Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Letné kino v SNG pokračuje komédiami i drámami

august 07, 2018 - 17:16
Filmy od špičkových európskych režisérov, mnohé s oceneniami či nomináciami z filmových festivalov si aj v auguste možno pozrieť v bratislavskom sídle Slovenskej národnej galérie (SNG).
Foto: 

Galéria ich ponúka v spolupráci s Film Europe Media Company vo svojej kaviarni Berlinka každú stredu o 20:30 až do 29. augusta. Informuje o tom na svojej webstránke http://www.sng.sk.

Už túto stredu je na programe komediálna dráma Vážený občan (El ciudadano ilustre) z argentínsko - španielskej koprodukcie z roku 2016. Dvojhodinový film režisérov Gastóna Duprata a Mariana Cohna sleduje spisovateľa Daniela Mantovaniho, ktorý práve získal Nobelovu cenu za literatúru. Svet mu leží pri nohách, ale namiesto zadosťučinenia sa dostaví „depka". V situácii, keď už nemá chuť ďalej písať, prijme pozvanie do rodnej obce v argentínskom zapadákove. Jeho návšteva sa však čoskoro premení na grotesku. Daniel postupne prichádza na to, že nikto nedokáže tak milovať a nenávidieť ako ľudia, ktorí vás poznajú od detstva. V snímke nominovanej na Zlatého leva Benátky 2016 hrajú Oscar Martínez, Dady Brieva, Andrea Frigerio a Nora Navas.

Nasledujúcu stredu 15. augusta si priaznivci európskej kinematografie môžu v Berlinke pozrieť maďarskú drámu O tele a duši (A Teströl és Lélekröl, 2017). Film režisérky Ildikó Enyedi získal Zlatého medveďa na Berlinale 2017 a bol nominantom Maďarska na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film. Herci Géza Morcsányi, Alexandra Borbély a Zoltán Schneider v ňom stvárňujú nekonvenčnú love story dvoch odlišne poznačených ľudí, starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť.

V druhej polovici mesiaca ponúkne letné kino v SNG komediálnu drámu Glory. Bulharsko – grécka koprodukcia z roku 2016 je na programe 22. augusta a prinesie príbeh zamestnanca železníc, ktorý nájde obrovské množstvo peňazí a rozhodne sa ich odovzdať polícii. Netuší ale, že jeho bohumilý čin dá do pohybu fatálny sled udalostí. V snímke bulharského režisérskeho tandemu Kristina Grozeva a Petar Valčanov hrajú Stefan Denoljubov a Margita Goševa. Film získal Cenu Dona Quijota - Zvláštne uznanie MFF Locarno 2016, cenu Krištáľový šíp na Európskom filmovom festivale Les Arcs 2016, cenu FIPRESCI a cenu za najlepší scenár na MFF Gijón 2016 ako aj cenu Modrý anjel na Art Film Fest Košice 2017.

Na záver Letného kina Film Europe v Berlinke 29. augusta uvedú francúzsku komédiu Niekto to rád zahalené (Cherchez la femme, 2017) o láske študentov politológie v Paríži, Iránčana Armanda a Arabky Leily. Armand to však nemá ľahké, ak chce vidieť svoju lásku, nemá na výber a musí si obliecť nikáb, celotelový závoj. V snímke od iránskej režisérky Sou Abadi hrajú Félix Moati, William Lebghil, Camélia Jordana, Anne Alvaro a Predrag 'Miki' Manojlovic.

Projekcie v kaviarni Berlinka na Námestí Ľudovíta Štúra sa konajú každú stredu o 20:30. Filmy sa odporúčajú divákom od 15 rokov. Viac podrobností možno nájsť na https://www.sng.sk/sk/clanok/1499_letne-kino-film-europe-v-berlinke-sng.

- - Inzercia - -