Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo znamená prejsť celý svet?

január 10, 2020 - 08:00
Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Pre dnešných mladých je voľnosť cestovania a sloboda niečím takým bežným a samozrejmým ako vzduch. No ja si slobodu nesmierne vážim a stále pripomínam.
Foto: 
BuBo

Ako cestovať?

Na začiatku svojho cestovania som chodil stopom – cez Turecko, Irán, Pakistan až do Indie. Na viac som nemal peniaze. Nasadol som v Teheráne do autobusu a šofér ma o päťdesiatpäť hodín vypľul kdesi v Istanbule. Skvelé zážitky, skvelé časy. Už pred pätnástimi rokmi o mne písali ako o Slovákovi – cestovateľovi, ktorý prešiel celý svet. Vždy som sa bránil. Ja chcem byť riaditeľom najlepšej cestovnej kancelárie! Vytvoriť tím profesionálov, ktorí sa budú ochotne a s pokorou snažiť robiť pre našich klientov stále viac, odhaľovať duše miest, dotýkať sa ich tajomstiev. Milujem spoznávať krajinu do podrobností. Pomaly, opakovane, ak treba...

V dobe overturizmu

Cestujem už tridsať rokov. Je to môj život. Dnes prejdete svet rýchlo. Doslova ho preletíte. Mladým stačí do krajiny nakuknúť. Stará škola chce svet spoznávať dokonale. Preto som šťastný, že môžem povedať, že tí najscestovanejší Slováci sú práve sprievodcovia a klienti BUBO. Precestovať všetky krajiny sveta je každým rokom ľahšie. Pre mňa je však cestovanie láska. A ja si po každom milovaní nepíšem čiarku. 

Čo mi cestovanie dalo?

Všetko! Veci, peniaze, to všetko môže z hodiny na hodinu aj nebyť. Človek by mal robiť veci navyše, snažiť sa vzdelávať, spoznať, ísť do hĺbky, vášnivo hľadať pravdu. To vám nikdy nikto nevezme...

O čo ma cestovanie pripravilo?

Určite o veľa peňazí. A tu nejde iba o ceny leteniek, víz, hotelov. Tým, že som sa menej venoval firme, prišiel som o státisíce, za tých tridsať rokov, čo BUBO funguje, možno aj o milióny. No neľutujem.

O rodinu?

Mnohí cestovatelia sa túlajú svetom bez ukotvenia. Ja som rád, že taký nie som. Som presvedčený, že domov vytvára integritu človeka. Keď mal môj otec dvadsať rokov, študoval v Nórsku, vedel by sa tam uplatniť. No vrátil sa domov. Aj ja sa chcem vždy vracať domov, na Slovensko. Je to moja krajina a tým, že tu žijem, mám šancu ovplyvňovať jej chod. Aj mojimi možno trochu neortodoxnými názormi, ktoré sa dnes mladým asi veľmi nepáčia.

Mám to šťastie, že mám geniálnu rodinu. Som dôkazom, že dobré manželstvo nemusí byť o tom, že chlap každé poobedie pokosí trávnik a potom sa potí do gauča. S mojou ženou Miškou (gynekologička, ktorá pracuje tvrdšie než ja) máme spolu tri báječné deti, ktoré sú občanmi planéty Zem, nemajú predsudky. Bežne k nám chodia domov ľudia všetkých farieb pleti, byt máme plný masiek a sošiek, podlahy nám zdobia perzské koberce, steny exotické obrazy... Som vďačný, že som im mohol pripraviť takýto život.

Cestovanie s deťmi

Jasné, nebolo to vždy ľahké. Keď som po prvý raz odchádzal do sveta, môj najstarší syn mal tri týždne. Cestovanie s deťmi vás logicky najprv spomaľuje, no ako deti rastú, skôr mi to dodáva energiu. Ten čas na cestách, keď sme spolu v netradičných situáciách a musíme spolu prekonávať ťažkosti, nám nikto nevezme. Keď otec so synom a dcérou trekuje 4 600 kilometrov v odľahlej prírode, mimo akejkoľvek civilizácie, musia sa vedieť na seba spoľahnúť...

A teraz vážne

Cestujem 30 rokov a ako prvý Slovák aj Čech som dôkladne prešiel všetky krajiny sveta, stál som na severnom aj južnom póle. Cítim ohromnú vďaku. Najmä voči svojej žene. Vždy verila, že viem, čo robím. Ďakujem jej za to, že všetky naše deti sú slušne vychované. K tomu vedia výborne zopár svetových jazykov, hrajú tenis, na klavír... Zdá sa, že je dobre, že som jej príliš nezavadzal.

Chcem sa veľmi poďakovať ľuďom z BUBO Base Campu. Neviem si predstaviť, že sa dá precestovať svet bez podpory kvalitného tímu. Ja sám často zabúdam na tisíce problémov, ktoré sa vyskytnú. Keby som nemal tú ohromnú podporu z Base Campu, nedal by som to!

Ďakujem vám, že mi umožňujete tridsať rokov cestovať. Prakticky nič nerobím, iba cestujem. Som nudne monotematický, no zároveň fanaticky systematický. A tiež profesionálne zdeformovaný. Snorím v každej krajine po tých najlepších a najoriginálnejších zážitkoch pre našich klientov.

Spomienky na november

Spomienky, ako sme v novembri strihali ostnatý drôt, tešili sa ako malé deti a nemohli uveriť tomu, že svet sa nám otvára, sú dnes rovnako živé. Prvé cesty stopom, čmudiace Karosy, dotyky s dovtedy nedosiahnuteľnými končinami. Budovanie značky BUBO. O tom, že nechceme iba predávať zájazdy. Že chceme, veľmi chceme, aby Slováci začali naozaj spoznávať svet. Ďakujem vám všetkým, ktorí ste sa so mnou na tomto tridsaťročnom, a stále nekončiacom sne podieľali...

- - Inzercia - -