Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Adela a Viktor Vinczeovci v otvorenom rozhovore: Byť spolu je luxus

november 12, 2018 - 11:49
Na prstoch už majú obrúčky vyše roka, no stále sa jeden druhého nevedia nabažiť. Sú spolu doma, často v práci aj na javisku, a to aj napriek tomu, že nie sú herci. Ale divadlo ich baví a sú ním nadšení. Tak, ako všetkým, čo robia spolu, bok po boku. Adela a Viktor Vinczeovci sa so Slovenkou porozprávali o spoločnom divadelnom predstavení, aj o tom, ako fungujú v každodennosti, a na koho alebo na čo žiarlia.
Foto: 

Odchody vlakov sú niečo ako spoločná voľnočasová aktivita. Splnilo skúšanie hry a jej realizácia vaše očakávania?

Adela: Nemávam očakávania, ale tušila som, že to bude dobre strávený rodinný čas, keďže nás režíroval svokor, na skúšky nám občas chodieval pomáhať švagor a raňajky nám chystávala svokra.
Viktor: Pre mňa je dôležité, že sme v našich kalendároch našli spoločný čas a vďaka predstaveniu ho máme luxusne veľa. Nesmierne sa z toho teším, lebo to nie je samozrejmosť.

Čomu sa ešte venujete bok po boku?

Viktor: Skoro všetkému, lebo keď sa dá, spolu chodievame aj jeden druhému do práce.
Adela: A okrem toho chodievame spolu pravidelne cvičiť a amatérsky sa snažíme imitovať hráčov golfu.

Ako na váš divadelný nápad zareagovali blízki a rodina a ako reagovali keď Odchody vlakov videli?

Adela: Našich to prekvapilo a zároveň veľmi pobavilo, lebo si najmä mňa nevedeli predstaviť stvárňovať na javisku inú osobu ako seba. Na premiére sedeli v prvom rade a smiali sa, takže sa im páčilo.
Viktor: Moja rodina vedela, o čo ide, poznali jednak hru Odchody vlakov a najmä, môj otec to celé spískal. Takže nemal nárok reagovať inak ako „skvelé“! (Smiech.)

Recenzie „obyčajných“ divákov na predstavenie sú viac pozitívne ako negatívne. Cítite to ako zadosťučinenie?

Adela: Veľmi sa z toho tešíme, pretože v predstavení je mnoho zvratov, ktoré pointu odkrývajú až postupne a treba si na ňu počkať. Čiže, vždy tŕpneme, či to diváci vydržia a ak áno a chytia sa, tak si vydýchneme. (Smiech.)
Viktor: Keďže to berieme ako voľnočasovú aktivitu, tak sme rátali s možnosťou, že sa to ľuďom páčiť nebude. Mrzelo by nás to, ale svet by sa nezrútil, veď to nie je naša profesia.

Sú v hre momenty, keď ste na javisku sami za seba a hráte aj trochu seba?

Adela: Takmer vôbec, hrám niekoľko ženských postáv, s ktorými nemám nič spoločné, okrem farby vlasov. Z toho som mala najväčší stres. Keď moderujem, viem si publikum svojimi slovami „upratať“ a naladiť na vlnu, ktorú chcem. Tu musím hrať postavy podľa scenára a niet z toho úniku.
Viktor: Ja hrám dokonca viac postáv ako Adel a ani jeden z mužov sa na mňa nepodobá. V tom to bola výzva aj pre mňa. Zahrať každého tak, aby divák cítil oddelenosť charakterov a dokázal ich rozlíšiť.

Adela aké nové obzory vo vás táto herecká skúsenosť otvorila?

Adela: Je to pre mňa nový zážitok a menší stres ako moderovanie, lebo, ako som už spomínala, všetko, čo mám povedať, je presne dané. Moderovanie je voľná jazda a veľká neznáma, z ktorej pramení väčšia neistota.
Aj v bežnom živote hráme rôzne role, niektoré radšej, niektoré menej. Ktoré najviac vyhovujú vám?
Viktor: Ja som si veľmi obľúbil rolu manžela, až ma to samého prekvapuje. Byť ochrancom, oporou a pomocou pre ženu v manželskom zväzku má pre mňa úplne inú kvalitu, ako byť to isté len v partnerskom vzťahu. Manželstvo je jedna z najlepších vecí, ktoré sa mi v živote stali.

Pozeráte sa na hercov a divadelníkov inak? Našli ste pre nich po tejto skúsenosti niečo ako väčšie pochopenie?

Adela: Je neuveriteľné, že dokážu byť každým večer niekto iný. Keď viem, koľko je za tým práce, hovorím si, či majú čas aj na nejaký iný život. Nie je to vôbec sranda. Vždy ma fascinovali dobrí herci.
Viktor: Ono je najmä neuveriteľné, ako dobre dokážu byť niekto iný. Vedieť zahrať takú obrovskú paletu emócií sa snáď ani nedá naučiť.

Je to pre vás tak trochu splnenie sna?

Viktor: Som rád, že robím niečo, čo ma nesmierne baví a mám tú fantastickú možnosť, robiť to s človekom, ktorého milujem. Neberiem to ako samozrejmosť.
Adela: Ja sa teším, že mi život prihráva do cesty nové a nové aktivity, ktoré ma napĺňajú, posúvajú, učia novým veciam. A že ich súčasťou môže byť aj rodina je dokonalý bonus.

