Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Detské choroby, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete

október 20, 2021 - 08:00
Školský rok je v plnom prúde a my sme si už zvykli na závratné tempo našich všedných dní. Práve v týchto situáciách nás často spomalia rôzne detské choroby. Dnes sa spolu poďme pozrieť na šiestu a siedmu aj s praktickými radami čo robiť, keď sa už objavia.
Foto: 
shutterstock.com

Prekvapia Vás, keď to najmenej čakáte. Pre virózy je tento trend typický. Rovnaké je to i so šiestou a siedmou chorobou. Poznáte nich?

Šiesta choroba.

Máte bábätko či dieťa do veku približne dvoch rokov, ktoré sa náhle ocitlo v horúčkach? Samozrejme môže ísť o hocičo, ale ak sa po odznení horúčok objaví výsyp na brušku, tvári či chrbte, Váš drobec má s najväčšou pravdepodobnosťou šiestu chorobu."Jožko ochorel z minúty na minútu, v jednu chvíľu mi manžel kýval na letisku a po dvojhodinovom lete ma už čakala správa, že náš malý je veľmi malátny a doslova horí", tak mi opísala nástup šietej choroby kamarátka Vierka.

Tejto choroby sa našťastie netreba báť, nakoľko ku komplikáciám zväčša nedôjde. Hoci rýchly nástup naozaj vysokej horúčky, často až 39,5 °C, a malátnosti nenechá žiadneho rodiča celkom ľahostajným. "Po 48 hodinách manžel zobral syna k pediatričke, lebo teplota pod 38 °C stále neklesala", pokračovala vo svojom príbehu Vierka. Jej mužovi skúsená lekárka vysvetlila, že ak by teplota stále neklesla ani po ďalších 24 hodinách, majú opäť prísť. Tiež ich však upozornila, že keď už teplota klesne, je možné, že sa na Jožkovom tele objaví červený výsyp, ktorý po pritlačení prstom zmizne a nesvrbí. Presne tak to nakoniec bolo a Jožko bol do týždňa úplne zdravý.

Dobrá správa je, že momentom výsypu už Vaše bábo nie je infekčné a vyrážky samotné do pár dní zmiznú i bez akejkoľvek Vašej  interferencie.

Siedma choroba.

Ľudovo i slintačka či ruka-noha-ústa, teda aspoň naša pediatrička ju tak nazvala. Objavuje sa najmä u detí do veku desať rokov a je veľmi nákazlivá. Okrem horúčok pri nej môžete očakávať výskyt nepríjemných pľuzgierov na rukách a nohách i bolestivé afty v ústach.

"Vôbec sme nechápali prečo naša dcérka zrazu nechce jesť a tiež nám bolo podozrivé nadmerné slinenie, keďže už mala všetky mliečne zuby vonku", spomína na "ich" siedmu chorobu Eva. Vtedy sa však od skúsenejšej susedky dozvedela o "ruke-nohe-ústach" a všetky príznaky sa zhodovali s popisom. Okrem áft môžu deti trápiť aj pľuzgiere na rukách, nohách a v okolí úst. Tie časom praskajú a na ich mieste sa olupuje koža.

Vyskytuje sa najmä v kolektívoch, na jar a na jeseň. My sme ju získali na detskom plávaní, kde postupne, jedno za druhým, ochoreli všetky deti.  Do dvoch týždňov však boli našťastie všetky v poriadku. Tým, že ju už malo toľko detí v okolí, nevystrašila nás až tak veľmi.

Čo ich spôsobuje a ako ich liečiť?

Príčinou vzniku šiestej choroby býva všadeprítomný vírus Herpesvirus (HHV) 6 human. Takmer všetci sa s ním v priebehu života dostaneme do kontaktu. Dobrou správou pre Vás je, že ak sa ňou Vaše dieťa nakazí, ostane mu naň celoživotná imunita. Táto rovnica bohužiaľ neplatí pre siedmu chorobu, spôsobovanú takzvaným enterovírusom, ktorou sa Vaše dieťa môže nakaziť opakovane. Aspoň tu však platí, že čím je dieťa staršie, tým je odolnejšie.

Obe choroby sa prenášajú kvapôčkovo a liečba ako taká na tieto ochorenia neexistuje, zaoberá sa len symptómami. Takže v podstate len zrážate horúčku v prvých dňoch a dbáte na dostatočnú hydratáciu dieťaťa. Rovnako pri oboch treba dbať na zvýšenú hygienu a počas dňa si umývať a dezinfikovať ruky po každom kontakte s malým pacientom, o to viac, ak máte aj iné deti alebo ste tehotná. Pri šiestej chorobe horúčky do 3-7 dní odznejú a následný výsyp tiež. Naopak pri siedmej chorobe, môže ostať koža po pľuzgieroch poškodená i niekoľko týždňov. Ak je to tak, môžete kožu premastiť krémom s obsahom zinku. Na bolestivý výsev v ústach môžete dať upokojujúce voľnopredajné prípravky na podráždenú ústnu dutinu z lekárne. Dieťatku podávajte skôr nevýraznú stravu, ktorá ho v ústach nebude zbytočne dráždiť. Celkovo do 15 dní by i siedma choroba mala byť minulosťou.

Tak milé maminy a tatinovia, hlavne žiadnu paniku. Detské choroby patria k normálnym javom a čím vecnejšie k ním budeme pristupovať, tým lepšie pre deti i pre nás. Nezabúdajme na ohľaduplnosť voči ostatným a keď už vieme, že niektorú z chorôb máme, vyhnime sa kolektívom, prípadne upozornime rodičov detí, s ktorými sme sa stretli, že takéto čosi sa nám prihodilo. Veď ako sa vraví, šťastie praje pripraveným.

- - Inzercia - -