Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Kapverdské ostrovy - Duch Afriky s portugalským génom

február 05, 2020 - 08:00
Kapverdské ostrovy – čo o nich vlastne vieme? Nebyť charterových letov niektorých slovenských a českých cestovných kancelárií, tak z nášho regiónu nikto poriadne ani netuší, kde ležia. My sme sa vybrali toto súostrovie ukryté v Atlantiku dôkladne preskúmať za vás.
Foto: 
BuBo

Pôvodný názov Kapverdských ostrovov je Cabo Verde – teda v preklade Zelený mys, no tento názov je poriadne zavádzajúci, rovnako ako v prípade Grónska (Greenland – Zelená krajina). Kapverdy sú prakticky pokračovaním africkej Sahary, respektíve Sahelu (krajinný typ na južnom okraji Sahary), a takto sa tu budete aj cítiť. Všade naokolo piesok, na pohľad nehostinná krajina, výrazný nedostatok vody. Napokon, za všetko hovorí už fakt, že až do príchodu Portugalcov v 15. storočí na týchto ostrovoch žiadni ľudia nežili. 

Suché a horúce počasie je však paradoxne to, za čím sem turisti z upršanej Európy túžobne smerujú. Je to tak, chceme ležať na plážach zaliatych slnkom, obmývaných čistučkým morom. A to na Kapverdoch na sto percent nájdete. Dnes tu nájdete aj veľa Nemcov, Britov, Belgičanov, Francúzov, Talianov, ale aj Španielov a Portugalcov.

Nezlomný africký temperament

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú približne päťsto kilometrov západne od pobrežia Afriky, od senegalskej metropoly Dakar a od Cabo Verde – najzápadnejšieho mysu Afriky, podľa ktorého sú vraj pomenované. Počas letu sa mi rinú do uší, ako inak, ťahavé smutné skladby bosonohej speváčky s čarovne plačlivým hlasom, Kapverďanky Cesárie Évora, ktorá tu má aj po smrti status veľkej celebrity. 

Vedeli by ste na prvý pohľad odlíšiť Slováka od Čecha a Poliaka? Jednou z mojich životných zábaviek je tipovať pôvod ľudí. Keď niekoho vidím na fotografii, hneď hádam, odkiaľ je. Zazriem niekoho neznámeho na letisku a už opäť hrám. Ľudia sú často šokovaní, keď sa mi podarí trafiť, že sú Rohingovia (moslimský kmeň z Barmy), zo Seychel, z Etiópie či Kirgizstanu, alebo presne určím, že sú nielen z Indie, ale konkrétne z Pandžábu, Gujarátu či Kašmíru.

No keď sa pozerám na Kapverďanov, zrejme by som ich omylom pasoval za Somálcov. Majú jasné černošské črty, no tvár nie je guľatá, typická pre bantuské kmene, ale úzka, akú majú kušíti. Títo ľudia sú úplne iní než v ostatných portugalských kolóniách (a to som navštívil na našej planéte všetky), vôbec sa nepodobajú ani na ľudí z Kanárskych ostrovov. Portugalci sa museli veľmi činiť, aby tu prebili černošskú rasu. „Naša matka bola z Afriky, ale otec bol Portugalec. My sa necítime byť Afričanmi,“ hovoria mi opakovane. A naozaj, tie tváre majú oveľa viac belošských génov. Afroúčes ostal, ale k čiernym kučeravým vlasom a tmavej pokožke sa dostalo niečo typicky kapverdské, silný belošský gén. 

No i keď v črtách Kapverďanov či ich obliekaní preráža belošský portugalský gén aj kultúra, ich černošská duša sa nezaprie v správaní a niektorých typických zvykoch: ženy tu napríklad stále nosia deti na chrbte. Afriku vidíte aj v tunajšej primítivnej architektúre, jasná je v hudbe a tanci. Započúvajte sa do melódií Morna, Coladeira, Funana, Batuque, Tabanca, Batucada, Zouk... Brazílsky a africký rytmus, zmixovaný s belošskou kultivovanosťou. Ani päťsto rokov nedokázalo to prapôvodno z duše odstrániť. A v tomto prípade treba povedať, že našťastie, pretože hudba Kapverd je svetovým unikátom. Aj pri takom malom počte obyvateľov je nesmierne silná, romantická, plná slnka, vášne, sexu, smútku, šťastia a energie. Kultivovanosťa nezlomný africký temperament v jednom balení.

