Dnes je nedeľa, 29.máj 2022, meniny má: Vilma
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako ovplyvňujú vlasy (a spokojnosť s nimi) náš každodenný život?

január 10, 2019 - 12:00
Životný štýl a stravovanie ovplyvňujú naše zdravie, rovnako ako aj celkový vzhľad, stav pleti, postavu a samozrejme vlasy. Vedci odpovedali na najčastejšie otázky týkajúce sa správnej starostlivosti. Niektoré informácie vás (zrejme) poriadne prekvapia.
Foto: 
Shutterstock

Čo dáva vlasom silu?

85% vlákien vlasu sa skladá z proteínov. Vlasy sú silnejšie než oceľ, pretože majú zložitú štruktúru bielkovín. Za pevnosť sú zodpovedné proteíny vo vláknitej kôre, dodávajúce vonkajšej štruktúre kutikuly pozoruhodne trvácnu povahu. Zdravý vlas sa nepretrhne ani pri silnom ťahu. 10% vlákien vlasu pozostáva z lipidov, čiže prírodných olejov vlasu. Lipidy obnovujú proteínové štruktúry, dávajú vlasovým vláknam elasticitu a umožňujú im ohýbať sa bez poškodenia.

Aký je najlepší spôsob použitia šampónov a kondicionérov?

Odborníci značky Pantene prezredili ten správny postup:

  1. Naneste si šampón do dlane a roztrite si ho na rukách predtým než si ho nanesiete na vlasy. Aplikujte na korienky vlasov použitím končekov prstov, nie nechtami. Pridajte viac šampónu ak je to potrebné a naneste na celú dĺžku vlasov. Ak všetka pena vyprchala predtým, než ste pokryli celé vlasy, viete, že potrebujete ešte jedno umytie.
  2. Dôkladne opláchnite, jemne oddeľte vlasy, aby sa voda dostala hlboko do vlákien.
  3. Pred použitím kondicionéra zbavte vlasy prebytočnej vody jemným stláčaním vlasov medzi dlaňami rúk. Netraste vlasmi, môže to poškodiť pokožku. Naberte si kondicionér do dlaní a opäť roztrite medzi dlaňami. Množstvo kondicionéra, ktoré potrebujete, závisí od dĺžky vlasov. Začnite s menším množstvom a podľa potreby pridajte viac. Začnite pri končekoch a pokračujte po celej dĺžke vlasov až ku korienkom.
  4. Nechajte kondicionér vo vlasoch určený čas. Opláchnite vlažnou vodou, pričom pri oplachovaní vlasy jemne oddeľujte.
  5. Napokon vlasy jemne postláčajte, alebo len zabaľte do uteráka — uistite sa, že vlasy nešúchate – keď sú mokré, bývajú totiž najslabšie.

 

 

Ako môžem celoročne chrániť vlasy pred poškodením?

Všetci vieme, že aplikácia opaľovacích krémov na pleť je v lete dôležitá, ale ako chrániť vlasy? UV žiarenie na slnku vytvára oxidačný stres, ktorý poškodzuje štruktúru bielkovín, ktoré dávajú silu. V zime môže suché teplo z ústredného vykurovania a vonkajšieho studeného vzduchu zbaviť vlasy vlhkosti, takže sú spľasnuté a staticky nabité. Nosenie klobúka na zabránenie poškodenia slnkom je múdre opatrenie, ale nie vždy praktické. Na čom skutočne záleží, je udržať vlasy posilnené proti poškodeniu UV žiarením, a taktiež vyživované počas všetkých ročných období.

Čo mám jesť, aby boli moje vlasy zdravé?

Na odpoveď na túto otázku treba najprv porozumieť výživovým požiadavkám vlasov. Vlasová štruktúra pozostáva z 65-98% bielkovín (v závislosti od obsahu vlhkosti), a preto normálne vlasy vyžadujú stály prísun bielkovín v strave. Znížený príjem bielkovín môže zhoršiť rast vlasov ešte pred znížením hladiny albumínu v tele. Železo je ďalším dôležitým prvkom potrebným pre zdravé vlasy.

Spolu so železom potrebujú zdravé vlasy stály prísun vitamínov B12, B3, C, A, D, biotínu, esenciálnych mastných kyselín a stopových prvkov ako zinok, meď a selén. Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by identifikovali konkrétne potraviny na zlepšenie stavu vlasov, ale všeobecne platí, že vyvážená strava, ktorá je prospešná pre celé telo, funguje aj na vlasy - množstvo proteínov podporujúcich rast, železo a správnu zmes vitamínov a stopových prvkov.

Vedeli ste, že ...?

  • Globálne, „good hair day“ ženy nakopne 2x viac, než meditácia, terapia, či hodina jogy.
  • Vlasy majú väčší dopad na ženskú silu, než pekné oblečenie, čistá pleť a skvelý make-up.
  • Ženy, ktoré holdujú zdravému životnému štýlu, pravidelne športujú, majú sex a jedia zdravo, boli častejšie s vlasmi spokojné.
  • Globálne, 44% žien by vymenilo mesiac večerania v reštauráciách za vysnívané vlasy.
  • Dobré vlasy znamenajú mať dobrý deň – súhlasí s tým viac ako polovica opýtaných.

- - Inzercia - -