Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Mentálny kouč a transformačný líder Andy Winson: Mysli, konaj, zbohatni

október 15, 2019 - 14:58
Už niekoľko rokov pôsobí ako mentálny kouč aj v oblasti financií. Jednoduchým jazykom povedané – radí ľuďom, ako sa stať bohatými. ANDY WINSON sám zažil pád na dno. Dokázal však vstať a z ťažkej životnej situácie „vydolovať“ príležitosť, ktorá ho posunula dopredu. Dnes iným radí, ako zmeniť myslenie, aby mali spokojný život s dostatkom peňazí.
Foto: 

Najprv sa nám predstavte, lebo na Slovensku vás zatiaľ nepoznáme. Kto je Andy Winson?

Pochádzam zo Slovenska. Vyštudoval som gymnázium a potom Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave so špecializáciou trénerstvo. Všetky moje skúsenosti som preniesol do transformačných tréningov a mentálneho koučingu.

 

Vysvetlíte, čo zahŕňa táto profesia?

Ľudia si želajú mať sa v živote lepšie. Pomáham im tento cieľ dosiahnuť pomocou rôznych transformačných metód, ktorých súčasťou je aj mentálny koučing. To je rozdiel medzi motivátorom a transformačným lídrom. Motivátor len motivuje ľudí zvonku. Motivácia sa však rozplynie ako smrad – veľmi rýchlo. Ja ľuďom pomáham zbaviť sa ich strachov, objaviť ich talenty, potenciál, ktorý je v ich vnútri. Rozvinúť ho a použiť v ich živote.

 

Robíte mentálny koučing v oblasti financií, ako sa stať bohatým, ako zbohatnúť. Od trénerstva, kde ste mali z ľudí dostať čo najväčší športový výkon, to je riadny posun...

Možno to v podstate nie je až taký rozdiel. Princípy sú približne rovnaké, len oblasť je rozdielna. Aj peniaze sa potrebujú nastaviť na výkon. Viete, ja som sa už počas vysokej školy začal zaoberať finančnou oblasťou. Dostal som sa totiž na prednášku istého Nemca, ktorý rozprával o finančnej slobode a o finančnej gramotnosti. O tom, ako si ľudia môžu finančne pomôcť. Na to sa „nabalili“ stretnutia s ďalšími ľuďmi – už Slovákmi, ktorí tiež robili prednášky na túto tému. Veľmi ma to zaujalo a učil som sa rozumieť finančnému svetu.

 

Človeku hneď zíde na um, že aj vy ste sa chceli stať bohatým. Je to tak? Preto vás téma oslovila?

Áno, ktorý devätnásťročný chalan by nechcel mať viac peňazí? Skúšal som si zarobiť na stavbách, no zistil som, že to nie je pre mňa. Vadilo mi, že po nás „hulákal“ nejaký majster, ktorý z nás robil „smetie“. Veľmi nás ponižoval. Preto som si našiel jednu firmu, s ktorou som začal spolupracovať. Už počas vysokej školy som zarábal peniaze, mal som príjem, dokonca som si mohol kúpiť auto.

 

A čo ste robili, bolo to už to finančníctvo, ktoré vás tak očarilo?

Áno, súviselo to s financiami. Robil som finančného konzultanta a budoval a viedol som pobočky a tímy spolupracovníkov v odbore financií. Nakoniec som v ňom zotrval pätnásť rokov. Bude to znieť neskromne, ale musím povedať, že tímy, ktoré som vybudoval, patrili k najlepším. Mal som výsledky na Slovensku, v Česku, na Ukrajine aj v Rumunsku. Dokonca som sa do Rumunska aj presťahoval s rodinou. Tam nás zastihla kríza v 2009. Bolo to veľmi ťažké, pretože sme sa zo dňa na deň museli vysťahovať z domu, v ktorom sme bývali. Nemali sme zaplatený nájom, pretože firma v období krízy nemala peniaze. Dokonca sme boli v takom stave, že keď ochorel syn, nemali sme peniaze na lekára. No poviem vám, sami v cudzej krajine, nebolo to nič veselé...

