Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Horúčavy ustúpili, no peľová sezóna ani omylom. Ako dlho nás ešte potrápi?

júl 11, 2019 - 10:00
Počas uplynulých dní dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s najsilnejším alergénom tohto obdobia - peľom tráv z čeľade lipnicovitých.
Foto: 
Shutterstock

Vo veľmi vysokých koncentračných úrovniach sa udržiavali aj denné koncentrácie spór húb (plesní). Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová tvrdí, že žiadnu úľavu neprinesú alergikom ani nasledujúce dni.

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých v najvyšších koncentráciách zachytil monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Bratislave. „V rovnakom poradí s výnimkou Košíc zachytili monitorovacie stanice aj najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavy. Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ tráv a pŕhľavy v stredných až nízkych koncentráciách. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ bazy, lipy, gaštanu, mrlíka, skorocelu, štiavu, astrovitých a mrkvovitých rastlín,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR. Ako ďalej dodala, monitorovacie stanice v Bratislave a Košiciach zachytili už aj prvý peľ ambrózie a monitorovacia stanica v Žiline zas prvý peľ paliny.

Výkyvy počasia ťažkosti utužujú

Situácia je teda pre polinotikov (ľudí alergických na peľ rastlín a drevín) z dôvodu rovnakého času výskytu viacerých silných alergénov pomerne komplikovaná. Väčšina ľudí alergických na peľ sa v tomto období nezaobíde bez ťažkostí a následne bez liekov. Navyše sa aj koncentrácie spór húb (plesní) udržiavajú na veľmi vysokej úrovni, pričom sú zastúpené hlavne rodom Cladospórium a Alternária. Ich denné koncentrácie po dažďoch a oteplení vždy výrazne narastajú do veľmi vysokých hladín.

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých prešla už v časti Slovenska aj v druhom kvitnutí svojím vrcholom a ich denné koncentrácie budú mať mierne klesajúcu tendenciu. Napriek tomu sa podľa odborníkov peľ tráv vo vysokých koncentráciách bude ešte vyskytovať najmä na strednom a severnom Slovensku. Denné koncentrácie peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy a tiež peľu burín – skorocelu, štiavu a mrlíkov, mierne poklesnú. Ojedinele sa vyskytnú ďalšie peľové zrná paliny a ambrózie. Koncentrácie spór húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok očakávame nárast denných koncentrácií peľu v súčasnosti ešte kvitnúcich tráv a rastlín. Pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou,“ dodala Lafférsová.

- - Inzercia - -