Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Andrea Růžičková Kerestešová: „Snažím sa udržiavať zdravý rozum, hoci pracujem v šoubiznise.“

september 24, 2018 - 22:08
Andrea Růžičková Kerestešová (34) je slovenská herečka žijúca v Čechách. Okrem mnohých úloh, napríklad vo filme Rafťáci či seriáli Ordinace v růžové zahradě, sa pred rokom zhostila aj životnej roly mamy malého Tobiáša. Stihla precestovať veľký kus sveta, pričom k srdcu jej prirástla Afrika. Na vlastnej koži vyskúšala život s nedostatkom pitnej vody a aktívne sa zapája do projektu Čistá voda deťom.
Foto: 
Archív A. R. Kerestešová

Narodili ste sa na Slovensku, žijete v Českej republike, kde patríte k úspešným herečkám a modelkám. Vo filme ste sa prvý raz objavili v roku 2006. S akými ambíciami?

Myslela som si, že dobyjem Hollywood! Mala som veľké oči, svet filmu a televízie mi prišiel úžasný, ako úplne iný vesmír. Dnes viem, že je to život ako každý iný. Často ide o pozlátok a nie všetko je pravda. Boli aj určité sklamania, no som vďačná, že aj tento svet je iba obyčajný svet, a tým pádom je to vyrovnané. Možno som očakávala viac, no som rada, že to tak nie je.

Nachádzate sa už v bode, že čas venovaný sebe je pre vás luxusom?

Áno určite, ale myslím si, že svoju kariéru sa snažím brať rozumne, aby pracovné povinnosti neboli na úkor rodiny. Občas sa stáva, že prekročím tú pomyselnú hranicu, čo cítim na prepätí, som smutná, že niečo nie je v harmónii. Vtedy ruším na pár dní všetko, čo sa dá, a odchádzame na chatu venovať sa jeden druhému (a tretiemu) a mačičkám.

Čím, respektíve aké charakteristiky, vás najviac odlišujú od iných herečiek?

Možno fakt, že som východniarka. Slovenky sú pre Čechov trošku exotik, a myslím, že sa im to páči - najmä náš temperament. Východniarsky temperament je iný než temperament českých žien, no výnimka potvrdzuje pravidlo.

Spomínate si na hereckú úlohu, s ktorou ste sa museli najviac popasovať?

Každá rola, ktorá obsahuje milostnú scénu. Doteraz s tým mám problém. V rôznorodých charakteroch sa naopak vyžívam.

Ktoré tri veci sú na profesii herečky najnáročnejšie?

Práve tie milostné scény, rozdeľovanie identity – hranej i skutočnej, a neuveriť popularite / zdanlivej sláve. Myslieť si, že ste niečo viac než ostatní, je cesta do pekla. Snažím sa udržiavať zdravý rozum, hoci pracujem v šoubiznise.

V jednom z rozhovorov ste prezradili, že materstvo vás, okrem iného, naučilo obrovskej dávke trpezlivosti. V akom smere?

A stále učí! Sú to všetky tie prvé choroby, rastúce zúbky, kŕmenie, každý deň príde situácia, ktorá ma učí. Tobiáš, keď nemá enormný hlad, sa nenaje za päť minút. Čítame si, hráme divadlo jedného herca, medzitým on musí robiť niečo iné a tak sa môžeme najesť, zatiaľ čo ja som už plánovala byť niekde inde.

Na manžela nešetríte chválospevmi a netajíte, že je vám veľkou oporou v pracovnej oblasti i pri starostlivosti o syna. Aké vlastnosti by, podľa vás, mužovi s veľkým M nemali v dnešnej dobe chýbať?

Manžel je naozaj veľkou oporou. Všeobecne by mal muž dokázať pokoriť svoje mužské ego, to je základ. Mal by prestať rozdeľovať prácu v domácnosti na mužskú a ženskú, pretože keď sme rodina, všetko čo robíme, považujem za spoločné. Ďalej je to tolerancia. Na to, aby vzťah rodiny a partnerstva fungoval, si nesmieme odoprieť záľuby a hobby jednotlivca. Harmónia je obzvlášť dôležitá. Na jednej strane doprajem mužovi, aby si šiel zahrať tenis, hoci som unavená, na druhej strane potom on, keď cíti, že som unavená ma pošle na masáž. To sú maličkosti, kde je dobré nefrflať, ale pochopiť druhú stranu. Tiež je dôležité sa o všetkom rozprávať a dokázať sa ospravedlniť.

Váš partner je muzikant, vy sa taktiež pohybujete v umeleckej sfére. Ako vyzerá domácnosť dvoch umelcov?

Niekedy chaoticky. Máme doma všetkého veľa, nájdete u nás napríklad všetky hudobné nástroje. Zároveň je to prostredie veľmi inšpirujúce. A potom ho tvorí okruh priateľov – tým, že sa stretávame s ľuďmi, ktorí majú podobné cítenie – herci, umelci, ľudia z podobného prostredia.

Patríte medzi úspešné a krásne ženy. Niet pochýb, že si od vás mnoho (nielen) začínajúcich herečiek pýta rady ako preraziť. Spomínate si však na takú, ktorú ste dostali vy a riadite sa ňou ešte aj dnes?

Bolo ich veľa, no držím sa hesla byť sám sebou, pretože pokiaľ budete ako ostatní, zapadnete do davu. Dnes to funguje tak, že musíte niečím zaujať, byť výnimočný. A keďže každý z nás je výnimočný, stačí byť sám sebou.

andrea_3.jpg

Foto: 
Archív A. R. Kerestešová

Čo považujete za najväčšiu prekážku, respektíve chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú na ceste za šťastím a úspechom?

