Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Verejnosť dala posledné zbohom Stanovi Dančiakovi (†75): Dojímavé slová kolegov a dcéry Zuzany

august 13, 2018 - 15:23
Verejnosť a kolegovia sa dnes v novej budove Slovenského národného divadla rozlúčili s hercom Stanom Dančiakom. Úctu hercovi prišiel vzdať riaditeľ Činohry SND Michal Vajdička a tiež jeho blízki spolupracovníci a priatelia, s ktorými dlhé roky pôsobil na viacerých slovenských scénach.
Foto: 
SITA

Spomínali kolegovia a blízki priatelia 

Ako prvý predniesol svoju reč Martin Huba. „Je paradoxné, že na konci svojej žiarivej púte si sa ocitol v tme. Práve to núti človeka o to intenzívnejšie si uvedomiť, koľkých podôb svetla si bol ty, Stano, reprezentantom a koľko zdrojov svetla si rozžal počas svojho života. Venujme sa radosti, Stano, že sme ťa v živote stretli a radosti z toho, že sme mohli byť svedkami tvojej hereckej nenapodobiteľnosti a geniálnej nevypočítateľnosti, ktorá vždy posúvala naše snaženia na akýsi vyšší, hranice malosti presahujúci dančiakovský level,“ povedal herec v príhovore.

„Stano, tvoj príbeh je pre mňa, a iste aj pre iných školou, ako si zachovať optimizmus v ťažkej životnej situácii. Osud si prijal s obrovskou a obdivuhodnou pokorou. Pre tých, čo ťa nepoznali, a je ich máličko, odchádzaš do zabudnutia. Pre nás, čo sme ťa poznali, a je nás veľa, odchádzaš nezabudnuteľný. Zbohom a dovidenia,“ vyjadril sa Dušan Jamrich, ktorý taktiež predniesol list od Dančiakovej dcéry Zuzany: „Staninko môj, rozhodol si sa odísť a ja tvoje rozhodnutie musím rešpektovať. Tak, ako som  každé tvoje jedno rozhodnutie rešpektovala, hoci nie vždy som s ním súhlasila. Ďakujem ti za každú chvíľu, ktorú si strávil so mnou. Bolo to presne 46 rokov, čo si kráčal mojím životom a chránil ma. Bol si láskavý otec, bol si prísny otec, ale vždy si bol spravodlivý. Bol si zásadový a nikdy si nezradil sám seba. Raz si mi povedal, že človek musí žiť tak, aby mal čistú kreditnú kartu na konci svojho života. Tvoju kreditnú kartu som vložila do bankomatu. Bola čistá. Sľubujem ti, že budem kráčať v tvojich šľapajách a budem sa snažiť nezradil tvoje ideály, tvoje životné hodnoty. Posledné roky sme spolu boli každý deň. Koľko sme sa len nasmiali. Na tvoj smiech nikdy nezabudnem. Veľmi ťa ľúbim. Pozdrav tam hore všetkých, veseľ sa a hlavne fabuluj, tvoja dcéra, Zuzka," odkázal v Zuzaninom mene Jamrich.

Ľubo Roman hercovi poďakoval za spoločnú hereckú mladosť:  „Chcem ti poďakovať za našu hereckú mladosť. Keď sme sa stretávali v dabingu, na filmovačkách, kde sme prežívali prvé lásky. Ďakujem ti za čas, ktorý sme boli na VŠMU. Za čas, keď sme po Európe chodili s naším predstavením," povedal herec.

Okrem nich Dančiakovi venovali niekoľko srdečných slov aj herečka Božidara Turzonovová, režisér a scenárista Jozef Slovák a herec Ondrej Kovaľ . Ich kondolenčné prejavy doplnili zostrihy z divadelných inscenácií a televíznych programov, audionahrávky a prezentácia hercových fotografií.

O Stanovi Dančiakovi

Poslednú rozlúčku so Stanom Dančiakom otvoril orchester Traditional Club Revival skladbami Saint James Infirmary Blues a Just a Closer Walk with Thee. Daniel Fischer s Danielom Žulčákom neskôr predviedli vlastnú interpretáciu známej piesne Do batôžka Milana Lasicu a Jara Filipa. Smútiaci hostia napokon Stana Dančiaka na jeho poslednú cestu vyprevadili potleskom. Poslednú rozlúčku vysielali v priamom prenose na Jednotke.

Herec Stanislav Dančiak zomrel v noci zo 4. na 5. augusta v bratislavskej nemocnici vo veku 75 rokov. Narodil sa 26. októbra 1942 v Bratislave. Po absolvovaní Vysokej školy múzických umení (VŠMU) sa v roku 1965 stal členom SND, kde pôsobil do roku 1968 a opäť od 1. januára 1990. Obľúbený charakterový herec patril k zakladateľom populárneho Divadla na Korze (1968 - 1971), po zatvorení ktorého sa stal členom Novej scény (1971 - 1989). Na divadelných doskách počas života vytvoril množstvo nezabudnuteľných postáv, medzi nimi napríklad Ostapa Bendera v inscenácii Stoličky (1965), Ivana Jaťa vo Svadbe (1970), Mamajeva v Aj múdry schybí (1983) či Liguria v Mandragore (1985). V roku 1991 sa predstavil ako Brighella v Sluhovi dvoch pánov (1991) a zahral si tiež Hitlera v inscenácii Mein Kampf (1991). O dva roky neskôr ho diváci a diváčky mohli vidieť v role Dr. Grolla v hre Lulu (1993) či ako Alfu v Čistke (1993). Stvárnil tiež Fortunata v Čerticiach (1995), Franka Forda vo Veselých paniach windsorských (1998) či Filadelfiho v Pomocníkovi (2000). V roku 2002 s Mariánom Zednikovičom vytvorili nezabudnuteľnú dvojicu v minigroteskách Lord Norton a sluha James. O tri roky neskôr sa na doskách SND objavil ako Ragneau v hre Syrano z Bergeracu a v roku 2007 ako hrobár v Shakespearovom Hamletovi. Na javisko SND sa posledný raz postavil 29. apríla 2015 v inscenácii Aj kone sa strieľajú.

Stano Dančiak mal okrem toho celý život blízko i k filmu a televízii. Pred kameru sa postavil, rovnako ako na divadelné dosky, už v 60. rokoch minulého storočia. Zahral si v snímkach ako Námestie svätej Alžbety (1965) Vladimíra Bahnu, Kým sa skončí táto noc (1965) Petra Solana či Vrah zo záhrobia (1966) Andreja Lettricha. S týmito režisérmi spolupracoval i v 70. rokoch minulého storočia, a to napríklad na filmoch Skrytý prameň (1973) či Prípad krásnej nerestnice (1973). V roku 1975 sa objavil v populárnej komédii Sebechlebskí hudci. Diváci a diváčky si ho môžu pamätať aj zo snímok Svědek umírajícího času (1990), Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), Lea (1996) alebo Rivers Of Babylon (1998). Spolupracoval tiež na krátkych filmoch ako Fricasse (2003), Nazdravíčko (2005) a Šimijé (2005). Známy bol aj ako dabingový herec. Jedným z jeho nezabudnuteľných výkonov je prepožičanie hlasu svojráznemu mimozemšťanovi Alfovi. Stano Dančiak získal cenu Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov a v roku 2003 mu prezident Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. O osem rokov neskôr ho počas galavečera diváckej ankety Osobnosť televíznej obrazovky (OTO) uviedli do Siene slávy. Herec dlhé roky bojoval s cukrovkou, v dôsledku ktorej stratil zrak.

Zdroj: SITA

- - Inzercia - -