Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Už ZAJTRA Slovenský deň kroja! Prinášame vám malú inšpiráciu pre ďalší ľudový odev

september 06, 2019 - 11:50
V priebehu vyše tridsiatich rokov, počas ktorých bol realizovaný výskum, sa podarilo vybudovať rozsiahly a jedinečný dokumentačný fond o tradičnom odeve takmer sto obcí Slovenska.
Foto: 

Tvorí ho 78 výskumných správ, približne 1 000 strihových nákresov, 3 000 kolorovaných kresieb, 500 kresieb detailov výzdoby, 3 000 fotografií, 1 700 diapozitívov a takmer 4 000 odevných súčiastok uložených v zbierkovom fonde múzea ÚĽUV-u.

Dnes si však predstavíme kroj z regiónov Gemer a Malohont.

Oba regióny sú nesmierne príťažlivé nielen pre zachované historické pamiatky, ale aj pre unikátne prírodné krásy, zapísané do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Pred vyše 200 rokmi, keď bol Malohont pričlenený ku Gemeru, patrilo toto územie k hospodársky a kultúrne najrozvinutejším oblastiam Uhorska. 

Centrum dôležitých odvetví

Pri baniach vznikali prvé železiarske spoločnosti, rozvinulo sa aj hutníctvo a sklárstvo. Vo viac ako 35 lokalitách pracovali inžinieri. Nádoby rozvážali až na Podkarpatskú Rus, kde výrobky vymieňali za vlnené odevné časti, najmä guby. Z domácej ovčej vlny vyrábali guby aj v Klenovci, posledný výrobca tejto tkaniny pracuje doposiaľ.

Nástup priemyslu výrazne ovplyvnil kultúru i štýl odievania. Ten postupne preberal mestské prvky. Odevy sa šili z kupovaných látok a zdobili sa našívanými stuhami. Najväčšou ozdobou žien z týchto čias boli čepce s charakteristickým čipkovým pásom až 80 cm dlhým a parádne party dievok z Rejdovej.

Malá ukážka z krásneho Gemera:

Kroje z rôznych regiónov Slovenska - kroje z rázovitej obce Rejdová

Už zajtra, nezabudnite! :-)

Informácie pochádzajú z publikácie Kroje Slovenska (autori: Zuzana Beňušková, Jana Kucbeľová, Peter Brenkus).

- - Inzercia - -