Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

V Česku je štátny smútok, krajina sa lúči s Karlom Gottom

október 12, 2019 - 12:00
V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa dnes koná zádušná omša za zosnulého speváka Karla Gotta. Zúčastnili sa jej aj tieto známe mená.
Foto: 

Bohoslužbu, ktorá sa začne o 11:00, bude slúžiť pražský arcibiskup Dominik Duka. Pozvanie dostalo niekoľko stoviek ľudí, medzi ktorými sú aj predstavitelia českej vlády a prezident Miloš Zeman. Česká vláda tiež na dnešný deň vyhlásila štátny smútok.

Krátko po 10:00 prišiel pred katedrálu český premiér Andrej Babiš s manželkou. Rozlúčiť sa prišli aj ďalší politici, medzi nimi napríklad minister životného prostredia Richard Brabec, minister vnútra Lubomír Metnar, ministerka spravodlivosti Marie Benešová, predseda ČSSD Jan Hamáček či predseda Senátu Jaroslav Kubera.

Nespočetne známych osobností

Prví pozvaní hostia začali prichádzať už krátko po deviatej. Spomedzi umelcov už dorazili na rozlúčku napríklad Helena Vondráčková, Leoš Mareš, Libor Bouček, Richard Genzer, Karel Vágner, Felix Slováček, Miro Žbirka, Zlata Adamovská, Ivana Chýlková, Jan Kraus, Milan Drobný, Michal David, Hana Zagorová, Dagmar Patrasová, Heidi Janků, Aleš Brichta, Jaromír Hanzlík, Richard Krajčo, Monika Absolonová, Vendula Svobodová, Jiří Adamec, Ondřej Hejma či Miroslav Donutil.

Na mieste boli už aj operná speváčka Eva Urbanová a spevák Štefan Margita, ktorí počas obradu vystúpia. Zaspievať by mala aj Lucie Bílá a príhovor údajne na Gottovo želanie prednesie Jiřina Bohdalová. Rakvu po obrade vynesie čestná stráž za zvukov najväčšieho zvonu v krajine - Zikmunda.

Rozlúčka v rukách rodiny

Prípravu piatkovej aj sobotňajšej rozlúčky s Gottom mala na starosti najmä jeho rodina. Tá rozosielala aj pozvánky na sobotný obrad, ktorý sa začne o 11:00 a trvať by mal asi hodinu a pol. Verejnosť bude môcť obrad sledovať na veľkoplošných obrazovkách v areáli Hradu aj na Hradčanskom námestí.

Podľa informácií denníka Právo rakvu s ostatkami speváka po obrade prevezú do motolského krematória. Transport z Pražského hradu budú sprevádzať zvýšené bezpečnostné opatrenia. Polícia však informácie o prevoze nepotvrdila. Pracovníčka Pohrebného ústavu hlavného mesta Prahy uviedla, že bude uzavreté len motolské krematórium, areál cintorína zostane prístupný pre verejnosť. Kam uložia urnu s popolom, zatiaľ nie je jasné.

Spevácka i herecká hviezda

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967. Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval tiež vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) či v rozprávkach Z pekla štěstí 2 (2001) alebo Keď draka bolí hlava (2018). Gott je držiteľom 42 Zlatých slávikov, viacerých cien Týtý, Zlatých a Platinových platní a ceny Zlatá ihlica. Počas svojej speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe, USA, Kanade, Číne, Austrálii či Japonsku a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí. Zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov.

Jiřina Bohdalová a jej smútočný prejav:

Jiřina Bohdalová - Rozloučení s Karlem Gottem - Zádušní mše 12.10.2019

- - Inzercia - -