Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Materská na Slovensku a vo svete- Malta

marec 04, 2020 - 12:00
Príjemný deň prajem. Tak ako som vám to avizovala minulý týždeň, aj dnes sa pozrieme bližšie na tému materskej. Slovensko sme už v krátkosti rozobrali, preto spolu nahliadnime na to, ako si toto obdobie užívajú maminy a otcovia v iných krajinách Európy a sveta. Dnes sme zavítali na Maltu.
Foto: 

Odpovede na moje otázky mi poskytla Nika, ktorá na krásnej Malte žije už pár rokov a spolu s manželom vychovávajú ročnú dcérku.

Fakty v kocke

„U nás na Malte trvá materská 18 týždňov,“ odpovedá mi sympatická mamička na moju otázku o dĺžke materskej. Po dobu 14 týždňov zamestnávateľ prepláca žene 100% mzdy. Zvyšné 4 týždne preberá výplatu dávky štát, avšak tu je strop okolo 600-700 EUR. Čo Nika na Malte hodnotí ako prísne je garancia pracovného miesta. Zatiaľ čo na Slovensku ostáva žena na materskej zamestnankyňou svojej spoločnosti a pracovné miesto by jej po návrate malo byť garantované, na Malte to funguje inak. V prípade, že sa žena po materskej k tomu istému zamestnávateľovi nevráti a neodrobí pre neho aspoň ďalších šesť mesiacov, je povinná peniaze, ktoré od neho dostala počas doby čo bola doma, vrátiť.

mystery-1041135_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Realita

„Jasle sú, ak ideš naspäť do práce, hradené štátom. Samozrejme, musíš priniesť potvrdenie, že si nastúpila,“ pokračuje v rozprávaní Nika. Realitou sú skôr babky a dedkovia, rodičov s malými deťmi vidieť doobeda na ihriskách len zriedkavo. Zahraniční zamestnanci (tzv. expati) sa väčšinou musia spoľahnúť na služby platených pestúnok, nakoľko jasle bývajú otvorené do tretej či štvrtej a mnoho rodičov pracuje dlhšie. Zároveň je ťažké predstaviť si, že bude päťmesačné dieťa v jasliach takmer do večera. Mladá mamička spomenie aj prípady, keď dieťa ochorie. „V prípade choroby je to bez pomoci rodiny obzvlášť ťažké. Neexistuje tu niečo ako OČR-ka (pozn. ošetrovanie člena rodiny) a tak si spravidla čerpáme dovolenku,“ uzatvára mladá Slovenka.

Zajtra sa pozrieme na to, ako materská funguje v Španielsku. Teším sa na vás.

- - Inzercia - -