Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo neodíde? Päť prekážok, ktoré bránia človeku odísť z násilného vzťahu

január 15, 2019 - 19:02
Už ste si pravdepodobne v minulosti položili otázku: Prečo niekto ostáva v hrubom alebo násilnom vzťahu? Psychologička Lucia Klim nám porozprávala o piatich prekážkach, pre ktoré sa tak deje a prečo odchod nie je ľahký.
Foto: 
shutterstock.com

Existuje mnoho dôvodov, prečo je pre obete domáceho a sexuálneho násilia ťažké odísť od svojich násilných partnerov a zo vzťahov, poznačených násilím. Spozorovali ste u seba alebo u svojich známych týchto päť prekážok? 

Prekážka 1: Strach

Prvým dôvodom je jednoznačne strach. Obeť je často presvedčená, že je viac nebezpečné násilného partnera opustiť, než ostať vo vzťahu s ním. Násilník totiž môže hroziť ublížením na zdraví alebo dokonca zabitím obete v prípade, ak sa pokúsi o odchod. O hrozbách, spojených s odobratím či zranením detí, ani nehovoriac.

2. Ekonomická situácia a finančné zdroje

Násilný partner často kontroluje všetky celý chod domácnosti a jeho finančné zabezpečenie. Sleduje partnerkin prístup k mobilnému telefónu (výpis volaných čísel), drží u seba kľúče od auta, často dokonca aj lieky, hygienické potreby či jedlo. To obeť limituje, rozrušuje a znevýhodňuje. V očiach okolia môže vyzerať ako osoba, ktorá nie je schopná nezávisle podporovať samú seba a svoje deti. Ide však iba o domnienku. Pokým s potenciálnou obeťou nenadviažete komunikáciu a nespoznáte celú situáciu, nedokážete pochopiť tento typ ekonomického podmieňovania a vytváranie finančnej závislosti.

Osoby, zažívajúce násilie, nemusia vždy vedieť, že sú obeťami takéhoto násilia. Nevedia tiež, ako a kde hľadať pomoc v podobe bezpečia, nového útočiska a potrebnej podpory od odborníčok. Realita je často taká, že sa boja o takéto informácie požiadať. Okrem toho obeť často po dlhodobom vplyve a kontrole násilníka  nieje schopná hľadať, nájsť si a udržať slušné zamestnanie, a teda riadiť svoje financie (vrátane platenia účtov). Často sa v nej zakorenia obavy, že sa po odchode od partnera nebude vedieť o seba sama postarať. 

3. Sociálna izolácia obete

Podobné je to aj so sociálnou izoláciou. Násilník často obmedzuje schopnosť obete komunikovať s priateľmi a rodinou. Dlhodobá izolácia od blízkych pretrháva putá a spôsobuje, že obeť nie je schopná získať podporu od ostatných. Vedenie preberá násilník, ktorý postupne plne rozhoduje o tom – kedy komu čo môže obeť povedať. V tom istom čase sa však násilník môže vonkajšiemu svetu a širokému okoliu partnerky javiť ako šarmantný, priateľský a starostlivý. Takto sa obeť stáva čoraz viac psychicky závislá od násilníka ako jediného zdroja “sociálnej podpory”.

Keďže násilie je tak ponižujúce, obete sa zdráhajú priznať si, že sa im to deje, a s niekým o tom hovoriť. Môžu sa obávať, že nahlásenie násilia na polícii ohrozí ich bezpečnosť. Tým, že násilie prebieha v cykloch, partner nemusí vykazovať známky násilia po celý čas trvania vzťahu. Najmä vo fáze medových týždňov dáva svojej partnerke (obeti) nádej, že sa zmení. Aj preto obeť tak dlho zotrváva v taktomto násilnom vzťahu – v nádeji, že sa situácia zlepší a nebude tak bolestivá.

4. Pocit hanby, stigmy a neúspechu

Ďalším dôvodom, prečo odchod od násilníka nie je jednoduchý, je pocit stigmy, hanby a neúspechu. Mnoho obetí (a, žiaľ, aj niektorí ľudia v ich okolí) si myslí, že zlyhanie je na ich strane. Že ony samy sú zodpovedné za prežívajúce násilie. Poznáte ten výraz: „Samy sú si na vine. Koledovali si.“ Niektoré z obetí preto cítia obrovskú hanbu a rozpaky voči násilnému správaniu partnera a paradoxne nechránia pred násilím seba a svoje deti, ale majú potrebu pomôcť partnerovi-násilníkovi, pretože si myslia, že sú tomu celému na vine. Snažia sa prispôsobovať náladám partnera alebo zmeniť svoje konanie s cieľom zastaviť prejavy násilia.

