Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Neriskujte rýchly zvrat. Prevencia je dôležitá!

december 30, 2018 - 18:17
Nulové príznaky a absencia problémov neznamená, že ste stopercentne zdravý. Ochorenia ako rakovina, cukrovka či vysoký krvný tlak majú spočiatku veľmi nenápadný priebeh. Zistite, ako rýchlo môžu váš život otočiť naruby a prečo sa prevencia skutočne oplatí.
Foto: 
Shutterstock

„Po prekonaní vírusového zápalu pečene môže vzniknúť rakovina pečene i o dvadsať rokov neskôr. Rovnako aj rakovina hrubého čreva či konečníka môže vznikať z polypov čreva roky. Naopak, niektoré nádory, napríklad agresívne nádory lymfatických uzlín, môžu mať krátky čas do klinických príznakov. Presne sa to vypočítať nedá, no môže to byť iba niekoľko mesiacov,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Barilla, hlavný lekár siete nemocníc Svet zdravia pre onkológiu. V ohrození sú najmä pacienti s dedičnými predispozíciami. Ďalšími významnými rizikovými faktormi sú fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, civilizačné ochorenia, nezdravý životný štýl i práca s karcinogénnymi materiálmi. Obyvatelia Starého kontinentu sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dlhodobo svetovými lídrami v konzumácii alkoholu. Európan starší ako pätnásť rokov vypije ročne v priemere desať litrov čistého alkoholu. Ak si denne doprajete niekoľko pohárikov, trpíte nadmerným stresom a nedbáte na zdravú stravu, ste v rizikovej skupine. „Preventívne prehliadky sú dôležité u žien nad štyridsať rokov pri rakovine prsníka a krčka maternice, u mužov pri rakovine prostaty a u všetkých pri rakovine hrubého čreva,“ zhŕňa MUDr. Barilla.

FAJČIARI BY MALI BYŤ V ORDINÁCII AKO PRVÍ

Fajčenie je podľa výskumov Svetovej zdravotníckej organizácie jednou z hlavných príčin vzniku ochorení srdca a ciev, rakoviny a ochorení dýchacieho systému. Ak fajčíte, vynechávanie preventívnych prehliadok pre vás predstavuje hazard so svojím zdravím i so životom.

- - Inzercia - -