Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Proktologické ochorenia: Už ste o nich počuli?

máj 22, 2019 - 15:30
Klinické prejavy ochorení hrubého čreva sú rôzne, ale nie vždy dostatočne výrazné. Väčšina z nich má v počiatočnom štádiu latentný (asymptomatický) priebeh.
Foto: 

Neskôr sa prejavujú slabé príznaky ochorenia, ktoré si niekedy chorý nevšimne: periodicky časté stolice alebo zápchy, nepríjemné pocity v dolnej časti brucha, pocit nafúknutého brucha, pocit cudzieho telesa v konečníku a tak ďalej. Tieto počiatočné prejavy ochorenia hrubého čreva sa časom stávajú intenzívnejšie a sú sprevádzané akútnou bolesťou v bruchu a anuse, ťažkou zápchou alebo hnačkou, výtokom hlienu a krvi, svrbením v hrádzi, zvýšením teploty, vyčerpaním, intoxikáciou a tak ďalej.

Krvácanie alebo prítomnosť krvi vo výkaloch je jedným z najčastejších a vážnych symptómov ochorení konečníka a hrubého čreva. Prítomnosť krvi počas defekácie môže byť symptómom malígneho nádoru. Vylúčenie sýtočervených kvapiek krvi alebo krvácanie prúdom, zvyčajne na konci defekácie, je typické  pre hemoroidy a análne trhliny. Niekedy chronické krvácanie spôsobuje vývoj anémie.

Bolesť v oblasti anusu a hrádze má často nepretržitý pocit tlaku alebo pocit pulzovania či pálenia. Pri akútnej análnej trhline, akútnej trombóze hemoroidných uzlov, akútnej paraproktitíde sa po vyprázdnení môžu bolesti zosilňovať. Mnoho ochorení konečníka môže byť dlho bez bolestivého syndrómu. Pre najrozšírenejšie ochorenie konečníka  – nekomplikované hemoroidy – nie je zvyčajne bolesť typická alebo je pociťovaná len mierne (pocit opuchu).

Pri bolesti a krvácaní v oblasti anusu, pravdepodobne, každý pacient pomyslí na   hemoroidy. Zvyčajne sú tieto myšlienky sprevádzané stresom a zmätením. A, žiaľ, len málo ľudí sa rozhodne požiadať o pomoc odborníkov. Proktologické choroby sa dajú liečiť. Liečba je obzvlášť účinná v počiatočných štádiách, keď pacient ešte nepociťuje bolesť, vtedy sa výsledok prejaví takmer na začiatku. U väčšiny pacientov však boli, počas primárnej konzultácie, objavené pokročilé formy hemoroidov. A to komplikuje a spomaľuje proces liečby.

„Pri návšteve proktológa sa pacienti väčšinou sťažujú na krvácanie, bolesť a svrbenie anusa,“ hovorí MUDr. Karim Masalkhi, proktológ Medzinárodného medicínskeho centra DokorPRO, „ale určiť presnú diagnózu a postup príslušnej liečby môže lekár až po vyšetrení. Užívanie liekov bez lekárskeho predpisu môže stav choroby iba zhoršiť. Pri samoliečbe sa pacientovi môže zrýchliť vývin ochorenia, a tým sa skomplikuje aj práca lekára, ktorého, skôr či neskôr, bude musieť navštíviť.“

Dbajte o svoje zdravie a nezaťažujte ho samoliečbou!

- - Inzercia - -