Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Dnes oslavujú! Simpsonovci nás bavia už celé desaťročia

december 17, 2019 - 09:00
Majú svoju hviezdu na chodníku v Hollywoode a ich osudy sú najdlhším televíznym seriálom, napriek tomu, že nikdy nežili a sú kreslení. Simpsonovci sú s nami presne tridsať rokov.
Foto: 

Legendárna animovaná sága žltej rodinky drží rekord nielen vo svojej kategórii. Postupne vzniklo tridsať sérií a takmer sedemsto epizód. Úplný zrod sa však datuje už na rok 1987, kedy sa v televízii objavil krátky dvojminútový skeč  v šou Tracey Ullmanovej. Napokon sa dvojminútovky vysielali pravidelne dva roky a výsledkom bolo, že šou Tracey Ullmanovej zrušili a Simpsonovci už z obrazoviek neodišli. Takmer okamžite po odvysielaní prvého klasického dvadsaťminútového dielu sa totiž usadili nielen na svojom povestnom gauči, ale aj v hlavnom televíznom vysielacom čase. Autori si už desiatky rokov dávajú záležať, aby sa v každom diely Simpsonovcov sparodovala nejaká aktuálna udalosť zo všetkých možných oblastí života, čim dostávajú príbehy žltej rodinky neskutočnú autenticitu.

Veď keď kedysi Prvá dáma Spojených štátov Barbara Bushová prehlásila, že Simpsonovci sú tá najhlúpejšia vec, akú v živote videla, Marge Simpsonová jej poslala oficiálny list! Okrem nej sú hlavnými postavami trochu hlúpy a lenivý manžel Homer a ich deti Bart, Líza a večné bábätko Maggie. K perličkám seriálu patrí aj to, že sa v ňom pravidelne objavujú slávne osobnosti, ktoré navyše samých seba dabujú. Takto sa v príbehoch objavili v kreslenej podobe Lady Gaga, Sting, Paul McCartney, či skupiny U2 a Coldplay. Pankáči z Green Day dokonca urobili špeciálnu gitarovú verziu úvodnej zvučky k seriálu.

Kraľuje Homer

Ak by ste si chceli pozrieť všetky odvysielané epizódy za sebou a bez reklám, trvalo by vám to takmer dva týždne. A prečo sú aktéri žltí? Žltú farbu využil tvorca najznámejšej seriálovej rodinky Matt Groening pre postavičky preto, aby nimi zaujal pozornosť tých divákov, ktorí radi medzi programami v telke prepínajú. Tvrdí sa, že Groenning nakreslil prvé skice postavičiek zo Simpsonovcov na papier počas toho, ako čakal na prijatie u jedného filmového producenta, ktorému mal ponúknuť niekoľko svojich nápadov. Napokon sa rozhodol urobiť seriál po svojom a stal sa miliardárom. A ďalšie zaujímavosti? Napríklad fakt, že len postavy Boha a Ježiša sú v Simpsonovcoch jedinými, ktoré majú plný počet prstov na všetkých končatinách.

Všetci ostatní majú len po štyri prsty. Alebo že Marge sa presne pred desiatimi rokmi objavila na titulke magazínu pre pánov. V tom istom čísle časopisu Playboy sa tiež objavilo aj množstvo jej ďalších šteklivých fotografií! Hlas Homera Simpsona je najsťahovanejším hlasom do GPS navígácií. Predbehol tak ostatné ikonické hlasy postáv ako napríklad aj Dartha Vadera zo Star Wars. Otec rodiny Homer vyhráva aj v hitparáde populárnych hlášok, veď k jeho perlám patrí napríklad výrok: "Keby Boh nechcel, aby sme v kostole jedli, urobil by z obžerstva hriech". Alebo povzdych: "Mám tri deti a žiadne peniaze. Prečo nemôžem mať žiadne deti a tri peniaze?"

- - Inzercia - -