Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

V Bratislave spúšťajú kampaň o zdravom bývaní

november 14, 2018 - 16:29
Bratislava bola vybraná do úzkej skupiny európskych miest, ktoré začínajú s verejnou kampaňou „Bývajme zdravo!“ v rámci pilotného projektu EU-GUGLE (European Cities as Green Urban Gate Towards Leadership in Sustainable Energy) so zameraním na podporu udržateľnej obnovy bytových domov.
Foto: 

Pondelkovej diskusie o obnove bytových domov v Bratislave ako súčasti osvetovej kampane „Bývajme zdravo!“ sa zúčastnili štyria odborní ambasádori projektu. Okrem iného sa hovorilo aj o tom, aké výzvy stoja pred mestom, čo potrebujeme urobiť pre bývanie, aby bolo naozaj zdravé. Súčasne sa diskutovalo o podmienkach rozvoja bývania v Bratislave s ohľadom na meniacu sa klímu, ktorá sa v porovnaní s globálnym priemerom na Slovensku otepľuje asi dvojnásobne rýchlejšie.

 Na prepojenie budov s ich okolím upozorňovala hlavná architektka mesta Bratislava Ingrid Konrad, podľa ktorej ich nahradenie plochami prírodnej zelene napomáha optimalizácii energetického manažmentu budov. „Zadržiavanie zrážkovej vody v území zlepšuje nielen mikroklímu obytných štvrtí, ale umožňuje aj jej využívanie ako úžitkovú vodu, ktorej bude v čoraz dlhších obdobiach sucha stále menej,“ uviedla Ingrid Konrad.

 Jedným z bodov programu diskusie bolo tiež predstavenie úspešne zrealizovaného projektu hĺbkovej obnovy bytového domu v Devínskej Novej Vsi na ul. P. Horova, ktorej výsledkom bolo zníženie spotreby energie na vykurovanie o 75 % voči pôvodnému stavu. Bytový dom sa stal prvým obnoveným bytovým domom na Slovensku, ktorý sa podľa globálneho ukazovateľa primárnej energie zaradil do triedy energetickej hospodárnosti budov A1.

 V Galérii Archa sú vystavené informácie o pilotnom projekte a v diskusii sa bude pokračovať vo štvrtok 15.11. o 17:00 h.

 Kampaň “Bývajme zdravo!” je súčasťou projektu EU GUGLE, Projekt „7. RP Európskej únie SMART CITIES“. V roku 2013 sa Bratislava zapojila do projektu s názvom „Európske mestá, slúžiace ako lídri v oblasti trvalo udržateľnej energie“ (EU-GUGLE). Zaradila sa tak medzi mestá ako Viedeň, Aachen, Miláno, Sestao, Tampere, ktoré sa spolu s Bratislavou zaviazali obnoviť  spolu 226 000 m2 obytnej plochy počas 5 rokov trvania projektu.

 Kampaň o zdravom bývaní chce osloviť odbornú aj laickú verejnosť. Aktivity zahŕňajú výstavy v priestore ARCHA, ktorých súčasťou budú aj diskusie s odborníkmi z oblasti klímy, urbanizmu, architektúry a stavebného inžinierstva. Koncipovanie urbánneho priestoru vo veľkej miere ovplyvňuje energetickú náročnosť budov a nakoniec aj celého mesta.

 Kampaň bude pokračovať medziiným aj workshopom pre študentov Fakulty architektúry a Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Oficiálne končí februárovou konferenciou zameranou na tému udržateľných miest a potrebnej obnovy bytového fondu Bratislavy.

 

 

- - Inzercia - -