Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako zareagovať pri prvej teplote, nádche či laryngitíde

december 08, 2019 - 12:00
Choroba u detí nepoteší nikoho preto sme sa pozreli na to ako nad ňou čo najefektívnejšie zvíťaziť.
Foto: 
pixabay.com

Vždy ma vie prekvapiť rýchlosť akou vedia deti ochorieť. O 16:10 sa hrajú s kamošmi, výskajú, behajú a o 16:15 už ležia nevládni so sklenenými očkami. Každá mamina si pozná svoje dieťa najlepšie a každé aj reaguje ináč. Niektorým studené obklady nerobia problém, iné by ich nevydržali ani sekundu. 

Dôležité je zachovať pokoj 

Každá choroba je stresujúca záležitosť najmä pre rodičov. Dieťatko je malátne, trápi sa, ale keďže deti žijú v prítomnosti netrápia sa tým čo bude neskôr. Narozdiel od nás rodičov ktorí máme oprávnené obavy založené na skúsenostiach. V týchto náročných chvíľach je však obzvlášť dôležité zachovať si rozvahu pretože vaše dieťa vás sleduje. Zareaguje tak ako vy. 

Kto mi pomôže?

Laryngitída je akútne ochorenie dýchacích ciest, najčastie sa vyskytuje u detí predškolského veku a má tendenciu sa opakovať. Spôsobujú ju až v 90 % vírusy – adenovírusy, zvyšok rhinovírusy, a baktérie napr. moraxela, ktoré najskôr atakujú horné dýchacie cesty a spôsobia napr. nádchu a zahlienenie. Hrtan, ktorý je súčasťou dýchacích ciest, má za úlohu zabrániť vstupu infekcie do dolných dýchacích orgánov. Pri laryngitíde je nutné, aby dieťa dýchalo studený vzduch, prostredie zvlhčíme zvlhčovačom, podáme kalciový sirup proti opuchu a určite treba podať antialergické lieky. Nám najviac pomáhalo stáť pri otvorenom okne a v lete pokojne otvorte chladničku.

Teploty potrápia z času na čas každého. My ponárame naše dieťa do skoro horúcej vody a vždy mu to teplotu stiahne. Keď bol ešte maličký pomáhalo mu priložiť sa k maminke na holé telo. Iní rodičia nedajú dopustiť na studené obklady, pri bábätkách sú potrebné čípky a väčším deťom podať sirup na stiahnutie teploty. Pediatri to však najnovšie neodporúčajú hneď, ale až nad 38, 5 stupňov. Argumentujú tým, že dieťa si aj bojom proti chorobe buduje vlastnú imunitu.

Nádcha ako súčasť zimy

Keď sme nastupovali do škôlky mala som obavy koľko času bude moje dieťa tráviť doma nakoľko má v zimných mesiacoch nádchu neustále. Aj mne sa totiž spustí pri prechode z teplého do studeného prostredia a naopak. Našťastie mi to jeho pani učiteľka objasnila argumentom, že ak by mali posielať usoplené deti domov mali by prázdnu škôlku. V poslednej dobe sú veľmi dobré ohlasy na účinnosť esenciálnych olejov, klasické naparovanie nad slanou vodou, zvýšenie vitamícu C a chodiť von aj keď deťom trčí z nosa sviečka. Ak vládze a chce prečo nie. Krátka prechádzka na čerstvom vzduchu spraví dobre každému členovi rodiny.

Od stredy sa už budeme venovať kráse a kúzlu vianočných sviatkov. 

- - Inzercia - -