Dnes je sobota, 25.jún 2022, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na čo si dávať pozor v jednotlivých životných obdobiach? 5. Po menopauze

december 27, 2018 - 15:47
Som žena po menopauze: vezmite hrozby na vedomie. Po menštruáciách, pôrodoch a bolestiach máte po menopauze konečne pokoj od menej príjemných aspektov súvisiacich s plodnosťou. Začnite väčšmi kontrolovať zdravie svojich pŕs a oslávte postmenopauzálne obdobie zvýšenou starostlivosťou o svoje telo.
Foto: 

Po menopauze nie je dôvod prestať chodiť ku gynekológovi, práve naopak. Ženy po prechode sú vystavené niekoľkonásobne vyššiemu riziku vzniku rakoviny prsníka. Príčinou je súbor faktorov. „Za najvýznamnejší negenetický rizikový faktor považujeme dlhotrvajúce pôsobenie a vysoké hladiny estrogénu. Preto sú ženy so skorým nástupom menštruácie, neskoro nastupujúcou menopauzou a bezdetné ženy vystavené vyššiemu riziku. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí nedojčenie a zápaly prsníkov. Je dokázané zvýšené riziko u žien, ktoré v menopauze užívali estrogény vo forme substitučnej terapie. Ďalším rizikovým faktorom je nadváha až obezita u žien po menopauze, ako aj výrazné zvýšenie telesnej hmotnosti v menopauze. Ďalší rizikový faktor je fajčenie, ktoré je považované za jednu z príčin tvorby rakoviny,“ zdôrazňuje MUDr. Adnan Saade, gynekológ z ambulancie hormonálnej dysbalancie medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade. Riziko najefektívnejšie znížite pravidelnou návštevou gynekologickej ambulancie a dôkladným samovyšetrovaním. „Interval kontrol v postmenopauzálnom období závisí od celkového stavu pacientky. Kontrola je však potrebná minimálne raz ročne, v rámci ktorej lekár vykoná palpačné vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie, laboratórne vyšetrenie a v prípade nastavenia na liečbu je potrebné kontrolovať stav častejšie,“ hovorí MUDr. Saade.

ZNAMENÁ KAŽDÁ ZMENA NA PRSNÍKU RAKOVINU?

Nie. Pacientka by mala vedieť, či v jej prsníkoch nastali nejaké zmeny. A to sama pri samovyšetrení prsníkov. Čím skôr odhalíme zmenu, tým je lepšia prognóza ochorenia. Odporúčam preto každej žene od dvadsiateho roku života, aby si sama urobila každý tretí mesiac takéto vyšetrenie. Ženy nad tridsať rokov každý mesiac asi tretí až štvrtý deň po skončení menštruácie a ženy v klimaktériu a po ňom každý mesiac, najlepšie vždy v určitý deň v mesiaci, napríklad prvý deň v mesiaci. Pri zistení zmeny ako napríklad vtiahnutie kože prsníka alebo bradavky, hrčku v oblasti prsníka, ekzém bradavky alebo výtok z nej, začervenanie kože prsníka či hrčku v oblasti pazuchy a kľúčnej kosti treba čím skôr vyhľadať odborníka,“ radí gynekológ.

- - Inzercia - -