Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Milujete striebro? O jeho všestrannom využití ale (zrejme) netušíte!

február 25, 2019 - 08:00
Okúzľujúce striebro, o ktorom písal už Homér, sa používa od 5. tisícročia pred naším letopočtom - vo väčšine prípadov ako platidlo a na výrobu šperkov. Striebro je naozaj jedinečný materiál, ktorého hodnota je silne podcenená.
Foto: 
Shutterstock

Jeho latinský názov ARGENTUM je zároveň pomenovaním pre „peniaze“. Podobne ako zlato a platina, aj v prípade striebra ide o vzácny kov. Je krásne, elegantné a vyžaruje energiu, ako žiadne iné. Málokto vie, že tieto kovy nepochádzajú z našej zemegule. Vznikli pri prasknutí Supernovy, pred vznikom Slnka. Sú teda staršie ako naša planéta a dostali sa na ňu ako padajúce trosky z vesmíru pred mnohými rokmi. Argentína získala vďaka striebru svoj názov.

Prekvapí vás, kde všade ho nájdete

Žiadny materiál na svete nie je tak univerzálne použiteľný v rôznych technológiách ako striebro. V súčasnosti sa používa vo viac ako 12.000 formách v priemysle a je nemysliteľné, aby bez neho fungovali zariadenia dennej potreby, akými sú napríklad televízory, mobilné telefóny, zrkadlá, solárne články a mnoho ďalších, nemenej užitočných predmetov. Denne vidíme striebro v zrkadle a v optických médiách. Zlúčeniny striebra sú dokonca základom celého fotografického priemyslu, zaoberajúceho sa výrobou produktov pre získavanie fotografií i filmov.

Rímske tajomstvo zdravia

Najvzácnejšie použitie ostáva pri jeho využití pri recyklácii vody. Žiadna technológia v danej oblasti nefunguje bez vzácneho striebra. Už starí Rimania si osvojili jeho antibakteriálne vlastnosti. Zaujímavé je, že veľmi dlho pátrali po dôvode, prečo Centurioni ( Centurion = bol profesionálny dôstojník rímskej armády) a iní, vysoko postavení členovia rímskej armády, bývali iba minimálne chorľaví. Naproti tomu, bežným legionárom sa ochorenia vôbec nevyhýbali. Bolo to z dôvodu, že náčelníci pili a jedli zo strieborného riadu, vojaci používali riady z hliny. Žeby tip na zdravie bez užívania liekov?

Vedeli ste, že ... ?

  • Do roku 1800 sa rozšírili informácie o účinkoch striebra pri liečbe kožných vredov.
  • Striebro je bezpečné a účinné antibiotikum. Ióny striebra vplývajú na látkovú výmenu bunkového systému baktérií, potlačia ich dýchanie a bazálny metabolizmus. Baktérie sa udusia. Častice striebra pôsobia ako katalyzátor, nenapádajú teda škodlivé mikroorganizmy priamo. V ľudskom organizme sa nehromadia, ale postupne dochádza k ich vylúčeniu.
  • Známi nemeckí výrobcovia začali ponúkať odev (Silvertex GmbH - košele a Medimat - ponožky), ktorý nie je cítiť pachom, ani keď sa veľmi potíme. Dôvod je jednoduchý. V oboch prípadoch výrobca votkal do tkaniny tenké strieborné vlákno.
  • Možno ste počuli o bojových antibakteriálnych trenírkach. V horúčavách mali vojakom pomáhať brániť sa voči zapareninám, svrbeniu v rozkroku a ďalším neduhom podobného druhu.
  • So striebrom sa obchoduje aj na svetových burzách. Tá najznámejšia je v Londýne, priebežné výsledky obchodovania  zverejňuje v tzv. London FIX a London SPOT. Svetová cena striebra je potom udávaná v dolároch za trojskú uncu.

- - Inzercia - -