Čo ste o Kapverdoch nevedeli

  • Priemerná dĺžka života na Kapverdoch dosahuje vyše 71 rokov.
  • Iba päť ostrovov tu má signifikantnú poľnohospodársku produkciu, no ani to nestačí a 90 % produktov sa dováža.
  • Až 50 % Kapverďanov žije v emigrácii.
  • Pláže sú tu čisté, bez rias, so studeným morom.

Bývalé portugalské kolónie mám veľmi rád. V mnohých kútoch sveta boli práve Portugalci prví Európania, zanechávali tu svoj nezameniteľný vplyv a šarm, krajiny, ktoré boli pod ich nadvládou, sú dodnes skrátka akési... iné. Aj vďaka tejto slávnej zámorskej histórii je portugalčina dnes šiestym najpoužívanejším jazykom planéty (hovorí ňou vyše dvesto miliónov ľudí), predstihuje dokonca aj ruštinu.

Kapverdy na tanieri

Ochutnával som tunajšiu gastronómiu v reštauráciách v meste aj v hoteloch. (Miestni ma pozvali dokonca domov, ale bolo mi ľúto z toho chudobného stola si niečo vziať, a tak som radšej s vďakou odmietol). Reštaurácie sú tu ešte na nízkej úrovni, varia tu výborne, ale ambiente je africké. V hoteloch nájdete skvelé kozmopolitné reštaurácie.

Čo si dať v lokálnych reštauráciách?

  • Cachupa du cafe –  preslávený kapverdský pokrm – pomaly varená kukurica, fazuľky, casava, sladké zemiaky, ryba či mäso (klobása, hovädzie, kozľacie, alebo kuracie), považované za národné jedlo. Každý ostrov má svoju vlastnú verziu, existuje cachupa rica, s viac ingredienciami, a jednoduchšia cachupa pobre.
  • Caldo de peixe neuveriteľne dobrý rybací vývar. Hustá výživná polievka výrazných chutí, čosi úžasné!
  • Feijoada – varená, väčšinou čierna fazuľa (ale mal som aj svetlú), klobása, slanina, bobkový list. Úžasné, pôvodne brazílske jedlo, dotknuté kapverdským šarmom, zrejme ešte jednoduchšie než v materskej krajine.
  • Ryby – toto je na Kapverdoch veľká téma, Kapverďania majú vo svojom slovníku oveľa viac rýb než my. Len na tuniakovitú rybu tu majú viac ako desať výrazov a vy môžete dosýta skúšať všetky možné druhy a verzie rýb na týchto ostrovoch. Budú určite výborné!
  • Ponche – ide o grog, čiže lokálny rum zmiešaný s medom. Na mňa príliš sladké, ale ženám to chutí. Samotný grog chutí ako brazílska cachaça, a ja som bol z neho nadšený. Dobrú caipirinhu vám tu namieša každý (grog, limetka, cukor, voda).

Pozor na vlny

Pozor na silné morské prúdy a obrovské vlny. Na Kapverdoch je hlboký Atlantik, prúdy sú zradné a mohutné, neupláva to ani najlepší plavec. Sledujte, aká vlajka veje na vašej pláži a dôsledne dodržujte inštrukcie plavčíkov. Také vysoké vlny, ako tu, určite v Chorvátsku ani Hurghade nikdy neboli. Je to raj pre surferov, windsurferov (veď tu žije majster sveta vo windsurfingu) a kite surferov. No musíte to vedieť, respektíve mať pri sebe skúseného inštruktora.

 

Kapverdy ponúkajú v kombinácií s materským Portugalskom skvelý mix exotiky, príjemnej klímy a portugalského šarmu. Viac informácií o súostroví nájdete na bubo.sk/kapverdy

- - Inzercia - -