Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ideálny počet darčekov. Existuje presné číslo?

december 12, 2019 - 12:00
Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je ideálny počet darčekov na Vianoce či na nejaký sviatok? Celkovo sa snažím vyhýbať slovu ideálny, lebo podľa môjho názoru nič ideálne neexistuje, avšak predsa len, ak by existovalo nejaké odporúčanie na túto tému, určite by to, nám rodičom, pomohlo. Keď som si robila malý prieskum a rozprávala som sa aj so psychologičkou, vyplynulo z toho jedno konkrétne odporúčanie.
Foto: 
pixabay.com

Najviac záleží na tradíciách a štýle života konkrétnej rodiny.

Z tejto skutočnosti sa odvíja i konkrétny počet darov. Niekde môže byť úzus jeden hlavný dar a pár menších, inde veľa malých darčekov alebo naopak tri veľké a nič viac. V súčasnosti je možné stretnúť sa i s trendom jedného darčeka pre každého člena rodiny, deti nevynímajúc.

Hlavný dar a pár menších

Svoje dieťa poznáte najlepšie zo všetkých. Vediete s ním rozhovory a viete po čom jeho srdce túži. Môže sa stať, že je to dar väčšej hodnoty, špeciálny, taký, ktorý je niečím výnimočný a detská radosť z neho by bola zároveň pridruženým darom pre Vás. Ak o takejto konkrétnej túžbe viete, už ste takmer vyhrali. K daru, ak je samozrejme vo vašich silách ho dieťaťu dať, môžete pridať pár menších, praktických. Z ponožiek sa všetci smejeme, ale akú nám nakoniec pod stromčekom spravia radosť, no nie?

Drobnosti

Možno sa práve nachádzate v situácii, keď z rôznych príčin nemôžete alebo nechcete deti obdarovať niečím väčším. V takom prípade stavte na drobnosti. Môžete sa dokonca zamyslieť i nad ručne vyrobenými darčekmi, a do ich tvorby pre ostatných členov rodiny, môžete zapojiť aj deti. Rámčeky s fotkami, perníky či vlastnoručne upletený šál môžu vyčariť úsmev na tvárach našich najdrahších, aj keď je momentálne v peňaženke prievan.

christmas-1919659_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Viac veľkých darov

Naopak, ak sa Vám momentálne darí, môže prísť dilema, či deťom darovať viac hodnotných darov alebo nie. V tomto prípade je najlepšie staviť na svoj vlastný pocit, zvážiť snahu dieťaťa počas roka alebo aj prínos jednotlivých darov do Vašej rodiny ako celku. Možno si pomôcť i plánovaním ďalších darov počas roka. Ak dám teraz dieťaťu naraz telefón i počítač, čo mu môžem darovať na nadchádzajúce narodeniny alebo meniny? Niekedy nám práve takýto rozvrh darčekov môže pomôcť v labyrinte úvah.

Jeden darček pre každého

Ak ste sa vo Vašej rodine rozhodli práve pre túto cestu, dbajte najmä o to, aby nikto nepodvádzal. Napokon, ak sa napríklad babička rozhodne, že jej vnučka si zaslúži viac, môže to zrútiť celú ideu a vážne podkopať Vašu autoritu.

Na čo si dať pozor

Vzhľadom na to, že sa bavíme o Vianociach, ktoré by mohli byť časom radosti a pokoja, skúste deťom nepodsúvať výchovné dary, ktoré sa im spájajú s niečím nepríjemným. Prepadá Vám z angličtiny? Nový slovník pod stromčekom mu cudzí jazyk akurát ešte viac zhnusí a aj cez prázdniny dieťa navráti k stresujúcim myšlienkam o škole. Tiež skúste netlačiť na pílu čo sa týka súrodeneckých darov. „Pamätám si porcelánové bábiky, ktoré sme so sestrou raz dostali pod stromček. Ja som od radosti skoro odpadla, ale sklamané slzy mojej sestry, túžiacej po aute na diaľkové ovládanie, sú na fotke zvečnené navždy“, povedala mi kamarátka. Skutočne sa zamyslite nad každým Vašim dieťaťom zvlášť.

Milí rodičia, držím nám všetkým palce, nech je náš výber plný správnych rozhodnutí a pod stromčekom zažijeme len a len radosť z iskričiek šťastia v očiach našich detí a blízkych.

Zajtra sa na Vás teším s témou pomoci detí pri prípravách.

- - Inzercia - -