Aké ďalšie spoločné sny čakajú na svoje splnenie?

Adela: Ani predstavenie nebol náš sen.
Viktor: Necháme sa pozitívne prekvapiť.

Viktor, vy ste mali skúsenosti s hraním a Adela nasledovala vášho koníčka. V čom nasledujete vy ju?Tiež ste si „osvojili“ nejaký manželkin koníček? 

Viktor: Saunovanie. Extrémne som si ho obľúbil vďaka Adel, ktorá do sauny chodieva od malička. A je to neskutočný relax s obrovskými zdravotnými benefitmi.

Obaja ste zvyknutí byť na obraze, pred ľuďmi, pociťujete v divadle iný, nepoznaný druh trémy?

Adel: Samozrejme, lebo divadlu sa venujeme len amatérsky, a keď si ľudia kúpia lístok, očakávajú kvalitný program.
Viktor: Cítime preto veľkú zodpovednosť a sme na to v predstavení len dvaja. Čiže keď sa niečo pokazí, nikto iný to za nás nevyrieši. Ale divadlo pokračuje.

V partnerstvách sa učíme jeden od druhého. Čomu ste sa priučili navzájom?

Adela: Každý má svoje lekcie a jeden druhého podporujeme v tom, aby sme ich zvládli, navzájom sme si oporou.
Viktor: Náš vzťah ma naučil neprikladať pozornosť zažitým spoločenským vzorcom, ktoré sú mnohokrát dôvodom na absenciu šťastia medzi partnermi.

Čím ste naposledy prekvapili jeden druhého?

Viktor: Adel odišla do Prahy nakrúcať istý program, ja som sa po správach vrátil domov a na vankúši pod paplónom som našiel jej foto s odkazom, že na mňa myslí.
Adela: Peknou fotoknihou na narodeniny. A ešte tým, že ma škaredo provokoval na golfe, keď mi to vôbec nešlo. (Smiech.)

Pamätám si, že na začiatku vášho vzťahu vás Viktor rád sprevádzal aj na pracovných cestách mimo Bratislavy. Je to stále tak?

Adela: Je to tak stále, aj ja s ním chodím. Všade, kde môžem.
Viktor: Vďaka predstaveniu je toho ešte viac.

V spoločnosti vás v poslednom čase vidieť zriedka, prečo?

Viktor: Boli dovolenky. (Smiech.)
Adela: Najmä je to o tom, že ak na nejakom podujatí nemám moderátorskú povinnosť, tak sa nám tam málokedy chce. Vždy je človeku lepšie s kamošmi v meste alebo doma.

Ako máte rozdelené domáce práce? Funguje u vás systém – toto robí ten a tamto ten?

Adela: Neexistuje delenie. Minule som prišla domov a bolo opraté, poskladané, odložené.
Viktor: Všetko robíme spolu. Cítim to tak, že je to naša spoločná domácnosť a aj spoločné povinnosti. Delenie nepovažujem za fér hru.

Nedávno som sa stretla s tvrdením, či definíciou, že žiarlivosť je len nenávisťou k svojej nedokonalosti. Ako je to u vás? Žiarlite jeden na druhého? Dokážete sa k žiarlivosti priznať?

Viktor: Mám pocit, že vôbec nežiarlime. Pre mňa nejestvuje niečo ako polovičná dôvera, typu dôveruj ale preveruj. Buď si veríme bezhranične alebo nie, ale potom nebuďme spolu.
Adela: Keď sa to stane, tak sa dokážem k tomu priznať, ale vždy viem, že je to môj problém. Takže žiarlivosť nikdy nie je spájaná s výčitkami. A u mňa ani s nedôverou voči tomu druhému, ale ako ste spomínali v otázke, len voči sebe. S tým súhlasím.

Aký najkrajší kompliment ste jeden od druhého dostali?

Adela: „Ty si môj najobľúbenejší človek.“
Viktor: „Mňa musí mať pánbožko veľmi rád, keď mi poslal teba.“

Mnohým, paradoxne cudzím ľuďom, zvykne neštimovať vekový rozdiel partnerov. Dá sa na tieto narážky zvyknúť a mávnuť nad nimi rukou, alebo vás ešte stále rozladia?

Viktor: To je presne jeden z tých „zástupných“, o ktorých som pred chvíľou hovoril. Rozvádzajú sa len ľudia, medzi ktorými je „správny“ vekový rozdiel? Nie, rozvádzajú sa ľudia s rôznym vekovým rozdielom. Vek skrátka nie je automaticky dôvodom nešťastia vo vzťahu.
Adela: Vôbec nás to nerozlaďuje. Nie sme jediní, ani prví, ani poslední.

Máte rovnaký vkus? Zhodnete sa pri výbere filmu, hudby keď idete autom alebo robíte kompromisy?

Adela: Všetko nás baví, lebo vieme, že to baví toho druhého.
Viktor: Aj nás to prekvapilo, ale my vlastne v ničom nemusíme robiť kompromisy. Všetko, čo sa nám deje, sa deje v dokonalej zhode. Tak som si predstavoval svoj vysnívaný vzťah, ktorý práve žijem.

- - Inzercia - -