Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Lucia Hablovičová: „Hodnotu zdravia si uvedomujeme najviac vtedy, keď oň prichádzame.“

september 17, 2018 - 11:19
Niekdajšia modelka a riaditeľka súťaže krásy Lucia Hablovičová je známa nielen ako úspešná žena, ale i veľká podporovateľka charitatívnych projektov zameraných (aj) na prevenciu zdravia. Na túto tému má totiž rozhodne čo povedať.
Foto: 
Lucia Hablovičová Archív

Lucka, ponúk na rôzne spolupráce a zastrešovanie charitatívnych projektov dostávate určite mnoho. Čím si vás získal práve tento?

S Ligou proti rakovine spolupracujem už mnoho rokov v rôznej forme. Bola som rada, že môžem svojou tvárou opäť podporiť dobrú vec a priblížiť ľuďom projekt Vystrihaj sa Slovensko. Kúpou produktov konkrétnej vlasovej značky priamo prispejú na výrobu parochní, ktoré vedia onkologickým pacientkam neskutočne pomôcť pri opätovnom začleňovaní sa do spoločnosti.

V rámci kampane ste sa vzdali dlhých vlasov. Ako sa cítite s novým účesom?

Vlasy, ktoré môžu byť použité na výrobu parochní musia byť zdravé, pevné a najmä nefarbené. Ja si ich už roky farbím, takže na tlačovke som sa zúčastnila v parochni. Tou som chcela dať najavo, že aj s kratšími vlasmi môže žena vyzerať dobre. Priznávam, že som mala veľa pozitívnych ohlasov a veru aj rozmýšľam, že by som sa dala ostrihať a mala trochu zmenu.

Trúfli by ste si na ešte kratší zostrih? Predstavte si, že máte možnosť podstúpiť zmenu imidžu so šancou vrátiť ju späť v prípade zlého výsledku, aká by to bola?

Kedysi som sa dala ostrihať úplne nakrátko a bola to dosť extrémna zmena, ktorú som ale v danom období života potrebovala. Na druhej strane som pochopila, že sa cítim sama sebou s dlhými vlasmi, bez ktorých akoby som to už nebola ja. Určite by som sa chcela vidieť v blond vlasoch, ale naozaj iba vidieť. Myslím, že by som sa vrátila opäť k mojim tmavým.

Pokiaľ je reč o vážnych ochoreniach, myslíte si, že sila internetu a sprístupnenie rôznych informácií je pre onkologického pacienta pomocou alebo skôr opačne?

Ťažko sa mi to posudzuje. V dnešnej dobe sme si už všetci sami lekármi, klikneme na internet a o pár minút máme diagnózu i riešenie, čo s ňou. Dôležité je aj napriek množstvu informácií zachovať si zdravý úsudok, selektovať, čo sa nás týka a čo nie, mať liečbu a lekára, ktorému dôverujeme.

Ako sa vy staráte o svoje zdravie?

Hodnotu zdravia si uvedomujeme najviac vtedy, keď oň prichádzame. A aj ja som už mala párkrát signály, že treba spomaliť. Snažím sa teda maximálne eliminovať stres, obklopovať sa pozitívnymi vecami a ľuďmi, plus robiť to, čo ma teší a napĺňa. Jem to, čo môjmu telu prospieva a snažím sa tráviť dostatok času v prírode. Mohla by som ešte trochu viac športovať, ale pracujem na tom.

Pamätáte si na najlepšiu radu, ktorú ste v súvislosti so zdravím dostali?

Myslím, že čo sa týka zdravia, najlepším radcom sme si my sami. Treba si všímať signály nášho tela, čo nám robí dobre a naopak, čo naše telo a myseľ zaťažuje.

Sama ste matkou. Čo sa snažíte vštiepiť synovi Theovi a dokážete mu občas aj ustúpiť? 

Odkedy som mamou, dávam si záležať na tom, čo môj syn jedáva. Má päť rokov a musím sa priznať, že ešte nejedol väčšinu bežných sladkostí. U nás sú nahradené zdravšou verziou sladkého. Nikdy nepil sirupovú vodu a hranolky ochutnal asi raz v živote. Myslím, že správne stravovacie návyky sú dôležitou súčasťou zdravia detí.

Dlhé roky ste boli aktívnou súčasťou slovenského šoubiznisu a ako moderátorka relácie o známych osobnostiach ste nechýbali na väčšine večierkov. Vybralo si rokmi pôsobenie v danej oblasti na vašom zdraví svoju daň?

Ako moderátorka šoubiznisovej relácie som sa dva roky pohybovala na večierkoch a aj to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla z tejto pozície odísť. Unavovalo a vyčerpávalo ma to. Potom som bola ešte ďalšie dva roky dramaturgičkou a tú prácu som mala veľmi rada. Mala som v živote šťastie, že som sa vždy mohla slobodne rozhodnúť, čo chcem robiť. Keď ma práca viac vyčerpávala ako tešila, posunula som sa ďalej.

Kde najradšej oddychujete?

Doma, vo svojej záhrade. Milujem kvety, stromy, renovujem starý nábytok. Mám rada aktívny oddych, ísť niekam na výlet, na bicykel, pokojne aj kávičkovať niekde na krásnom mieste. Nie som ten typ, čo sa zvalí na sedačku pred televíziu a relaxuje.

Máme tu začiatok školského roka, vracajú sa späť mesiace plné škôlok, škôl, krúžkov, zhonu, stresu, pracovných povinností. Chceli by ste odkázať niečo ľuďom, ktorí nie a nie spomaliť, pretože si myslia, že ich zdravie je neohroziteľné?

Som zástancom toho, že každý deň si treba užívať a byť zaň vďačný, ako keby bol náš posledný. Všetci si želáme, aby takých dní bolo mnoho a podľa toho by sme sa mali k sebe, svojmu telu a životu správať.

- - Inzercia - -