Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pomýlená imunita: Keď imunita hnevá črevá

február 21, 2019 - 10:00
Pomýlená imunita môže mať na svedomí nielen časté prechladnutia, ale i nepríjemné búrky v bruchu. Ak sa vás vaša obranyschopnosť snaží chrániť až priveľmi, výsledkom je podráždenie tráviaceho traktu a chronické ťažkosti. Pochopte podstatu problému a ovládnite situáciu včas.
Foto: 
shutterstock.com

Pomýlená imunita

Významná časť imunitného systému človeka sa nachádza v jeho bruchu. Milióny baktérií a mikroorganizmov neustále usilovne pracujú, aby naše telo získalo dostatok živín z potravy a aby zničili všetky nebezpečné patogény, ktoré sa ocitnú v našom tráviacom trakte. Ak imunitný systém zaznamená hrozbu, začne vylučovať antigény, čo sú zložky, ktoré podnietia tvorbu protilátok. Tie eliminujú cudzorodé mikroorganizmy. Problém nastáva, ak si naša vlastná obranyschopnosť v bruchu pomýli cudzorodú látku s telu vlastnými antigénmi. V takom prípade neustále dochádza k poplachu v tráviacom trakte. Reakcia vyústi do chronického zápalu a dôsledkom je vznik Syndrómu dráždivého čreva. Názov zahŕňa diagnózy Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. „V pokojnom štádiu ochorenia môže pacient viesť plnohodnotný život bez významnejších obmedzení, samozrejme v prípade, ak dodržiava odporúčania špecialistov vrátane prípadnej liečby. Je dôležité vyhýbať sa stresom, konzumácii alkoholu a svojvoľnému užívaniu liekov. V akútnej fáze ochorenia patrí liečba, diéta a životospráva do rúk špecialistu, často je nutná prechodná úplná hladovka prípadne výživová podpora či bezzvyšková diéta,“ vysvetľuje MUDr. Štefan Mucha, gastroenterológ a internista z Gastrocentra Nemocnice Košice – Šaca.

pomylena_imunita.jpg

Pomýlená imunita
Foto: 
shutterstock.com

Ako ich skrotiť

Vedci dodnes neprišli na to, čo presne vyvoláva vznik Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy. Podľa najnovších výskumov sa môže zvýšené riziko vzniku týchto chronických ochorení spájať s výskytom imunitných ochorení v rodine alebo aj s oslabením imunity v dôsledku fajčenia. Poškodenú obranyschopnosť možno dostať pod kontrolu pod dohľadom lekára. Ignorovanie príznakov Crohnovej choroby môže spôsobiť podvýživu, vznik análnych fistúl, upchatie čriev či vznik vredov v tráviacom trakte. Včasná diagnostika a liečba je dôležitá pri všetkých diagnózach Syndrómu podráždeného čreva. „Pacienti so známou diagnózou ulceróznej kolitídy musia byť liečení a kontrolovaní špecialistom, pretože ide o celoživotné ochorenie s opakovanými fázami aktívnej choroby, ktorá má početné zdravotné a spoločenské komplikácie, nezriedka sa končiace operáciou, teda odstránením celého hrubého čreva. Ochorenia zároveň u pacientov zapríčiňujú vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva ako u bežnej populácie,“ upozorňuje

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

  • časté hnačky
  • krv v stolici
  • bolesti brucha
  • zvýšená teplota
  • nechutenstvo
  • zvracanie
  • úbytok na váhe
  • únava
  • osteoporóza
  • chudokrvnosť

Autor:  MUDR. ŠTEFAN MUCHA, gastroenterológ a internista

- - Inzercia - -