Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Formujú postavu a spaľujú kalórie: Hor sa na kolieskové korčule!

september 19, 2018 - 15:21
Kolieskové korčule dnes patria medzi najobľúbenejšie športy. Na kolieskach dnes behajú deti, mládež, ale aj stredná i staršia generácia. Tento šport je zábavný, kondične nenáročný a vhodný na formovanie postavy. Ak medzi vášnivých korčuliarov ešte nepatríte a chystáte sa zaobstaraťsi ich , možno vám poradíme.
Foto: 
shutterstock.com

Začínajte na rovine

Začiatočníci by mali venovať pozornosť výberu terénu. Najlepšie sa vám bude korčuľovať na hladkom asfalte, kde sa pohybuje málo ľudí. Tu sa naučíte držať rovnováhu, pohýnať sa dopredu aj brzdiť. Brzdenie treba dostatočne natrénovať. Brzdiť môžete pomocou brzdy na päte. Váhu prenesiete na nohu bez brzdy, druhú nohu vysuniete dopredu a zatlačíte na brzdu. Ak patríte medzi pokročilých, zabrzdiť môžete aj ostrou zatáčkou. Pri tréningu s kamarátmi zažijete viac zábavy a budete aj rýchlejšie napredovať.

Dôležité chrániče

In-line korčuľovanie je vraj bezpečnejší šport ako cyklistika, ale aj pri ňom dochádza k rôznym poraneniam, ako sú škrabance a podliatiny. Používanie chráničov pomôže uchrániť vás pred nimi. Pri korčuľovaní však môže dôjsť aj k poraneniam hlavy, je preto nevyhnutné vždy nosiť prilbu. Noste ju vždy, bez ohľadu na to, akí dobrí ste na korčuliach.

Zbavte sa kíl

Korčuľovanie je dobré, ak si chceme užiť zábavu, zhodiť nadbytočné kilá či spáliť energiu. Táto forma pohybu je vynikajúca aj na spevňovanie svalstva. Korčuľovaním priemerne spálime 285 kalórií pri intenzite 148 úderov srdca za minútu. Pri rovnakej intenzite spáli bežec asi 350 kalórií. Človek namáha kolená a kĺby až o polovicu menej ako pri behu. Pri korčuľovaní sa zapájajú aj sedacie svaly. Ak naozaj chcete pre svoje zdravie niečo urobiť, určite to vyskúšajte.

Aké korčule si zvoliť?

Fitnes korčule – majú pohodlné topánky a sú určené pre korčuliarov korčuľujúcich niekoľkokrát do týždňa, na dlhšie túry a pre náročnejších korčuliarov. Môžeme ich použiť na jazdu po cyklocestách. Sú to kolieskové korčule s kolieskami priemeru 76 – 80 mm, s tvrdosťou 78A do 82A. Ložiská sú mastené kvalitným tukom, prípadne gélom.

Agresívne korčule - topánky pre agresívne korčule sú z tvrdých materiálov, ktoré zvyšujú bezpečnosť nohy, odolnosť a umožnia dobrú stabilitu jazdy. Sú zvyčajne spevnené a doplnené materiálmi, ktoré umožňujú príjemnú jazdu. Kolieska majú menší priemer a vysokú tvrdosť. Dá sa na nich zrýchliť, ale na týchto korčuliach sa nedosahujú vyššie rýchlosti.

Hokejové in-line korčule – topánky kolieskových korčúľ určených na hokej sú väčšinou z tvrdých materiálov, prípadne kože. Sú uspôsobené na dobré zrýchľovanie, brzdenie a časté a rýchle menenie smeru jazdy. Všetky ich súčasti sú navrhované tak, aby čo najlepšie spĺňali požiadavky hokejistov.

Rekreačné korčule – sú vyrobené z cenovo prístupnejších materiálov a topánka je väčšinou skeletová. Sú pre rekreačných korčuliarov, s kolieskami priemeru 70 – 76 mm, s tvrdosťou 76A do 80A. Ložiská sú mastené tukom.

Speed korčule – sú určené na tréning a na pretekanie pre výkonnostných korčuliarov a pretekárov. Korčule sú z ľahkých a kvalitných materiálov, aby mali čo najnižšiu hmotnosť. Majú 5 koliesok s priemerom 78 – 82mm, s tvrdosťou 80 – 85A. Ložiská sú z veľmi kvalitných ocelí, prípadne z materiálov z uhlíkových vlákien a sú mastené vysokorýchlostnými olejmi.

- - Inzercia - -