Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Bakteriálna vaginóza verzus vaginálna mykóza. Poznáte rozdiel?

august 10, 2019 - 13:00
Aj vám znepríjemňuje život pálenie, svrbenie a nepríjemne zapáchajúci výtok? Mnoho žien tieto príznaky pripisuje mylne mykóze a volí tak nevhodnú samoliečbu, čo môže viesť až k chronickému zápalu.
Foto: 

Aby ste v budúcnosti nemuseli plakať nad rozliatym mliekom, nepodceňujte vyššie spomínané príznaky i samotnú liečbu bakteriálnej vaginózy a doprajte si tam dole poriadnu dávku kyseliny mliečnej a glykogénu. 

To, že 16 % žien praktizuje pravidelne tzv. samoliečbu a až 47 % z týchto žien nevie o aký typ choroby v ich prípade ide, je hrozivé. To, aký je rozdiel medzi bakteriálnou vaginózou a vaginálnou mykózou nám priblížil MUDr. Jozef Španka.

 Odborník vysvetľuje rozdiel

Až 74 % žien si mylne spája svrbenie, pálenie a zápal v pošve s mykózou, ktorá reálne postihuje len 17-20 % z nich. „Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie,“ hovorí MUDr. Jozef Španka. Za nerovnováha pošvového prostredia môže úbytok telu prospešných laktobacilov. „Pri bakteriálnej vaginóze je pH zvýšené (môže mať hodnoty až do 7.0), normálne pH je v rozmedzí 3.8 – 4.5,“ upresňuje gynekológ. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je okrem zvýšeného pH riedky, bielosivý výtok s intenzívnym rybím zápachom, ktorý sa ešte zintenzívni po pohlavnom styku. Približne polovica žien s BV nemusí mať vôbec žiadne príznaky. Pozor, ak sa objaví v skorom štádiu gravidity, zvyšuje sa riziko komplikácií ako predčasný pôrod či potrat.

Okrem iného sú baktérie spôsobujúce bakteriálnu vaginózu schopné dostať sa až do krčka maternice, pohlavných orgánov a spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy. Zmena pH pošvy, oslabenie imunity, dojčenie i hormonálne zmeny sa radia medzi najčastejšie príčiny bakteriálnej vaginózy. Na zvýšenie  pH pošvy vplýva aj užívanie antibiotík, parfumované mydlá, prehnaná intímna hygiena, menštruácia, spermie i vlhké prostredie. Naopak, ženami  samoindikovaná vaginálna mykóza je sprevádzaná bielym hrudkovitým výtokom, na rozdiel od bakteriálnej vaginózy, zvyčajne bez zápachu. Kvasinky, ktoré stoja za nepríjemným výtokom majú na svedomí aj svrbenie, pálenie, bolestivý pohlavný styk, začervenanie a opuch. Vaginálna mykóza môže vzniknúť dôsledkom užívania antibiotík, oslabenej imunity, stresu, nadmernej fyzickej záťaže, nadmernej konzumácii cukru alebo nakazením od partnera. Pozitívny vplyv na vznik mykózy má okrem vyššie spomenutého aj vlhké prostredie (mokré plavky, prehnaná intímna hygiena, chlórovaná voda v bazénoch, nevzdušné spodné prádlo).

Vaginálna mykóza

Bakteriálna vaginóza

svrbenie a pálenie

svrbenie a pálenie

biely tvarohovitý výtok

belastý až sivý hustý výtok

bolestivý pohlavný styk

rybací zápach

začervenanie a opuch

zvýšené pH

Správna intímna hygiena kľúčom k zdravému intímnemu zdraviu

Ako už bolo vyššie spomenuté je dôležité dbať na prevenciu a udržiavanie správneho (kyslého) pH intímneho prostredia, pomocou glykogénu, ktorý poskytuje živiny pre laktobacily, podporuje množenie laktobacilov a tým účinne pomáha proti abnormalnému výtoku a nepríjemnému pocitu v pošve. Nesmieme taktiež zabudnúť na veľmi potrebnú kyselinu mliečnu, ktorá obnovuje prirodzené pH pošvy a tým ho navráti k normálnym hodnotám (pH 3,8-4,2). Kyselina mliečna navyše zastavuje množenie anaeróbnych baktérií, neutralizuje amíny produkované anaeróbnymi baktériami, ktoré sú pôvodcami nepríjemného rybacieho zápachu. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy bežne používajú antibiotiká. Za nevýhodu antibiotickej liečby bakteriálnej vaginózy sa považujú časté opakovania ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Ďalšou nevýhodou je negatívny účinok na veľmi potrebné laktobacily, práve preto je lepšia prevencia ako liečba. Mnoho žien, konajúcich v domnienke, že ide o kvasinkovú infekciu pošvy (mykózu), robí základnú chybu, keď sa rozhodne liečiť prirodzený, nezapáchajúci biely výtok, ktorý nepredstavuje žiadnu formu vaginálneho zápalu voľnopredajnými antimykotikami. Ako už bolo spomínané kľúčovým krokom v liečbe bakteriálnej vaginózy je úprava flóry prostredníctvom laktobacilov. Avšak ako na to? Probiotiká určené na črevné zdravie nebudú určite účinné na obnovu zdravého pošvového prostredia.  

Náš tip

Vynikajúcim riešením a prvou pomocou je vaginálny gél s klinicky overenou účinnosťou, ktorý je voľne dostupný v každej lekárni. Lactofeel obsahuje dve látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve a sú potrebné na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia pošvy, a to -  kyselinu mliečnu a glykogén. Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast baktérií kyseliny mliečnej, a tak sa nastolí rovnováha vnútorného prostredia pošvy. Glykogén podporuje tento ozdravný proces, pretože slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej a napomáha ich rýchlemu množeniu. Zmierňuje a odstraňuje nepríjemnosti a problémy, ktoré spôsobuje bakteriálna vaginóza.  Je možné ho používať preventívne, ale aj vtedy, ak už problémy nastanú, či už v súvislosti s užívaním antibiotík, vyčerpaním, stresom, alebo v dôsledku zníženej imunity. Keďže vaginálny gél Lactofeel napodobňuje prirodzené obranné mechanizmy v pošve, je jemný i bezpečný a môže sa užívať počas tehotenstva aj dojčenia.

- - Inzercia - -