Že to šťastie stále hľadajú. Keď niečo neustále hľadáte, nie a nie to nájsť. No hlavne si treba uvedomiť, že šťastie je stav mysle.

Dodržiavate pred príchodom na „pľac“ osvedčený rituál?

Učím sa texty. Mám dar krátkodobej pamäti. Rýchlo sa naučím a rýchlo aj zabudnem. Nemám iné rituály.

Pôsobíte ako šťastný a vyrovnaný človek. Čo vám, okrem rodiny, spôsobuje najväčšiu radosť?

Život ako taký. Len tak pozorovať veci, aj príroda ma nabíja veľkou energiou. Vyrastala som na dedine, kde som to brala ako samozrejmosť, no dnes som šťastná, keď môžem byť iba tak v lese, pozorovať hviezdy, vodu a zvieratá, ktoré milujem.

Vyrastali ste v učiteľskej rodine, sama ste pedagogiku aj študovali. Považujete učiteľstvo za, nazvime to, zadné dvierka do budúcnosti?

Nevylučujem, že by som v budúcnosti pracovala na projekte prepojenom s pedagogickou činnosťou. Asi by som nešla učiť do klasickej školy, no učeniu sa nebránim. Možno nejaký projekt sama vymyslím J.

Poďme teraz k projektu, ktorého ste tvárou. Volá sa Čistá voda deťom a už druhý rok ste jeho ambasádorkou. Je vaša osobná skúsenosť s nedostatkom pitnej vody počas pobytu v africkom sirotinci hlavným dôvodom, prečo ste túto ponuku prijali?

Skúsenosť s nedostatkom vody bola motiváciou. Teória je jedna vec, no zažiť skutočný smäd, neustále vodou šetriť a rozmýšľať, ako tú trochu, ktorú máte, využijete, je pre nás nonsens. My sa tu o tom veľa rozprávame, ale nie je od veci vyskúšať si veci aj na vlastnej koži.

Čo konkrétne je vašou úlohou?

Moju úlohu vnímam, že môžem niekomu pomôcť a nezáleží na tom, v ktorom kúte sveta sa ľudia nachádzajú. Môže to byť Afrika, Ázia, kde je nedostatok pitnej vody dlhodobý. Projekt podporuje aj oblasti zasiahnuté prírodnými katastrofami, kde je voda kontaminovaná. To sa môže koniec koncov prihodiť aj nám.

andrea_2.jpg

Foto: 
Archív A. R. Kerestešová

Čím si vás získala práve Afrika?

Surovosťou. Afrika je krutá. Ale ten rýdzi život je úžasne inšpirujúci, má v sebe obrovskú silu. Tam musíte prežiť, nie žiť. To je ten primárny rozdiel.

Zažili ste slávu, blahobyt, na druhej strane i nesmiernu chudobu, choroby, nepriaznivé životné podmienky. Čo vás táto skúsenosť naučila? Človek zrejme úplne prehodnotí doterajší život a priority. No čo ďalšie?

Vážiť si ľudský život. Keď figurujem v charitatívnom projekte, ktorý pomáha v Afrike alebo v Ázii, často sa ku mne dostávajú otázky, prečo pomáhame tam, keď aj u nás je nedostatok. Lenže ľudia si neuvedomujú základný rozdiel. Náš spoločenský, politický či sociálny systém funguje tak, že keď sa niekomu niečo stane, existuje aspoň aká-taká podpora. Akonáhle sa niečo udeje tam, je normálne, že ľudia umierajú na ulici. Avšak pointa, ku ktorej sa chcem dostať – mne je úplne jedno, či je človek čierny, biely, alebo žltý. Pre mňa je absolútne neprijateľné rozlišovať hodnotu ľudského života podľa farby pleti. Aj keby ma oslovili, že treba pomôcť ľudom z Marsu, ktorí sú z piesku a bude to v mojich silách, spravím to. Vnímam to ako moju ľudskú povinnosť a prirodzenosť.

Rada by som ešte nadviazala na predchádzajúcu otázku a opýtala sa vás, či máte odkaz pre ľudí, ktorí sa neustále na niečo sťažujú ...

Nech sa prestanú sťažovať tu a teraz, pri čítaní týchto riadkov. Nech zatvoria oči a začnú vnímať všetky zvuky, vône, pachy, chute, ktoré máme na tomto svete. Nech si začnú užívať samotné bytie, pretože v tom spočíva šťastie. Len to, že tu sme, je obrovský dar. Hlavne po tom, ako som porodila dieťa, neverím, že ľudský život je náhoda evolúcie. Takže poďme si užívať tento zázrak!

O projekte Čistá voda deťom

Vedeli ste, že viac ako miliarda ľudí nemá prístup k pitnej vode? Na otravu kontaminovanou vodou zomrie každý deň viac než 1000 detí. Popritom nemajú prístup ku kvalitnému zdroju pitnej vody 2 milióny ľudí. Základom tohto čísla sú bohužiaľ deti do 5 rokov. Vďaka projektu Čistá voda deťom venujete nákupom jediného produktu P&G vo veľkoobchodoch Metro jeden deň pitnej vody pre jedného človeka z oblastí s jej nedostatkom. Projekt prebieha do 2.októbra 2018.

- - Inzercia - -