Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Miesta, ktoré majú deti radi- Barcelona a okolie

február 19, 2020 - 12:00
Určite to poznáte aj vy. Navštívite nové miesto alebo mesto a nestačíte sa diviť nad odlišnosťou prístupu k vám ako rodine, či už v dobrom a či naopak v zlom. No a keďže zlého máme v živote každý dosť, poďme sa pozrieť tam, kde nás prekvapili pozitívne. Barcelona a okolie.
Foto: 
pixabay.com

Vlna našej eufórie začala už na barcelonskom letisku El Prat. Momentom vstúpenia do príletovej haly si náš syn začal užívať miestnu kultúru a spokojne si hovel na vlne záujmu a pozitívnej energie od miestnych. O to viac, že terminál, kde sme pristáli je lemovaný novovybudovanými detskými ihriskami a možnosťami zabaviť sa na celej dlhej ceste k batožine alebo k odletovej bráne. Pre každého rodiča je ten jeho poklad samozrejme tým najkrajším a najdokonalejším, takže sme si v okolitom záujme spokojne krochkali rovnako ako mladý pán, ale po pár dňoch nám to nedalo a túto tému sme otvorili pri večeri s priateľmi. Ani jeden deň sme skutočne nemali negatívnu skúsenosť. Ako je to možné?

Pedocentrizmus a bezbariérovosť

Kamarát, barcelonský rodák, nám vysvetlil, že Španieli, a v tejto veci sa dokonca ani názorovo nedelia na Kataláncov a tých ostatných, sú silne pedocentrická kultúra, teda dieťa je v centre pozornosti. Je jedno či ste v obchode, reštaurácii, v hoteli a či v múzeu, ak ste s dieťaťom môžete sa tešiť úsmevom a milému slovu. V reštauráciách nám bežne s jedlom priniesli ceruzky a omaľovánky, na turistických atrakciách sme mali s detským kočíkom prednosť. Vlaky a metro sú bezbariérové rovnako ako všetky stanice, chodníky a priechody pre chodcov. Aká to bola zrazu rozprávka prejsť s plne naloženým kočíkom rušným mestom bez toho, aby sme dostali defekt či ohrozili kolesá nárazom na vysoký obrubník.

barcelona-2371946_1280.jpg

Barcelona- mesto pre všetkých
Foto: 
pixabay.com

Pláže a iné atrakcie

Tešili sme sa ako malé deti. Toľko dobrej energie sme nezažili už dlho. O to viac, že sme sa rozhodli cestovať v januári, keď je turistická sezóna pomalá, ale slnečné počasie a príjemných 15°C naďalej prajú dlhým prechádzkam. Ešte viac ako v lete, keď nutne hľadáte tieň, lebo horúčava vie byť extrémna. Ak chcete deťom ukázať umenie, stavte na dni, keď je na jednotlivé miesta vstup zdarma. Štátne múzeá a galérie ponúkajú túto vymoženosť a je dobré si podmienky pozrieť vopred cez internet. Ak máte v pláne vidieť čo najviac, obzrite sa po turistickej karte kombinujúcej mestskú dopravu spolu so zľavami na jednotlivé atrakcie. Úprimne, Barcelona je také živé mesto, že zážitkom je už samotná prechádzka a ochutnávka miestnych špecialít. Detské ihriská sú takmer všade, pri prechádzke na ne narazíte vždy. Ak sa rozhodnete užiť si trochu pláží, môžete sa tešiť z toho aké sú udržiavané. Vlastne všetko v Barcelone a jej okolí je upratané. V samotnom meste to až tak nepocítite kvôli množstvu ľudí, ktorí sa tadiaľ premelú, ale ak sa rozhodnete, tak ako my, nastúpiť na vlak a skúsiť menej komerčné pláže (Barcelonette sa s deťmi radšej vyhnite), ich čistota vás ohromí.

Ak sa neviete rozhodnúť ohľadom vašej najbližšej destinácie, Barcelonu a jej okolie vám vrelo odporúčam. Zajtra sa pozrieme na smaragdové Korfu.

- - Inzercia - -