Často je tu prítomná i otázka úplnej rodiny a starostlivosti o deti. Tí, ktorí zažívali násilie, sa môžu domnievať, že ich deti si zaslúžia predsa oboch rodičov a kompletnú rodinu, a tak ostávajú v nezdravom vzťahu aj na úkor vlastnej bezpečnosti. V takomto prípade môže obeť pocítiť dodatočný tlak až vydieranie, aby zostala, pretože je v stávke jej česť. Plus riskuje výčitky a ponižovanie zo strany celej širokej rodiny, ak odíde a rozbije rodiny, zoberie deťom otca.

5. Sľuby o zmene a nádej

Ľudia, zažívajúci násilie, môžu naozaj stále veriť, že už sa čosi podobné naozaj nikdy nestane, keď sa násilník obeti ospravedlní krátko po čine a sľubmi ju uistí o snahe zmeniť sa. Nám ako nestranným pozorovateľov z diaľky sa to môže zdať neuveriteľné, ale naozaj tak týraná partnerka reaguje. Ak ešte k tomu naviac násilník obeti vyčíta, že to vlastne iba kvôli nej musel byť hrubý a udrieť ju.

Z tohto neustáleho kolobehu je týraná osoba zmätená a začína veriť vo svoju vinu a pričinenie na násilí, ktoré sa na nej pácha. Násilník tiež vyhľadáva odpustenie u partnerky a presviedča ju o tom, že je jej povinnosťou dať muďalšiu šancu, lebo patria k sebe. Nádej v zmenu, resp. sľuby o zmene sú silné prekážky v tom, aby sa obeť jednoducho zbalila a partnera opustila. 

Podanie pomocnej ruky a fungovanie KIT-u

Už bolo naznačené, že často je páchané násilie prehliadané i najbližším okolím obete. Nie je brané vážne ako rodinou, tak často ani zdravotným personálom, poskytovateľmi sociálnych služieb, právnikmi, policajtmi, úradmi. Obeť sa musí cítiť ešte viac bezmocná a zraniteľná. Človek, zažívajúci násilie, môže naviac dostať „radu“ od náboženských vodcov, konzervatívne zmýšľajúcich a veriacich príbuzných, ale i priateľov, aby zotrval vo vzťahu s násilníkom, nech rodina ostane pohromade. Odchod potom naozaj ostáva len na sile rozhodnutia obete...

Možnosť zmeny však existuje. Násiliu sa darí najmä vtedy, keď mlčíme (ako obete, tak i jej okolie). Efektívny spôsob, ako sa dostať von z tmy, viny, hanby a všetkých ponižujúcich pocitov, spočíva vo vypočutí si slov obete. Alebo aspoň v jej povzbudení: hovoriť o prežívanom násilí nahlas, ak sa čosi takéto u nej doma deje. Nenechajte svoje pocity uzavreté len vo vašom vnútri, ale požiadajte o podporu, napríklad cez tento web: https://www.adra.sk/pomoc-obetiam-nasilia-kit/. ADRA KIT (Krízový intervenčný tím) vyráža za obeťami domáceho a sexuálneho násilia do terénu a poskytuje im komplexnú pomoc. 

Čo môžete urobiť ako prvé?

Ak Vás zaujíma ako už na začiatku vzťahu odhaliť manipulátora vo vašom vzťahu a nenechať sa vtiahnuť do dlho trvajúceho vzťahu plného bolesti ale namiesto toho zažívať vo vzťahu lásku a rešpekt, prídite v stredu (16. januára) o 18ej do KC UNIK na Ferienčíkovej 5 v Bratislave na bezplatnú diskusiu pod názvom "Ako odhaliť manipulátora vo vzťahu”. Tešíme sa na Vás.

Účasť môžete potvrdiť vo Fcebook-ovej udalosti tu: https://www.facebook.com/events/2268219220088165/

Podujatie sa realizuje vďaka podpore MV SR v rámci projektu v oblasti Prevencie kriminality 2018. Viac o našej komplexnej pomoci obetiam násilia tu: https://www.adra.sk/pomoc-obetiam-nasilia-kit/

- - Inzercia - -