Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Odpočet zdravia za rok 2018

december 30, 2018 - 17:48
Obzrite sa späť a vypočítajte si svoje pomyselné skóre starostlivosti o svoje zdravie v roku 2018. Ak ste na svoj organizmus nebrali ohľad, môže to čoskoro spôsobiť rýchle zhrubnutie vašej zdravotnej karty. Zmapujte riziká a naplánujte si novú úspešnú stratégiu prevencie a zdravia na rok 2019.
Foto: 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) každý rok zratúva, aké percento populácie majú na svedomí rôzne typy ochorení. Podľa najnovších údajov až 71 percent z 57 miliónov úmrtí v roku 2016 spôsobili chronické neprenosné ochorenia. Patria sem srdcovocievne choroby, rakovina, ochorenia dýchacieho systému, cukrovka ale i psychické poruchy. Napriek zlepšujúcej sa dostupnosti prevencie sa na prvom mieste v rebríčku umiestnili kardiovaskulárne ochorenia. V počiatočných štádiách nemajú takmer žiadne príznaky a jediným spôsobom, ako ich možno odhaliť sú pravidelné preventívne prehliadky. Vplyvom nezdravého stravovania, konzumácie alkoholu a fajčenia sa môže počiatočné štádium kôrnatenia ciev podľa lekárskych výskumov objaviť už u dvadsiatnikov. V prípade, že o riziku pacient netuší, infarkt či srdcová príhoda sa následne objavia doslova znenazdajky. Cukrovka prvého typu sa zas môžu už za niekoľko týždňov a dokonca i dní rozvinúť aj u na prvý pohľad zdravého človeka. Druhou najčastejšou príčinou smrti na svete spomedzi chronických ochorení je rakovina. Niektoré jej formy a dokážu rozšíriť a priamo ohroziť život pacienta už za niekoľko mesiacov. Ak ste v roku 2018 zanedbali starostlivosť o svoje zdravie a prevenciu, vstúpte do roka 2019 s odhodlaním napraviť zameškané.

PREDSAVZATIA NA ROK 2019

  • NAPLÁNUJTE SI PREVENCIU
    Po sviatkoch je čas zodvihnúť telefón a objednať sa u svojho obvodného lekára na dlho odkladanú preventívnu prehliadku.
  • ZMAPUJTE ANAMNÉZU
    Dajte si v duchu dohromady rodinnú anamnézu. Ak rodičia či prarodičia trpeli ochoreniami ako rakovina, cukrovka, vysoký krvný tlak alebo psychické poruchy, prehodnoťte svoj životný štýl. Tieto choroby môžu pri nesprávnom životnom štýle postihnúť aj vás.
  • JEDINÁ ZMENA ZNAMENÁ VEĽA
    Skráťte zoznam nezdravých zlozvykov o jeden. Ak sa nedokážete zbaviť cigariet, znížte prísun cukrov na jednu tabuľku horkej čokolády za týždeň. Ak sa dokážete zbaviť jedného problému, zistíte, že ste silný zabojovať s akýmkoľvek zlozvykom.

Ako si udržať perfektný zdravotný stav v novom roku? Viac sa dočítate v ďalšom článku už zajtra!

- - Inzercia - -