Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

ZDRAVIE - Ako na ženské problémy v lete

júl 26, 2019 - 08:00
Leto je tu a každá z nás si ho chce užiť čo najpríjemnejšie. Práve v tomto období nás však často zaskočí nepríjemná vaginálna mykóza – kvasinkové ochorenie, ktoré minimálne raz za život prekonajú až tri štvrtiny žien. Preto je dobre poznať pár dobrých rád a informácií, ako sa tejto nepríjemnosti vyhnúť.
Foto: 
shutterstock.com

Vznik kandidózy – ako sa medicínsky toto ochorenie nazýva – „majú na svedomí“ najmä  kvasinky druhu Candida albicans. Tie sa v našom tele nachádzajú bežne a nie sú nebezpečné. Problém je, keď sa začnú kvasinky vo veľkom množiť – vtedy vzniká nepríjemná mykóza. K množeniu dôjde, keď sa naruší pošvová rovnováha v sliznici. Lactobacily, teda mliečne baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve ženy, už nestačia „držať“ pod kontrolou kvasinky. Prirodzené pH pošvy sa pohybuje v rozpätí 3,8 až 4,4, to znamená, že je kyslé. Ak sa  toto rozpätie naruší, dochádza k premnoženiu kvasiniek. Typickým príznakom vaginálnej mykózy je biely výtok z pošvy, ktorý vyvoláva nepríjemné svrbenie, prípadne aj pálenie. Výtok je väčšinou hustý a môžu sa v ňom objavovať aj hrudky. Buď nezapácha vôbec, alebo pripomína vôňu droždia. Ďalším sprievodným príznakom sú bolesti pri močení alebo pri pohlavnom styku.

candida_albicans.jpg

Candida albicans
Foto: 
shutterstock.com

Prečo vzniká?

Podľa lekárov je príčin viac. Napríklad cukrovka, stres, oslabená imunita, tehotenstvo, užívanie antibiotík alebo hormonálnej liečby, dokonca aj niektorý druh antikoncepcie môže spustiť problémy. K častým príčinám patrí aj nosenie obtiahnutého oblečenia – úzkych riflí a bielizne zo syntetického materiálu. Paradoxne môže byť dôvodom aj prehnaná hygiena v intímnej oblasti.

V lete sú častou príčinou  mykóz mokré, resp. vlhké plavky. Kúpeme sa v chlórovanej vode a pri menštruácii častejšie používame namiesto vložiek tampóny. Aj zmena klímy, keď sa presunieme na dovolenku o niekoľko kilometrov ďalej, môže byť príčinou. Za vznikom kvasinkovej infekcie však môže byť aj priveľa sladkých jedál, o ktoré v lete nie je núdza. Zmrzliny, nanuky, sladené vody – a cukru v tele sa nazberá, ani sa nenazdáme. Cukor je zákerný v tom, že podporuje rozmnožovanie kvasiniek.

Ako sa jej vyhnete?

Noste bavlnené nohavičky, v ktorých sa nebudete potiť. V lete dajte prednosť sukni a šatám pred tesnými nohavicami. Ak si môžete vybrať medzi bazénom a prírodnou vodnou plochou, zvoľte jazero alebo priehradu. Ideálne je, samozrejme, more. Nenechávajte na sebe mokré a vlhké plavky, mali by ste mať so sebou suché, do ktorých sa prezlečiete. Intímnu hygienu robte len čistou vodou bez parfumovaných mydiel, prípadne použite špeciálne gély s obsahom kyseliny mliečnej. Po použití WC si pošvu utierajte spredu dozadu, aby sa do pošvy nedostali baktérie z konečníka. Vyhnite sa parfumovaným toaletným papierom a vložkám. Dodržiavajte pitný režim, dostatočné množstvo vody pomáha znižovať koncentráciu kvasiniek. Majte vždy vlastný uterák a ten pravidelne meňte. Dobrou pomocou je aj priebežné užívanie probiotík, ktoré pomáhajú predchádzať kvasinkovým infekciám. Probiotiká však nájdete aj v bežnej strave, napríklad v jogurtoch, kefírovom a acidofilnom mlieku, kimči, čalamáde, kvasených uhorkách, v syroch ako gouda, parmezán, čedar a ementál.

- - Inzercia - -