať dobroty a lákadlá miestnej kuchyne. Treba si však uvedomiť, že exotické jedlá môžu obsahovať silné alergény, na ktoré nie je telo Európana zvyknuté. Ak sa chcete vyhnúť prípadným črevným problémom či žihľavke alebo horším príznakom, siahnite po jedlách, ktorých zloženie poznáte a viete, že neobsahujú alergény alebo suroviny či dochucovadlá, ktoré by vám mohli uškodiť.  V exotických krajinách si dajte pozor aj na vodu z vodovodu, ktorá spravidla nie je pitná. 

- - Inzercia - -