 

A už vtedy, keď ste pôsobili vo finančnej firme, ste sa začali zaoberať mentálnym koučovaním?

To vznikalo postupne. Počas pätnástich rokov som cestoval po celom svete a intenzívne som sa vzdelával od najlepších, biznismenov, lídrov, trénerov a koučov. Pýtal som sa ich – ako to robíte, aký máte postup? Akú máte tú esenciu, návod? Jeden mi povedal to, druhý ono. Potom som sa naučil konkrétne techniky, postupy a  stratégie. Získal som mnoho rôznych certifikátov z oblasti finančníctva a osobnostného rozvoja, prešiel som vzdelávaním v NLP – teda neurolingvistickom programovaní. Stal som sa aj riaditeľom Inštitútu pre neurolingvistické programovanie, ktorý som pomohol rozbehnúť. NLP je považované za modernú psychológiu, ktorá novodobými psychologickými postupmi vychádzajúcimi z neurovied a prác významných svetových terapeutov pomáha človeku zbaviť sa strachov, obáv a dosahovať nadštandardné výsledky. Zlepšuje jeho komunikačné schopnosti a učí ho pochopiť fungovanie vedomia aj podvedomia. Na strane druhej je NLP preto také populárne aj v biznise, lebo aj tu majú ľudia obavy a strachy, ktoré im bránia dosiahnuť úspech.

 

Už niekoľko rokov máte vlastnú akadémiu. Takže ste sa osamostatnili a ste úspešný. Na vaše tréningy chodia ľudia od osemnásť do sedemdesiat rokov.

V roku 2013 som založil Akadémiu Andyho Winsona a napísal som knihu Mysli, konaj, zbohatni, ktorá sa stala bestsellerom. Tie tri slová sú zároveň aj tri piliere, na ktorých sú postavené princípy mojej práce s klientmi, ako dosiahnuť úspech a finančnú slobodu. Napríklad, najväčšia zábrana, prečo väčšina nikdy nezbohatne, je ich nesprávne nastavené myslenie. Myslenie bohatých a myslenie chudobných sa totiž líši. Napríklad, nás učili heslo – peniaze kazia charakter. Bohatý človek to však nikdy nepovie. On povie – peniaze odhalia charakter, zvýraznia ľudské vlastnosti. Alebo ďalšie heslo, ktoré používajú chudobní – som už príliš starý na to, aby som bol bohatý. Bohatí ľudia zase hovoria – práve preto, že si vekom starší, máš životné skúsenosti, ktoré môžeš speňažiť. Takto by som mohol pokračovať ďalej. Človek si potrebuje uvedomiť, ktoré z myšlienok v hlave mu vlastne bránia dosiahnuť úspech, byť bohatým.

 

O niekoľko dní, 18. októbra, bude v Bratislave váš trojdňový tréning Tajomstvo mysle bohatých – získajte svoj finančný manuál pre život v hojnosti. Kto okrem vás bude na ňom prednášať, akých hostí ste pozvali?

Pozval som napríklad speváčku Máriu Čírovú. Ona bude spievať a zároveň s ňou budem diskutovať. Budem sa jej pýtať, aký má pohľad na sporenie. Ako investuje peniaze, ako zvládla obdobie, keď nemala peniaze. Či mala niekedy dlžobu a ako to vyriešila. Chcem totiž verejnosti ukázať, ako úspešní ľudia zvládli ťažké obdobie. A príde aj generálna riaditeľka vášho vydavateľstva pani Mária Reháková. Je totiž pre mňa synonymom dámy, ktorá je úspešná a má nielen úspech vonkajší, ale má aj rodinné zázemie. Čoho sa chopí, to dokáže dotiahnuť do úspešného konca. Je vzorom pre mnohé ženy, pretože zladila biznis a rodinu. A to je obrovská inšpirácia.

- - Inzercia - -