Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hračky ktoré zabíjajú nudu

december 07, 2018 - 15:11
Pre zvieratá, ktoré žijú v ľudskej starostlivosti je dôležitou súčasťou ich chovu zabezpečenie dostatočných podnetov a rozptýlenia. To môže byť v rôznych formách, no vo všeobecnosti jeho hlavným cieľom je, aby prispelo k obohateniu života chovaného zvieraťa v ľudskej opatere. Nazýva sa aj „enrichment“.
Foto: 

Enrichment je možné zabezpečiť pre akýkoľvek živočíšny druh. Vždy by mal byť pre dané zviera bezpečný. Forma a prevedenie závisí od cieľa obohatenia (ktoré zmysly zvieraťa chceme stimulovať) a kreativity chovateľa.

U nás v ZOO Bratislava sa pri mačkovitých šelmách ako sú leopardy, jaguáre, levy a tigre používajú napríklad krabice naplnené ovčou vlnou, ktorá slúži ako pachový stimul. Zvyknú si túto krabicu roztrhať, rozniesť po výbehu, prípadne sa vo vlne vyváľať. Počas zimy, keď je dosť snehu, zvyknú chovatelia vo výbehu postaviť snehuliaka. To je pre zverencov tiež nový podnet a môžete hádať, ako snehuliak zakaždým dopadne.

Našej najväčšej slovenskej šelme – medveďovi hnedému sa vrámci enrichmentu napríklad potiera kmeň stromu medom alebo džemom, ktorý má veľmi rád. Takáto dobrota ho mnohokrát podnieti vyškrabať sa na kmeň stromu a zlízať všetok med. Počas leta má vo výbehu veľkú loptu, s ktorou sa zvykne hrávať vo vodnej nádrži.

Opiciam ako makakom, lemurom či mačiakom sa robia napríklad ponožkové balíčky, v ktorých si nájdu usušené lipové listy s orieškami. Tým, že ponožky sú zahrčkané, musia sa s balíčkami potrápiť, aby sa dostali k dobrotám.

Našim ľudoopom - orangutanom a šimpanzom sa vytvárajú rôzne hlavolamy, schovávajú sa im oriešky a sušené ovocie po výbehoch. V ich výbehoch sa nachádzajú žlté schránky, ktoré obsahujú rôzne žliabky a cestičky, do ktorých sa im schová časť potravy a ľudoopy si ju následne musia z takejto schránky „vydolovať“. Počas roka sa im pri rôznych príležitostiach podávajú aj enrichmenty v rôznych predmetoch. Na Mikuláša alebo Vianoce sa im dávajú balíčky s dobrotami zabalené vo vianočnom papieri, na narodeniny dostanú napríklad plyšové zvieratká a „tortičku“ z ich obľúbenej potravy. Pravidelne sa im dávajú plachty, obliečky a deky, pod ktorými sa radi schovávajú. Tým, že patria medzi veľmi inteligentné tvory, dávajú sa im také formy enrichmentu, aby potrápili nielen ich ruky ale aj hlavy.

Podávanie enrichmentu môžu sledovať aj návštevníci ZOO, a to od mája do septembra, kedy počas víkendov býva komentované kŕmenie. Vrámci neho sa pri niektorých druhoch nepodáva časť ich kŕmnej dávky, ale práve enrichment. Zabezpečenie akéhokoľvek enrichmentu pre zvieratá chované v ľudskej starostlivosti je veľmi dôležité, pretože ak sa zviera začne nudiť, môžu sa u neho začať prejavovať rôzne deštrukčné formy správania (poškodzovanie výbehu, agresivita, melanchólia a depresia,...)

Pomôcť môžete aj vy!

Po celý rok nám do ZOO Bratislava môžu ľudia doniesť staršie ale čisté obliečky, uteráky, osušky, deky a plyšové hračky. Potešia sa tomu najmä naše primáty – orangutany a šimpanzy. Takisto pre nich zbierame PET fľaše s objemom nad 1,5l, ktoré používajú na pitie. Ich chovatelia im do nich dávajú rôzne džúsy, vodu, čaje, prípadne takouto formou vedia podať aj liečivo.

Okrem toho môžete pomôcť aj finančným darom na zabezpečenie kŕmnej dávky zvieraťa, vybudovanie a rekonštrukciu chovného zariadenia, prípadne vytvorenie enrichmentového prvku. Navyše takáto pomoc môže byť príjemným a netradičným darčekom, ktorým môžete obdarovať svojho blízkeho. Inšpirácia na originálny (nielen) vianočný darček.

- - Inzercia - -